Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České derby vyhrál hřebec Touch of Genius trénovaný Josefem Váňou

Jaromír Šafář s koněm Touch of Genius probíhá vítězně cílem Českého derby. | foto: ČTK

21 2015
Vrchol tuzemských rovinových dostihů zná svého krále. České derby na závodišti v Praze-Velké Chuchli vyhrál hřebec Touch of Genius trénovaný Josefem Váňou. Jaromír Šafář si s koněm majitele Josefa Dufka, šéfa boleslavského fotbalu, dojel pro svůj první klasický titul. Favorizovaný Aldar s kazašským žokejem Bajuržanem Murzabajevem byl čtvrtý.

V rychlém dostihu se Touch of Genius, potomek nejlepšího plemeníka současnosti Galilea, dostal do čela v polovině cílové rovinky. V souboji o triumf zdolal o jeden a půl délky Oriental Sky s žokejem Milanem Zatloukalem. Úspěch stáje Statek Blata Český Ráj a trenéra Váni umocnil třetí Tamarind Cove s žokejem Janem Vernerem.

„Je to parádní kůň. Ještě to nedokážu popsat, ale užívám si to hodně. Děkuji panu Váňovi a majiteli,“ řekl ještě v sedle devětadvacetiletý Šafář v televizním rozhovoru.

V první půlce závodu irský rodák Touch of Genius neběžel podle představ žokeje. „Netahal, ale nechal jsem to na něm. Mladý Pepča (Josef Váňa mladší) říkal, že si udělá dostih, jak potřebuje. V konci jsem to hodně zmáčkl,“ řekl český žokej šampion z let 2011 a 2012, který za nadměrné použití bičíku dostal pokutu 500 korun.

Josef Váňa starší připravil potřetí jako trenér vítěze tuzemského derby. „Byl jsem naštvaný, že si dostihová veřejnost nemyslela, že tam můžeme být. Já jsem s tím trošku počítal, ale nesmíte to pos... a moc si myslet, protože pak to nedopadne,“ řekl Váňa, který se v minulosti dočkal triumfu v rovinovém vrcholu sezony s hnědákem Roches Crossem v roce 2011 a s hvězdným Ready for Life před deseti lety.

Tmavý hnědák Aldar, vítěz Velké jarní ceny, byl na trase dostihu dlouhého 2400 metrů a určeného pro tříleté koně dlouho schovaný a ve finiši stihl jen čtvrtou pozici. Francouzský Parzival, jediný kůň na startu trénovaný v cizině, doběhl před zaplněnou hlavní tribunou pátý. „Jsem rád, že byl plný dům,“ těšilo po Váňu.

České derby, rovinový dostih v Praze-Velké Chuchli

2400 m, tříletí koně, dotace 2,5 mil. korun - druhý závod Trojkoruny

1. Touch of Genius (ž. Šafář, trenér Váňa st., stáj Statek Blata Český Ráj), 2. Oriental Sky (ž. Zatloukal), 3. Tamarind Cove (ž. Verner), 4. Aldar (ž. Murzabajev), 5. Parzival (ž. Rispoli). Čas: 2:36,97. Výrok: jistě 1 1/2 - hlava - 1 - 3 - hlava.

Další dostihy:
I. Skara (ž. Verner) - Mikrop Dear - Johnny Whistle
II. Nine Ou Four (ž. Foret) - Dashing Home - Hello Hobby
III. Chardonney Tcheque (ž. Mendizabal) - Rabbit Motivman - Win Front
IV. Amga River (ž. Murzabajev) - Rajči Šimon - Nineteen
VI. Aztek (ž. Foret) - Cheeky Chappie - Thirteen Diamonds
VII. I Want Dance (am. Chiniová) - Winner Stars - Izynka
VIII. Amadeon (ž. Rája) - Halcyon Charm - Djamma

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze