Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dostala jsem těžkou facku, hodnotí bikerka Huříková nepovedenou sezonu

Tereza Huříková | foto: ADH CONCEPT

22 2010
Tereza Huříková má za sebou sezonu plnou hořkých okamžiků. Česká reprezentantka v cross country horských kol ve své premiérové sezoně v kategorii žen spíše tápala, bronz ze štafet na evropském šampionátu byl výjimkou. Její zmar vyvrcholil na zářijovém mistrovství světa, kdy skončila čtvrtá od konce. "Letos jsem bojovala spíš sama se sebou," přiznala bikerka.

Jako by se ještě donedávna královna českých bikerek nemohla najít. Třiadvacetiletá dívka zvyklá na pravidelné pozice mezi nejlepšími se letos v popředí výsledkových listin hledala jen velmi složitě.

"Byla to pro mě těžká facka," řekla Huříková v rozhovoru pro iDNES.cz a mtbs.cz. "Čekala jsem od sebe mnohem víc," dodala bikerka španělské stáje Trek-Lorca Taller del Tiempo, kde má smlouvu až do olympiády v Londýně 2012.

Nepřesvědčivé výsledky ji provázely téměř celý rok, výjimkou byl měsíc před červencovým mistrovstvím Evropy v izraelské Haifě.

Tehdy dokázala zajet 17. místo na Světovém poháru v Německu, vyhrát závod v Itálii a na Vysočině obsadila v tvrdé konkurenci druhé místo.

Tereza Huříková Tereza Huříková při SP ve Windhamu

Tereza Huříková si letos příliš závodní radosti neužila

Tereza Huříková

výsledky nejdůl. závodů 2010

MS: 57.
ME: 26. (3. ve štafetě)

Světový pohár:
17. Offenburg (Něm.)
33. Champéry (Švýc.)
38. Windham (USA)
41. Houffalize (Bel.)
45. Dalby Forrest (Brit.)
nedokonč. Val di Sole (It.)

Další:
1. Lugagnano (C1)
2. Merida Bike Vysočina (S1)
3. MČR

"To jsem se cítila hodně dobře. Ale jsem ráda alespoň za ten měsíc," poznamenala.

Jenže pak už znovu jen výsledková šeď. Po nepovedeném MS v Kanadě, kde obsadila až 57. místo ze 60 klasifikovaných, se objevily i slzy.

"Týden před tím se mi jezdilo dobře. Chtěla jsem být kolem 30. místa, což by na mě byl letos úžasný výsledek. Ale nakonec jsem bojovala o to, abych dojela," smutnila.

Je příčinou dlouhodobá přetrénovanost?

"Hodně jsem chtěla. Ale víc, než chtělo moje tělo. Zjistila jsem, že to, co od něj chci, mi není schopno dát," hledala půvabná cyklistka příčiny letošních neúspěchů.

Což jí potvrdil i kouč Domingo Copelli, který konstatoval dlouhodobou přetrénovanost. "Bohužel, tyhle pocity jsem měla už loni. Prožívám chvíle, kdy se nemůžu zhluboka ani pořádně nadechnout a na kole se spíš plazím. I krevní výsledky nasvědčují, že je to dlouhodobá jízda v červených otáčkách."

Proto zatím ještě neví, jakým směrem se bude ubírat příprava na novou sezonu.

Tereza Huříková se připravuje na focení v ateliéru

Tereza Huříková je zajímavá pro subjekty vyrábějící cyklistické zboží a doplňky. Na snímku se  připravuje na focení pro prezentaci značky Craft

"Musíme to probrat s trenérem a postupně zkoušet, co moje tělo snese. Doufám, že se to bude ubírat k lepšímu. Že si na podzim a v zimě odpočinu a naberu síly tak, abych byla schopná líp trénovat a regenerovat."

Elita byla samozřejmostí. Teď se chce radovat z maličkostí

Letošní neúspěchy donutily Huříkovou rovněž přehodnotit priority při velkých závodech.

Zatímco ještě nedávno byla její pravidelná účast mezi nejlepšími pravidlem, teď si dává jiné cíle.

"Člověk si to asi musí prožít. Dřív jsem pořád byla v desítce nebo na bedně, což jsem brala jako samozřejmost. Teď vím, že se musím radovat i z maličkostí," přiznala.

Tereza Huříková

Tereza Huříková

Přes to všechno se cítí uvolněnější. "I když výsledky nejsou, mám cyklistiku pořád ráda. A snažím se být víc pozitivní."

V příštím období by také ráda znovu do svého programu zařadila silniční cyklistiku, kterou letos vypustila. "Přesvědčila jsem se, že mi chybí a že jsem si za ta léta k ní vybudovala nějaký vztah," dodala někdejší juniorská mistryně světa v časovce.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze