Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dostihový důchod? Kdepak, matador Váňa jde s Tiumenem znovu do Velké

Josef Váňa a Tiumen - VÍTĚZNÝ KŮŇ A ŽOKEJ. Josef Váňa promlouvá k Tiumenovi, s nímž ovládl 119. ročník Velké pardubické. | foto: MF DNES

10 2010
Každý rok je to stejné. Žokej Josef Váňa na otázku, zda pojede Velkou pardubickou i napřesrok, odpovídá: "Uvidíme...". A pokud je fit, na startu nikdy nechybí. Stejné to bude i dnes, kdy vyrazí za obhajobou loňského triumfu. Jak prožil dostihový matador posledních 50 dní před Velkou? A co ve stejné době prožíval jeho kůň Tiumen?

TIUMEN

50 dnů před dostihem: Vydařená generálka, 2. místo v pardubické steeplechase na 5 200 metrů. Po zranění je to jeho jediný letošní dostih před Velkou, v sedle ještě s Josefem Váňou mladším. Tomu vzápětí "odebírá" Tiumena Váňa starší. "Pojedu ho já," rozhoduje.

Měsíc před dostihem: Tréninky začínají být laděné spíše do rychlosti než do vytrvalosti. "Cválá třeba i dva kopce za sebou, 1 600 metrů," líčí Váňa starší. Překážkám se věnují jen jednou týdně. "Už je tak zkušený, že má dynamiku skoků zafixovanou. Stačí, když si ji občas oživí." Mění se také skladba krmiva, dostává speciální granule.

10 dnů před dostihem: Finální režim. "Už to jen tak šulíme." Tiumen si zkusí drezuru, jde se projít do lesa, postaví se do potoka, chodí v zařízení zvaném kolotoč. Týden před Velkou naposledy naostro cválá na kopec. "Pozná, že brzy jde do boje." Snižuje se objem krmiva. Nikoli na úkor kvality, ale kvantity.

Josef Váňa (uprostřed)Josef Váňa

Posledních 5 dnů: Poslední test – 600metrový rychlý cval při čtvrtečním tréninku.

Včera: Byl doma ve stájích. Ještě loni by musel do Pardubic už v sobotu na povinnou zdravotní prohlídku.

Dnes: V 5 ráno vyrazil z Mlýnců, za tři hodiny jej měli vykládat v Pardubicích. Pak prohlídka – a start.

JOSEF VÁŇA

50 dnů před dostihem: Myslí si, že pojede Velkou na Welldancerovi. Ale po předposledním místě v srpnové kvalifikaci mění názor a sahá po Tiumenovi.

Měsíc před dostihem: Odskočí si na Liraina a končí s ním druhý v zářijové kvalifikaci na Velkou. "Zase jsem je očural." Pak týden dovolené v Maďarsku, přes den v termálních lázních, v noci loví jeleny. "Perfektní relax s partou 6 chlapů." Jen kdyby té domácí stravy v penzionu nebylo... Přibral, po návratu shazuje kila na 65 a půl. Denně jezdí na kole, třikrát týdně plave. Jinak? Pracuje od sedmi ráno do deseti večer.

Velká pardubická: Tiumen a žokej Josef Váňa

10 dnů před dostihem: Shon a přibývající stres, nálet majitelů imédií do Mlýnců, navrch tisková konference v Praze. "Furt zvoní mobil, pořád mě někam zvou. Práci, co mě živí, nemůžu dělat, jak bych chtěl."

Posledních 5 dnů: Mírné nachlazení, bolí ho hlava. "Dám si paralen, to přejde." Do Pardubic míří na rozdíl od Tiumena v předstihu, už na páteční aukci.

Včera: Staral se o dva koně běžící v sobotním programu. Večer si dopřál dobrý steak na kuráž.

Dnes: Ráno tradičně bez snídaně. K obědu čokoláda či kuřecí řízek, co váha dovolí. Celý den se musí věnovat majitelům. Až před 15. hodinou se promění v žokeje. Vítězného?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze