Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Olehla tuší boj: Jenom přeskákat kvalifikaci už nestačí

Na startu II. kvalifikace na 126. Velkou pardubickou by se mělo objevit celkem sedmnáct koní včetně loňského vítěze Velké Ribelina. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

24 2016
Na pardubickém závodišti se chystá další atraktivní klání špičkových tuzemských koní. V sobotu se jede Memoriál mjr. Miloše Svobody, druhá kvalifikace na 126. Velkou pardubickou, a sedm rámcových dostihů.

Na startu nejbližší kvalifikace bude mít tři „jedničkové“ koně, a tak neskrývá velké ambice. „Budu spokojený, když vyhraje Hegnus, Reaper doběhne do třetího a Klaus do pátého místa,“ říká známý dostihový trenér Čestmír Olehla.

V jeho hlase lze sice vnímat lehkou příměs žertu, ale pravda je, že jmenovaní koně - především Hegnus - skutečně patří k tomu úplně top, co se v sobotu na pardubické dráze objeví.

Startovní listina kvalifikačního dostihu

Jméno/číslo koně jezdec

1 Reaper (Něm.), ž. Jaroslav Myška
2 Puntarenas, ž. Lukáš Matuský
3 Hipo Jape, ž. Jiří Kousek
4 Ter Mill, Jan Odložil
5 Universe Of Gracie (Něm.), Martin Liška
6 Jam Taki(Pol.), ž. Marcel Novák
7 Ribelino (Fr.), ž. Pavel Kašný
8 Mlýn, Sertash Ferhanov
9 Rabbit Hawk Wing (Ir.), ž. Josef Váňa st.
10 Gauner Danon (Něm.), ž. Cevin Chan
11 Nebrius (Pol.), Lukáš Sloup
12 Klaus (Pol.), Thomas Garner
13 Hegnus, ž. Jan Kratochvíl
14 Amaragon, žk. Pavel Složil ml.
15 Sherardo, Michal Kubík
16 Templář, ž. Josef Bartoš
17 Sapfó, Petr Tůma
Škrtnuti: Trezor (Pol.)

Osmiletý valach Hegnus (nyní v sedle s Janem Kratochvílem) loni na podzim vyhrál kromě jiného Cenu Labe a jeho třetí místo v letošní květnové úvodní kvalifikaci je příslibem, že se dostává do slušné formy.

Sedmiletý valach Reaper (Jaroslav Myška) má letos za sebou dva starty, z toho jednu třetí příčku v dostihu na 4 200 metrů. On i Klaus (Thomas Garner) stejně jako Hegnus navíc bez potíží absolvovali první kvalifikaci.

Kdo by je měl zastavit? Pokud se budeme bavit o soupeřích, Olehla se domnívá, že „kousat“ budou hlavně Ter Mill (Jan Odložil) a Gauner Danon (Cevin Chan), rovněž valaši. „Kalit vodu by mohl taky Templář (Josef Bartoš),“ uvažuje Olehla.

Z úřadujícího vítěze Velké pardubické Ribelina (Pavel Kašný), jenž musel být v této sezoně už dvakrát zadržen, nebo návratu Josefa Váni do dostihů na Rabbit Hawk Wingovi takové obavy nemá. Totéž platí i Universe of Gracie (Martin Liška), který byl loni ve Velké třetí.

„Nevím, co si o něm myslet. Letos poběží poprvé a nejede ho Honza Faltejsek,“ říká Olehla. A očekává bitvu: „Kvalifikovaných koní bývá v posledních letech tolik, že už nelze spoléhat jen na to, že to kůň přeskáče. Do Velké by se nemusel vejít.“

Jednoho nepřítele budou mít všichni společného: tropické počasí. Kvalifikace se navíc koná v krajně neobvyklém čase, od 13.50. Slunce bude v tu dobu pálit o sto šest.

„Co na to mám říct... Dostihy začínají ve 12 hodin, vždycky jsem byl proti tomu, aby se to posouvalo. Podle mě to je kvůli přímému přenosu televize, která si asi dělá, co chce. Přednost dostane fotbal, Pardubice si to neprosadí. V sobotu mají kulminovat teploty přes 30°C, pro ty koně už to nemůžeme udělat náročnější. Nic by se nestalo, kdyby se začínalo až v 15 hodin jako třeba v Itálii,“ rozčiluje se trenér.

Dráha jako taková by navzdory suchu podle něho koním škodit neměla.

„Pokud jde o závlahy, technicky je to v Pardubicích dovedené k dokonalosti, lepší už to být nemůže. Ale vodu tahají, odkud můžou. Není to otázka posledního dne před dostihy, ale iks dnů předtím. U nás (ve Světlé Hoře na Bruntálsku) teď máme krásné měkko, přešlo tudy několik front. Snad to bude dobré i v Pardubicích. Ve srovnání s jinými dráhami v Česku jsou dobře vybavené na to, aby ten stav uhájily,“ míní Olehla.

Program

1. dostih, steeplechase cross country III. kategorie pro 4leté koně na 4 000 metrů s dotací 90 tisíc korun 12.00

2. dostih, steeplechase cross country III. kategorie pro 5leté a starší koně na 5 200 metrů s dotací 90 tisíc korun 12.35

3. dostih, steeplechase cross country II. kategorie pro 5leté a starší koně na 3 300 metrů s dotací 120 tisíc korun 13.10

4. (hlavní) dostih, steeplechase cross country NL pro 5leté a starší koně na 5 800 metrů s dotací 400 tisíc korun 13.50

5. dostih, steeplechase cross country IV. kategorie pro 5leté a starší koně na 3 400 metrů s dotací 60 tisíc korun 14.25

6. dostih, steeplechase cross country - handicap III. kategorie pro 5leté a starší koně na 4 400 metrů s dotací 90 tisíc korun 15.00

7. dostih, proutěné překážky II. kategorie pro 4leté a starší koně na
3 900 metrů s dotací 120 tisíc korun 15.45

8. dostih, proutěné překážky IV. kategorie pro 3leté koně na 2 800 metrů s dotací 60 tisíc korun 16.20

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze