Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Důležité je, že máme kvalifikaci, říkal trenér Klause v Pardubicích

Tamvý hnědák Klaus - ilustrační foto | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

26 2014
Aby po loňském třetím místě mohl startovat tmavý hnědák Klaus ve Velké pardubické i letos, musel na start kvalifikace. Úspěšně zvládl hned tu první.

Vzhledem k loňskému umístění ve Velké pardubické vstupoval tmavý hnědák Klaus připravovaný ve Světlé Hoře na Bruntálsku do víkendové první kvalifikace na největší tuzemský dostih jako jeden z favoritů. Ve Velké ceně města Pardubic doběhl čtvrtý.

"Mohlo to pro nás dopadnout lépe. Chtěl jsem, aby byl vpředu. Nicméně Jirka Kousek s Universe of Gracie oblouk vlevo od tribun napálil a Klaus se s ním chytil a stálo ho to moc sil," líčil Klausův trenér Čestmír Olehla. "Párkrát se tam taky posouval, a to jsou všechno věci, které se nasbírají. Takže koncovka nebyla tak úderná, jak u něj jsme možná zvyklí."

Svou roli podle trenéra sehrál také fakt, že žokej Josef Bartoš sedlal Klause poprvé, takže souhra s koněm nebyla taková. "S Pepčou jsem o tom mluvil a myslím, že si je toho vědom. Sám mi říkal, že to v průběhu dostihu trochu přepískl. Hlavní je, že Klaus má kvalifikaci. Šlo nám o to, jde o to, aby ji udělal za čerstva, dokud je měkko."

O víkendu se však v Pardubicích představilo více koní připravovaných ve Světlé Hoře. Nejvíce na sebe upozornil syn slavné Registany Reaper, který ve finiši ovládl Cenu společnosti Vesna. "Měli jsme naplánované, že půjde koncem, ale že to bude takhle na knap, to jsem si nemyslel. Byly to nervy i pro mě," přiznal Olehla.

Že by Reaper v budoucnu napodobil svou matku a také vyhrál Velkou pardubickou? "Reaper je trošku drobnější koník, nejsem si jistý, zda je Velká pardubická pro něj. Vypadá to ovšem, že se na těch skocích srovnává," řekl Olehla. "Minule ve Wroclawi se mu sice nedařilo, ale vždycky asi bude mít závěr, to je plus. Budeme s ním dál zkoušet Pardubice. Jestli to ale bude do Velké pardubické, to nevím."

Cherwickovi, který skončil druhý v Květnové steeplechase, zase svědčil mokrý podklad. "Na takové půdě, jako byla, se cítí dobře, což předvedl. Ale v oblouku uklouzl a ze třetího místa se propadl na páté. V závěru se na trávě polepšil, to je plus. Byl to jeho první dostih, takže to byla jenom rozcvička," podotkl Olehla, který pochválil i koně jménem Betpak Dala. "Po problémech, které měl, se hodně zlepšil. Choval se vzorně a nestihl jen vítěze."Najdete na iDNES.czmobilní verze