Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vítková se učila, jak se nezahltit. A Šlesingr se divil, jak mu to jede

Veronika Vítková se chystá na střelbu ve smíšené štafetě v Östersundu. | foto: Český biatlonový svaz

1 2014
Deváté místo v cíli, ale zároveň také pozitivní momenty v průběhu závodu. Takové bylo v podání českých biatlonistů vyznění nedělní smíšené štafety Světového poháru v Östersundu. V průběhu závodu jeli dočasně na čele Vítková, Šlesingr i Moravec.

Veronika Vítková v cíli štafety radostně vyprávěla: „Měla jsem do toho dneska spoustu chuti, až do posledního metru.“

Už v prvním kole závodu vodila pole 23 štafet. Kdovíjak však nespěchala. „Cítila jsem se dobře a nikdo nechtěl jít přede mě,“ líčila. „Tak jsem si jela své tempo. Říkala jsem si: Když vy nejedete, taky nepojedu. Nechtěla jsem to úplně přepálit.“

Vítková: Rozjíždím pomaleji, abych se nezahltila

Veronika Vítková v čele klubka biatlonistek ve smíšené štafetě v Östersundu.

Veronika Vítková v čele klubka biatlonistek.

Ještě loni Vítkové v posledních kolech až příliš často docházely síly, což měly na vině i přetrvávající následky zánětu mozkových blan. Letos nejen že hlásí: Jsem zdravá. Současně se s novým koučem Zdeňkem Vítkem zaměřili na změnu strategie: „Rozjíždím závody přece jen pomaleji, abych se tolik nezahltila.“

V neděli se rozhodně nezahltila.

Předávala nakonec druhá, když jí před cílem ucukla Kajsa Mäkäräinenová. „Jo, byla tam přede mnou splašená Kajsa, ale ta se nepočítá,“ smála se.

Puskarčíková porazila stres

Eva Puskarčíková se chystá na závod ve smíšené štafetě v Östersundu.

Eva Puskarčíková se chystá na závod ve smíšené štafetě.

Nejen ji potom potěšila vydařená životní premiéra Evy Puskarčíkové v mix štafetě Světového poháru. „Evča ukázala, že do toho štafetového týmu taky patří,“ chválila ji. Obdobně hovořil Michal Šlesingr: „Dokázala zastoupit Gabču Soukalovou - i když z toho byla před závodem docela vystreslá.“

Puskarčíková měla na svém úseku 13. běžecký čas, ale v souhře se solidní střelbou (dvakrát dvě dobíjení v ne právě ideálních podmínkách) udržela štafetu na 6. místě v dosahu medailových pozic. Pro 23letou naději, která se už loni prosazovala na bodované příčky, to byla škola k nezaplacení. Pod takovým stresem se ještě možná nikdy do závodu nechystala.

Šlesingr se zbavil pochybností

Michal Šlesingr má naopak na kontě desítky vrcholných závodů, přesto po štafetě přiznával: „Nevěděl jsem, co od toho čekat a jak budu stíhat. Ale zdá se, že by to mohlo být dobré.“ Také šéftrenér Ondřej Rybář byl potěšen: „Ukázal, že jeho nominace byla oprávněná.“

Při položce vleže střílel Šlesingr ze všech 23 štafet nejrychleji, zvládl ji za 26,4 vteřiny. „Střelecká forma je taky celkem dobrá,“ usoudil. Přesto, že při stojce i on prožil infarktovou situaci, kdy jej na švédské větrné hůrce jediná rána dělila od trestného kola.

Michal Šlesingr (druhý zprava) ve smíšené štafetě v Östersundu.

Michal Šlesingr (druhý zprava) na třetím úseku bojuje ve vedoucí skupině.

„Chtěl odjíždět první ze střelnice, tak tu první dobitou ránu asi uspěchal,“ soudil šéftrenér Rybář.

„To si úplně nemyslím,“ oponoval Šlesingr. „Ale je fakt, že na druhou dobíjenou ránu jsem si pak dával větší pozor, ta už byla kalibr. Zato při třetím dobíjení jsem měl docela nervy v háji. Jsem rád, že jsem to dostřelil.“

Na posledních metrech úseku dokonce vyvezl štafetu na první místo před Slovince Bauera. „Až jsem byl překvapený, jak dobře se mi jelo. Za Klémou Bauerem jsem měl pocit, že mohu být ještě rychlejší. Trochu jsem za ním pošetřil síly a pak to nakopnul, abych Ondrovi Moravcovi přivezl nějaký náskok.“

Češi měli třetí běžecký čas

Při Moravcově položce vleže česká euforie skončila, trojnásobný olympijský medailista na ní díky „zatoulanému“ náboji strávil 1:17 minuty, nejvíc ze všech 23 finišmanů štafet. Stále to však bylo málo proti Rusovi Garaničevovi a jeho stojce na 3. úseku. Ten svoji poslední dobíjenou ránu tak dlouho odkládal, až mu střelba zabrala celkem 1:39 minuty.

Ondřej Moravec se chystá na závod ve smíšené štafetě v Östersundu.

Ondřej Moravec se chystá na smíšenou štafetu.

„Ten náboj se v rukavicích z položky vážně blbě bere,“ chápala Moravcovy trable Vítková. „Vleže na koberci, ve stresu, když má za sebou balík a spěchá, tak toho klidu a trpělivosti na sebrání náboje moc nemá,“ říkal Šlesingr.

Český finišman se později na závěrečných metrech trápil rovněž fyzicky. „Ale to možná bylo způsobené hlavou a mým zklamáním ze střeleckého výkonu,“ sám říkal.

Při součtu všech čtyř úseků měla štafeta v neděli třetí nejrychlejší běžecký čas, po Bělorusech a Francouzích, a 18. střelecký čas. Ovšem střelecká ztráta 1:28 minuty byla výrazně ovlivněná právě zmíněným hledáním náboje.

Fourcade: Nejlepší možná reklama

Vítězní Francouzi dali zapomenout na loňský kolaps na posledním úseku. Před rokem právě v Östersundu vedli smíšenou štafetu o jeden a půl minuty, než Martin Fourcade v uragánu pětkrát minul terč. Tentokrát měl naopak ve finiši nejvíce sil z vedoucí trojice. To vše po zdravotních trablích v letní přípravě.

Fotogalerie ze závodu

„Mám za sebou jen dva měsíce plného tréninku a nebyl jsem si jist svojí výkonností. Ale teď vím, že jsem odvedl v tréninku dobrou práci,“ říkal.

Koncovka prvního podniku pohárové zimy se nejen podle něj stala pozvánkou na závody příští. „Dramatický závěr štafety byl tou nejlepší možnou reklamou na biatlon,“ tvrdil.

Ve středu pokračuje Světový pohár v Östersundu vytrvalostním závodem mužů, ve čtvrtek přijdou na řadu ženy. „Bude to dlouhých 15 kilometrů, ale jo, těším se moc,“ povídá Veronika Vítková. A ve čtvrtek vyběhne poprvé do tohoto pohárového ročníku i Gabriela Soukalová.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze