Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dost bylo severu, rozhodli se ostravští jachtaři. A zamíří na Jadran

Jachting - ilustrační foto | foto: AP

28 2011
Když v roce 2004 opouštěl tým Polar Jadranské moře, odcházel na vrcholu. V tamějších regatách patřila posádka ostravských jachtařů vždy k favoritům. Poté se kapitán Jaroslav Korytář odhodlal k závodění v Severním moři.

Nyní se ale tým Polar vrací zpět do Středomoří. "Přestěhovali jsme se do tepla. Jachtit se má v tričku a kraťasech," usmíval se Jaroslav Korytář. Ke změně prostředí ho však vedly především zdravotní důvody.

Loni na jaře si při závodech v norských fjordech poranil páteř a lékaři mu doporučili, aby se propříště vyhnul delším pobytům v chladných podmínkách. "Vrátili jsme se tedy k myšlence obnovení týmu Polar," vysvětloval Jaroslav Korytář.

V březnu proto tým pořídil novou třináctimetrovou jachtu, která nese jméno Polar 2. "Budeme s ní závodit v divizi ORC, což je divize měřených lodí. A závody pro nás budou především tréninkem mladých jachtařů. Máme totiž docela mladou posádku, tedy nepočítaje mě," smál se Jaroslav Korytář, který v polovině listopadu oslaví třiapadesáté narozeniny.

A mladí ostravští jachtaři vedení zkušeným kapitánem mají za sebou už i první jadranskou regatu. "Zúčastnili jsme se v polovině října poslední letošní regaty, kterou byl 67. ročník závodu Viška regata," poznamenal Jaroslav Korytář. "Konkurence na nás byla docela zvědavá, všichni si nás pamatovali z našeho tamějšího předchozího působení."

Na startu se sešlo bezmála 150 lodí z Chorvatska, Slovinska, Itálie, Slovenska a Česka. "Při takovém počtu lodí je už i start docela složitý. Problém je, když se část ne úplně zkušených posádek motá u startovní čáry při startovním manévru," líčil Korytář. Start i následné náročné podmínky při bouřlivém počasí, které provázel silný vítr, zvládali ostravští jachtaři dobře. Ne však všichni jejich soupeři.

"Byli jsme svědky situace, kdy z lodi Paikea šlo osm z deseti členů posádky přes palubu. Přerušili jsme závod, vrátili jsme se pro ně a vytáhli je z vody," řekl Korytář. Přesto skončila loď Polar 2 v první etapě ve své kategorii na 3. místě. Celkově pak skončili ostravští jachtaři čtvrtí.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze