Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žokej Bartoš s Khalshanim útočí podruhé na Zlatý pohár

Josef Bartoš mladší a jeho kůň Khalshani. | foto: Martin Veselý, MAFRA

13 2014
Na dostihovém závodišti v Pardubicích se zítra odpoledne uskuteční dostihový mítink, jehož vrcholem bude od 16.30 jedenadvacátý ročník Zlatého poháru. Na obhajobu prvenství si dělá zálusk žokej Josef Bartoš.

Neznali se, jelikož spolu jeli poprvé. Ale hned loňský premiérový start žokeje Josefa Bartoše na běloušovi jménem Khalshani byl pro jeho majitele nadmíru úspěšný.

Sedmiletý valach francouzského původu před rokem opanoval o celých sedm délek jubilejní dvacátý ročník a vynesl vítězné stáji ze stanovené dotace celkem 175 000 korun. Proto byla volba žokeje pro letošek jasná.

"Měl jsem teď ještě jinou nabídku, ale pak se naskytla příležitost jet Khalshaniho, takže poté už jsem neváhal. Od vítězství jsem se na něho nedostal, a proto jsem rád, že budu opět v jeho sedle a pokusím se zajet co nejlepší výsledek," říká Bartoš.

Khalshani má v této sezoně za sebou zatím jediný start, ale v italském Meranu s ním žokej Marek Stromský před měsícem dostih po pádu nedokončil. Svěřence trenéra Čestmíra Olehly nyní dostane do rukou opět třiatřicetiletý Bartoš a bude patřit k hlavním adeptům na nejvyšší podíl z dotace hlavního dostihu, která činí 300 000 Kč.

Ačkoliv jel dvojnásobný vítěz Velké pardubické Bartoš s Khalshanim pouze jedinkrát, tak ví, kde hledat jeho přednosti. "Jde o perfektního koně, který má hodně vysokou třídu. Klasická steeplechase mu sedí. Umí jet ve velkém tempu a dokáže v něm vydržet až do cíle. Nemá moc rád měkko, což by teď být nemělo, takže nám i podmínky hrají do karet," podotýká Bartoš, který se ale s pokorou zdráhal označit za favorita.

"Vyhrál tam sice loni, ale na startu budou i další hodně dobří koně, takže bych to viděl na okruh tří čtyř vyrovnaných koní," míní Bartoš.

Na přední místa by se měl v cíli tlačit i sedmiletý hnědák Gejzir s žokejem Thomasem Boyerem, který v Pardubicích se stejným koněm triumfoval při posledním mítinku na konci května. Uzmout část prémie bude chtít také Jan Kratochvíl s Rabbit Wellem. Osmiletý ryzák přijede na do Agrofert Pardu povzbuzen vítězstvím z Lysé nad Labem.

"V Pardubicích má sice problémy s odstartováním, ale s Honzou mu to vždycky jde, takže budou nebezpeční," odhaduje Bartoš. Rabitt Well už na pódiu při Zlatém poháru byl. V roce 2012 skončil druhý. A zdatný konkurent spočívá dle Bartoše i v Brog Deasovi.

Teprve pětiletý hnědák ukázal v Pardubicích kvalitu počátkem května, kdy zde s Lukášem Matuským vyhrál. "Má obrovskou sílu," prohlašuje Bartoš na adresu koně svěřence trenéra Radka Holčáka.

Ve startovní listině Zlatého poháru se z loňských jmen objeví vedle Khalshaniho už jen Taro, kterého osedlá Josef Sovka. "Loni byl dobrý průběh, protože dostih nebyl pomalý. Vzhledem k těm koním čekám podobné tempo i letos. Bylo by pro mě nejhorší, pokud bych měl dostih brát od začátku na sebe. Chci být vpředu, ale ne hned od úvodu úplně na čele. Pokud tam bude nějaký obětní beránek, tak bychom byli rádi," přeje si Bartoš, který o minulém víkendu startoval v Meranu, kde panovaly tropické teploty podobné těm stávajícím v Čechách.

"Mám raději sluníčko a teplejší počasí než déšť a deset stupňů. V Itálii měl vzduch šestatřicet a na dráze bylo dvaačtyřicet, takže jsem zvyklý," dodává Bartoš.

Kromě Zlatého poháru uvidí diváci v sobotu ještě další devítku řadových dostihů.

Časový harmonogram dostihového mítinku

1. dostih, Cena Dostihového spolku a.s., proutěné překážky, cena IV. kategorie pro 3leté koně na 2800 m s dotací 50 000 Kč, 13.00.
2. dostih, Cena bratranců Veverkových, steeplechase cross-country, cena IV. kat. pro 5leté a starší koně na 4500 m s dotací 50 000 Kč, 13.35.
3. dostih, Cena Služeb města Pardubic, steeplechase cross-country, cena IV. kat. pro 5leté a starší koně na 3300 m s dotací 50 000 Kč, 14.10.
4. dostih, Cena Lady Anne, steeplechase cross-country, cena IV. kat. pro 4leté a starší klisny na 3300 m s dotací 50 000 Kč, 14.45.
5. dostih, Cena podporovaná společností Agrovenkov, o.p.s., steeplechase cross-country, handicap III. kat. pro 4leté a starší klisny na 4000 m s dotací 80 000 Kč, 15.20.
6. dostih, Memoriál Ing. Jiřího Šindlera - startéra Velké pardubické, steeplechase cross-country, cena III. kat. pro 5leté a starší koně na 4200 m s dotací 80 000 Kč, 15.55.
7. (hlavní) dostih, Zlatý pohár předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, steeplechase, cena National Listed, pro 5leté a starší koně na 4400 m s dotací 300 000 Kč, 16.30.
8. dostih, Cena Dostihového klubu, steeplechase, cena IV. kategorie pro 4leté koně na 3400 m s dotací 50 000 Kč, 17.05.
9. dostih, Cena mladých jezdců, steeplechase, cena IV. kategorie pro 5leté a starší koně na 3900 m s dotací 50 000 Kč, 17.40.
10. dostih, Cena mezinárodní výstavy Koně v akci, bumper, cena IV. kategorie pro 3leté koně na 2900 m s dotací 30 000 Kč, 18.20.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze