Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dopují všichni, nařkl komisař cyklisty. Čelí vzteku, protestům a přijde i žaloba

Momentka ze slavné Tour de France. I její vítěz Contador (ve žlutém) čelí nařčení z dopingu. | foto: AP

19 2010
Jeden radikální výrok vyvolal pořádný rozruch v cyklistickém světě. Italský antidopingový vyšetřovatel Ettore Torri nedělal rozdíly mezi závodníky a pronesl: "V cyklistice je používání dopingu naprosto běžné. Všichni jezdci dopují."

Reakce přišla okamžitě. Cyklisté chtěli dokonce stávkovat! Hrozili, že poslední velký závod silniční sezony, klasiku Kolem Lombardie, začnou demonstrativně s 10minutovým zpožděním.

Nakonec závodníci v sobotu ke stávce nesáhli, nahradily ji však nálepky na helmách s nápisem "Závodím svým srdcem" a 2 000 vzkazů v lahvích, které hodili divákům. V nich byl text: "Pokud víme, že v cyklistice existuje doping, pak je to proto, že cyklistika proti němu seriózně bojuje." Následoval výčet počtu testů a peněz, jež jsou na ně vynakládány.

Podle Torriho komisaři pochytají jen malé procento podvodníků. "Vždy totiž existují cesty, jak užívat mikrodávkování zakázaných látek, které není zjistitelné v testech."

S tím cyklisté ostře nesouhlasí. Vůdcem jejich protestu se stal belgický specialista na klasiky Philippe Gilbert, který posléze závod Kolem Lombardie vyhrál. "Byl to náš způsob, jak ukázat, že cyklistika není synonymem pro doping," řekl. "Ve skutečnosti je mnohem čistší než spousta jiných sportů. A účinně proti dopingu bojuje."

Gilbert sdělil italským médiím, že o protestu informoval po telefonu i Romana Kreuzigera, jehož podporu získal. Ten však podle vlastních slov rozhodně nepatřil k hlavním iniciátorům akce. V Lombardii nestartoval, v sobotu cestoval na kritérium do Madridu.

Proti Torrimu naopak tvrdě vystoupil Paolo Zani, výkonný ředitel firmy Liquigas, sponzorující stejnojmenný tým. Oznámil, že jeho firma vyšetřovatele zažaluje o pět milionů eur, protože jeho komentáře o dopingu poškodily úspěchy Ivana Bassa a Vincenza Nibaliho z letošního Gira a Vuelty.

"Liquigas má právo hájit sám sebe. Tím, co Torri řekl, způsobil velké škody naší imagi," říká Zani. Torri v rozhovoru pro agenturu AP žádné konkrétní jméno neuvedl, vyšetřuje však případ Franka Pellizottiho z Liquigasu. Ten byl kvůli nesrovnalostem ve svém biologickém pasu suspendován těsně před startem Gira, kde měl patřit k favoritům.

Mezitím vystoupil agilní Torri i s dalším prohlášením, v němž se zasazoval o navýšení nočních testů cyklistů. "Experti mi řekli, že noc je na detekování určitých zakázaných substancí efektivnější."

Jak na takový zásah do soukromí odpoví peloton?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze