Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tragédie žokeje Köhla připravila Myšku o kamaráda i soupeře

Žokej Jaroslav Myška | foto: Radek Kalhous, MAFRA

1 2015
Znali se jak z dostihové dráhy, tak i z učiliště. Není proto divu, že tragická smrt žokeje Michala Köhla zasáhla i jeho letitého kamaráda a soupeře v jedné osobě Jaroslava Myšku. Oba dva společně stáli na desítkách startů různě náročných dostihů. Pád ze hřbetu valacha Zadara na brněnském mítinku byl však pro Köhla bohužel osudný, a tak už se Myška dalšího měření sil nedočká.

„Přitom zkušenosti Michal bezpochyby měl. Předurčoval ho k nim i počet odjetých dostihů,“ prohlásil žokej z Valů u Přelouče. Köhl zápolil v téměř osmi stovkách rovinatých i překážkových dostizích, ale v posledních dvou letech už jich tolik neabsolvoval a věnoval se více profesi městského strážníka v Pardubicích.

„Žokejství měl jen jako hobby na druhé koleji. Ale i tak jezdíval k jiným trenérům v okolí, aby se udržoval ve formě a na koních pravidelně seděl,“ řekl Myška.

Do Brna Köhl vyrazil závodit po více než třech měsících. Předtím se naposledy ukázal v Pardubicích, kde se při červnovém mítinku po pádu do cíle nepodíval. I tehdy si způsobil zranění hlavy. Podle Myšky je možné, že Köhl návrat do sedla uspěchal.

„Třeba je to náhoda, člověk může spadnout. Ale u něho to byla otázka zdravotního stavu, protože krvácení do mozku už měl po tom pádu na jaře. Těžko říci, jestli teď byl ve fázi, kdy byl fit a schopný znovu závodit. Další rána byla fatální a bohužel jí podlehl,“ líčil smutným hlasem Myška.

„Těžko se o tom mluví, milionkrát spadnete dobře, j ednou blbě a průšvih je hned,“ uvědomil si. Dostihové „řemeslo“ je dle jeho slov nebezpečné a pády se nevyhnou žádnému ze žokejů. Příčin přitom může být hodně.

„Koni nevyjde krok. Také do vás může kopnout někdo, když už jste na zemi. To je riziko, které podstupujeme. Není to jenom nedělní svezení na koni. Kolikrát balancujete nad propastí. Člověk do toho jde, protože ho to baví a má rád adrenalin. Ale zaměstnání, kde hazardujete se zdravím a životem, je zkrátka více,“ dodal Myška.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze