Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Nezbedný Francouz“ Ribelino si dal říct. Kašný v něm probudil vítěze

Dostihy - ilustrační snímek. | foto:  František Vlček, MAFRA

9 2015
V loňské sezoně doběhl jednou sedmý a dvakrát osmý, ve zbývajících dvou případech pak shodil jezdce. Přesto včerejší Úvodní cross country Koroka, vrchol svátečního dostihového dne na pardubickém závodišti, naznačil, že v 7letém hnědáku valachovi z francouzského chovu Ribelinovi nějaký talent dřímá.

Ačkoli ho kurzem dostihu místo Jana Derycha tentokrát směroval žokej Pavel Kašný, jenž koně prakticky neznal, dokázal Ribelino v cílové rovince s výrokem „boj“ o půl délky udolat o tři roky staršího valacha Universe of Gracie s trojnásobným vítězem Velké pardubické Janem Faltejskem. Třetí skončil Reaper s Jaroslavem Myškou a na dotované pozice pronikli ještě čtvrtý Handsome Jack s Josefem Sovkou a pátý Gauner Danon s Janem Kratochvílem.

Možná právě zkušenost Kašného posunula svéhlavého Ribelina k nečekanému vítězství. „Byl jsem si na něj jenom před týdnem sednout u trenéra a ten mi řekl, že to je specifický kůň,“ vykládal Kašný při předávání cen v paddocku. „Nemá rád, když se mu moc sahá do huby. Jenom jsem ho musel lehce vést a nespadnout,“ doplnil jezdec.

Na startu nejrychleji vypálil Universe of Gracie, za ním se pohyboval Kindly Boy s Marcelem Novákem a brzy i Frasini s Pavlem Složilem mladším společně s Gauner Danonem. Dostih měl zprvu spíš pomalejší tempo, což po seběhu z Irské lavice umožnilo zaostávajícímu Reaperovi dohonit pole.

Po zdolání živého plotu s příkopem podklouzly nohy Frasinimu a Složil se z něj „poroučel“. Ribelino se stále držel kolem druhého místa, ať už vodili Dalmacio s Petrem Tůmou, Universe of Gracie nebo Gauner Danon. Na trávu čelo vbíhalo víceméně pohromadě, ale od poslední překážky to vypadalo na souboj Ribelina s Handsome Jackem. Druhý jmenovaný ve finiši odpadl, naopak dopředu se znovu prodral Universe of Gracie. Ovšem pozdější vítěz jeho atak ustál.

„Nevěděl jsem, jak se s tím Ribelino na konci popere. Ale ještě zabral a šel až domů. To je fajn,“ pochvaloval si Kašný.

Nejúspěšnějším jezdcem dne se stal mladý žák Jakub Spáčil, který exceloval v rámcových dostizích. Na valaších Cherwickovi a Betpak Dalovi v tréninku Čestmíra Olehly ovládl dostihy číslo 4 a 5 a s klisnou Bugaboo, svěřenkyní Veroniky Lempochnerové, dospěl v šestém závodě do cíle jako druhý.

Olehlův Hegnus s Jaroslavem Myškou byl navíc druhý za Cherwickem, takže pro známého trenéra byly první Pardubice podobně povedenou záležitostí jako pro šikovného Spáčila.

„Přiznám se, že taková situace e mi už dlouho nepřihodila,“ komentoval Olehla souboj mezi Cherwickem a Hegnusem. „Měl jsem po boku oba majitele a křičel Hegnus! Cherwick! Fandil jsem oběma,“ usmíval se spokojený trenér, podle nějž duel nakonec rozhodla Spáčilova nižší váha.

Poražený žokej Myška si vše vynahradil výhrou v závěrečném dostihu. V něm osedlal čtyřletého hřebce Vajgara, jejž připravuje jeho manželka Štěpánka. Zbývajícími vítězi se stali klisny Corvina s Radkem Manem, Mary Yeats se Sertašem Ferhanovem a Vipera s Janem Odložilem a valach Eldorado s Rostislavem Benšem.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze