Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velkou pardubickou vyhrál Charme Look s žokejem Faltejskem

Charme Look s žokejem Janem Faltejskem v sedle triumfálně dobíhá do cíle Velké pardubické. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

9 2016
Třikrát se ve Velké pardubické radoval s Orphee des Blins. Loni jeho vítěznou šňůru přerušil Ribelino s Pavlem Kašným, ale při letošním 126. ročníku se na trůn pro vítěze Velké pardubické žokej Jan Faltejsek vrátil. S devítiletým hnědákem Charme Lookem odtáhl většinu dostihu z prvního místa a ani v závěrečných metrech mu nikdo nestačil. První triumf slaví trenérka Martina Růžičková.

Byl to vlastně podobný obrázek jako při Faltejskově vítězném hattricku.

Podobně jako s Orphee des Blins, i tentokrát třiatřicetiletý žokej vedl startovní pole téměř od první překážky. Ve vedení se střídal s Ter Milem a když v závěrečných metrech odolal finálnímu útoku Ange Guardiana, mohl se Faltejsek radovat už ze čtvrtého triumfu na Velké pardubické.

„Já jsem se v podstatě jenom vezl. Děkuji za skvěle připraveného koně. Bylo to super a moc pěkné svezení,“ řekl po dostihu České televizi Faltejsek.

„Je to sen. Já tomu nemůžu uvěřit, že to ten náš kůň zlatý zvládl. Hlavně že je zdravý a výhra je velký bonus,“ řekla Růžičková. Původně měla jet v sedle Charme Look Barbora Málková, ale nedávno si zlomila obratel, proto jel Faltejsek. „Jsem šťastná a příští rok už si to dáme spolu. Snad to vyjde,“ řekla Málková.

Na druhém místě za ním doběhl debutující Ange Guardian s žokejem Janem Kratochvílem, třetí byl Zarif s Josefem Bartošem.

Na trati 6900 metrů podruhé za sebou nestartoval osminásobný vítěz Josef Váňa starší, který by se v závodě ale rád objevil příští rok ve svých 64 letech. 126. ročník byl zajímavý tím, že se ho nezúčastnil žádný zahraniční kůň ani žokej.

Stromského naděje skončily za Taxisem

Týdny i dny před dostihem byl Charme Looke největším favoritem. Až dvě hodiny před startem ho z prvního místa odsunul Nikas s Markem Stromským. Ti chtěli jednak prolomit smůlu štěpánkovického žokeje a zároveň ukázat všem pochybovačům, že loňské „vítězství“ nebylo dílem náhody.

Fotogalerie

Hned na startu zůstal jeden z favoritů – Rabbit Well. „Snad se o nás bude psát v příjemnějším duchu, než že jsme zůstali na startu,“ přál si před startem žokej Josef Váňa mladší. Bohužel, nestalo se. Desetiletý ryzák se odmítl do dostihu vydat, a tak pokračovalo jen 14 koní.

Než dorazili na Taxisův příkop.

Ten nezvládl přeskočit Reaper, syn dvojnásobné vítězky Registany s Jakubem Spáčilem. Co bylo podstatnější, za Taxisem se v sedle neudržel ani Marek Stromský a Nikas tak dál uháněl sám. Smůla dvaačtyřicetiletého žokeje tak dál nekončí.

Už v tu chvíli se na čele objevil Charme Look s Janem Faltejskem, který se o tempo dostihu staral společně s Ter Millem. Dvanáct koní se pak dlouho drželo pohromadě, než ztratil jezdce i Universe of Gracie.

Na Havlově skoku pak přišlo první zrychlení Faltejska, které pole hodně roztrhalo. Do cílové rovinky pak kousek za Charme Lookem vbíhal i Ange Guardian, na finální zrychlení devítiletého hnědáka ale nestačil.

S druhým místem byl ale Kratochvíl spokojený. „Je to vynikající, kůň zraje a prokázal, že je kvalitní a do budoucna se s ním musí počítat. Párkrát jsme v dostihu narazili do jiného koně, ale je to tvrďák, sebere se a jde dál,“ řekl Kratochvíl.

126. Velká pardubická steeplechase

6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 5,000.000 Kč

1. Charme Look (žokej Jan Faltejsek, trenérka Martina Růžičková, stáj Orling), 2. Ange Guardian (ž. Kratochvíl), 3. Zarif (ž. Bartoš), 4. Puntarenas (ž. Sovka), 5. Hegnus (ž. Kousek), 6. Ter Mill (Odložil). Výrok: lehce 10 - 6 - 2 1/2 - 1 - 1 1/4. Čas: 9:42,86.

Další dostihy: I. Vajgaros (ž. Brečka) - Buonarroti - Lombargini, II. Bugaboo (ž. Myška) - Rain Magna - Vivienne Of Gracie, III. Napastnik (ž. Faltejsek) - Jesmoon - Reki, IV. Mirax (ž. Myška) - Artistmontot - Sixtyseven, V. No Time To Lose (ž. Kratochvíl) - Marmiton - Krocoleon, VI. Delight My Fire (ž. Lovén) - Arcione - Rabbit Hawk Wing, VII. Tarant (žk. Složil ml.) - Theophilos - Turdus.

Autor:


Mercedes Sprinter 313 CDi MAXI
Mercedes Sprinter 313 CDi MAXI

r.v. 2011, naj. 251 000 km, diesel
277 090 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze