Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dračice a klidná síla. Německá dvojice vyčnívá nad zbytkem světa

Sportovní dvojice Savchenková, Szolkowy na mistrovství světa v kraslobruslení. | foto: Reuters

27 2009
V posledních vteřinách volné jízdy, kdy jiné páry na tuhnoucích nohách melou z posledního, předvedla německá dvojice Aljona Savčenková a Robin Szolkowy prvek z nejtěžších. Trojitý odhozený salchow. Blonďatá krasobruslařka ladně dopadla, hudba z filmu Schindlerův seznam dozněla, políbili se. Obhájili titul mistrů světa.

Ohromení diváci povstali k ovacím vstoje. A list New York Times psal: "Jejich vystoupení bylo tak éterické, až se zdálo, že se neustále jen vznášejí nad ledem."

Zatímco Němci vyčnívají, zbytek světa závodí jen o stříbro. V Los Angeles nyní vyhráli s ohromující převahou 17 bodů, jen tři body je dělily od světového rekordu.

Kdyby Szolkowy nezakopl při krokové pasáži, vydechli byste: Naprosto dokonalé. "Jejich souhra je úžasná. Jak říkala Irina Rodninová, dokonalost páru vzniká tím, že ze dvou hlav uděláte jednu. Oni tak působí," tvrdí exmistr světa René Novotný. Elitní skokani s citem pro led mají i ideální proporce pro krasobruslařskou dvojici: on měří 175, ona 153 cm.

Savčenková dávno nepůsobí dětsky, dozrála v opravdovou ženu. Kde by jim ale byl konec, kdyby je nevyzpytatelná náhoda kdysi nesvedla dohromady?  Vždyť je dělilo 1 240 kilometrů.

Szolkowy vyrůstal v německém Greifswaldu s matkou, zdravotní sestrou. Otec, tanzanský lékař, se vytratil ještě před jeho narozením. Savčenková trénovala od čtyř let na jezeru v Kyjevě. Oba se rozešli se dvěma ledovými partnery, než jejich pozdější trenér Ingo Steuer přivezl "opuštěnou" Ukrajinku na zkušenou do německého Chemnitzu.

Poprvé bruslili bok po boku v květnu 2003. Za 19 měsíců byli mistry Německa. Když v roce 2006 čelil Steuer obvinění ze spolupráce s tajnou policií NDR Stasi, postavili se proti svazu a odmítli jej opustit – i za cenu ztráty finanční podpory.

Ukrajinská dračice dává páru impulz a šťávu. "Není jednoduché s ní vydržet. Szolkowy je naštěstí nekonfliktní, tišící element – a navíc neskutečný dříč, co od rána do večera trénuje," říká Novotný.
Na ledě působí zamilovaně. Mimo led jsou jen přáteli. Savčenková několik let žila právě se Steuerem. "Ale dokázali odlišit práci od vztahů. Což obdivuji."

Ještě jim chybí olympijské zlato. "Jednou však budou stejnou legendou jako Katarina Wittová," věří jejich kouč.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze