Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dračí dynastie trvá už 12 let

Baseball, ilustrační foto. | foto: Libor TeichmannMF DNES

17 2006
Brno - Jediný aut, dokonce jediný přesný nadhoz je v neděli dělil od porážky. Jenže porážka je slovo, které baseballisté brněnských Draků nemají ve svém slovníku. Ve čtvrtém finále extraligy otočili v Ostravě ztracený zápas třemi body v poslední směně a znovu usedli na český baseballový trůn.

„Oslavili jsme to jen jídlem a pitím, nic divokého,“ oznámil brněnský trenér Arnošt Nesňal.

Ani se není co divit, vždyť titul v posledních letech slaví jeho svěřenci stejně často jako svoje narozeniny. Od roku 1995 je na mistrovském poháru dvanáctkrát za sebou napsáno: Draci Brno.

Kde se vlastně vzala ojedinělá dračí dynastie? Nadneseně se dá říct, že královská éra Draků začala s příchodem baseballového mesiáše. Ten brněnský měl americký pas, holou hlavu a jmenoval se Geoff Samuels. „To on spojil jméno Draků s vítězstvím,“ říká Arnošt Nesňal.

V Samuelsovi získali Draci hned dva trumfy v jednom, nejlepšího ligového nadhazovače a vizionářského trenéra. „To on všechno nastartoval.

Naučil nás úplně jiné pojetí baseballu, než měli ostatní. Proto jsme nejlepší,“ vypráví Nesňal, který po Samuelsovi převzal úlohu kouče před pěti lety. O jakém pojetí je řeč?

„Naučil nás, že musíme tvrdě dřít. I když jsme amatéři, tak hráči věnují baseballu každou volnou chvilku. V tom je oproti ostatním rozdíl.“ Úspěchy takto nažhaveného týmu začaly přicházet rychle.

V roce 1994 si Draci (klub byl založen pod jiným názvem už v roce 1972) poprvé zahráli extraligu, o rok později už ji poprvé vyhráli. A pak zase a zase, celkem dvanáctkrát v řadě.

Za tu dobu dračí nadvláda ani jednou nepolevila. „Naše jméno začalo lákat sponzory, takže nyní máme nejlepší zázemí v republice. Hráči nedostávají peníze, ale mají veškeré zabezpečení,“ vypráví Nesňal.

Neotřesitelná pozice Draků přitom vychází už od jejich malých soptíků. Ani ti nemají konkurenci, jenom letos vyhráli mladí Brňané tituly v kategoriích juniorů, starších kadetů i mladších žáků, ve zbylých brali alespoň medaili.

Za těmito úspěchy, které do týmu neustále pumpují novou krev, opět stojí originální přístup šampionů.

Mladé talenty totiž trénují sami ligoví hráči. „Má to sice svá úskalí, ale hráči dokáží dětem lépe předat své umění,“ tvrdí brněnský kouč.

Další kapitolou z dračí kuchařky na úspěch jsou cizinci. „Když my nějakého angažujeme, tak je to opravdová hvězda. To ještě ostatní nepochopili, a když mají cizince, tak jen průměrného,“ líčí Nesňal.

Přesto se doba, kdy Draci budou muset předat žezlo, nejspíš přiblížila. Zatímco dřív v sezoně vyhráli všechny zápasy, nyní už se v play-off musejí pořádně ohánět. „Konkurence jde nahoru,“ přiznává Nesňal. I tak jí však k Drakům ještě pořád hodně schází.


 

Opora: Tituly mi chutnají pořád víc

Je typickým příkladem člena dračí královské rodiny. Baseballový nadšenec, zároveň český reprezentant, jemuž veškerou dovolenou spolyká milovaný sport. Ve svých 27 letech je Martin „Doug“ Veselý, zadní polař brněnských Draků, také už 11násobným mistrem republiky.

Jak jste v neděli oslavil svůj zatím poslední titul?
Já asi nejsem úplně ten správný, komu voláte, protože jsem šel hned druhý den ráno do práce. Musel jsem brzo vstávat, takže jsem večer končil kolem jedenácté.

Dovolenou jste si kvůli oslavám nebral?
Ne, já ne. Jako jeden z mála ne.

Chutná vám pořád mistrovský titul, když už jich máte jedenáct?
Jo, samozřejmě. Vždyť je to napínavější a napínavější, už to nevyhráváme tak lehce jako dřív. Všichni se zlepšili a navíc nemají co ztratit, zatímco my musíme.

Takže jste se tituly nepřejedl?
Naopak, mě to chutná pořád víc.

V čem jsou vlastně Draci tak výjimeční?
Já si myslím, že strašně moc v tom hraje psychika. My si všichni věříme, většina je nás v reprezentaci, takže jsme posbírali hodně zkušeností.

Jak se od doby, kdy jste začínal, změnil váš klub?
Pořád přicházejí mladí hráči a nabalují se na ty starší. Takže to pořád má svůj vývoj.

Dá se říct, že nyní Draci fungují na ještě lepší úrovni než dřív?
Určitě. Máme nového manažera, po odchodu Geoffa Samuelse to vzal Arnošt Nesňal a zvládá to velice dobře. Už jen po té ekonomické stránce, máme výborné zázemí. Jsme sice amatéři, ale podmínky máme na profesionální úrovni, určitě nejlepší v České republice.

Váš trenér říká, že proti konkurenci mnohem víc dřete a baseballu věnujete všechen volný čas. Je to tak?
Je asi pravda, že trénujeme víc než ostatní, třeba hodně chodíme do posilovny. A také veškerá moje dovolená padne na baseball.


 

Draci mají nejlepší mládež i zázemí, tvrdí soupeři

Pokud byste hledali největšího soupeře brněnských Draků, neohrožených pánů českého baseballu, nemusíte ani vyjet z Brna.

Technika Brno vyhrála poslední dva ročníky před nástupem Draků, po něm s odvěkým rivalem čtyřikrát válčila ve finále. Pokaždé však padla.

Proč už se víc jak desetiletí nikomu nepodařilo Draky zlomit? Důvodů je samozřejmě víc.

„Tím největším je podle mě jejich práce s mládeží. Mají nejkvalitnější a nejširší základnu, díky ní do jejich týmu neustále proudí velký počet šikovných hráčů,“ vypráví kapitán a trenér Techniky Martin Střítecký.

„S tím je spojena i kvalita a vyrovnanost jejich týmu. Mají v sestavě devět borců, kteří jsou výborní v obraně i v útoku. Navíc je většina z nich v reprezentaci.“

Draci také soupeře převyšují v kvalitě zázemí. „Hlavně mají profesionálního trenéra, který se hráčům může věnovat i individuálně ve svém volném čase,“ říká Střítecký.

Může tedy někdo v dohledné době dračí dynastii svrhnout? „Mezera mezi nimi a ostatními se stále zmenšuje. Nám třeba po generační obměně dorůstá hodně mladých hráčů. Třeba už za rok je můžeme porazit,“ věří kapitán Techniky.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze