Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dráhařům ovál v Manchesteru svědčil

30 2000
M a n c h e s t e r - Po mnoha letech slabší výkonnosti hráli na světovém šampionátu v anglickém Manchesteru čeští reprezentanti v dráhové cyklistice důstojnou roli. Bronzovou medailí v keirinu ozdobil solidní vystoupení Pavel Buráň, jenž vybojoval první českou medaili po sedmi letech. Ve špičkových výkonech však nezůstal osamocen a každý z devíti reprezentantů, kteří na dřevěném dlouhém oválu zasáhli do bojů, obsadil místo mezi elitní osmičkou. Reparát za neúspěch na olympijských hrách v Sydney složili sprinteři. V keirinu se prosadil do finále také Ivan Vrba, Buráň se navíc po čtyřech letech opět probojoval do čtvrtfinále sprintu, v němž skončil šestý.

Oba spolu s devatenáctiletým náhradníkem Markem Hromádkou, který debutoval na významné mezinárodní akci, skončili sedmí v olympijském sprintu. "Mladý Hromádka naznačil, že by mohl být platným členem družstva v olympijském sprintu. Buráň s Vrbou zajeli výborně, především v keirinu," uvedl trenér sprinterů Zdeněk Dohnal.

Ještě delší dobu chyběli mezi světovou elitou stíhači, takže šesté místo se dá považovat za velký úspěch. "Oproti loňsku jsme udělali značný posun. Ve všech disciplínách jsme skončili do osmého místa, což je dobrý výsledek. Hlavním pozitivem je výsledek v družstvech, kde jsme po osmi letech postoupili z kvalifikace," bilancoval trenér stíhačů František Raboň.

Posilou týmu byl Milan Kadlec, který zvedl rychlost kvarteta a navíc úspěšně absolvoval i bodovací závod. "S příchodem Kadlece získalo družstvo náboj, navíc kluci chtěli dokázat, že mají na to jet s nejlepšími. Máme rezervy, takže je reálná naděje na další zlepšení," věří Raboň.

S většími ambicemi, než bylo sedmé místo, přijel na šampionát Ondřej Sosenka, vítěz jednoho z pěti závodů Světového poháru. Ve čtvrtfinále stíhačky však padl na jasně nejlepšího Jense Lehmana z Německa. Paradoxně kdyby v kvalifikaci zajel pomaleji, proti jiným soupeřům by měl větší šanci a vytoužené čtvrté místo by nebylo nedosažitelné.

Díky Ladě Kozlíkové má česká cyklistika dvacet let po éře sprinterky Ivy Zajíčkové závodnici světové úrovně, což vyškovská jezdkyně dokázala sedmým místem v bodovacím závodu a šestým ve
stíhačce. Cyklistky většinou dozrávají později, takže teprve jednadvacetiletá závodnice má před sebou slibnou budoucnost.

"Dáváme si postupné cíle a ty se nám daří plnit," potvrzuje trenér Břetislav Usnul. "Lada byla jasně nejmladší ve startovním poli a na vrcholné světové akci jela bodovačku a stíhačku poprvé. Až se vyjezdí, bude určitě dosahovat ještě lepších výsledků," věří kouč.

Šampionátu kralovali, stejně jako v předchozích letech, cyklisté z Francie a Německa. V domácím prostředí se jim přiblížili Britové a také Bělorusko, které díky své jediné účastnici Nataliji Markovničenkové získalo dva tituly. Mezi dvanácti zeměmi ze 43 zúčastněných, které si ze šampionátu odvezly medaile, je česká výprava s jedním bronzem na 9. až 12. místě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze