Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Doprovodník pomáhá plavcům zadarmo. Jen pro čest a slávu

TO JE ON. Rostislav Vítek ukazuje na Gonzala Bogarína, který mu pomáhá při závodě v Santa Fe. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

31 2010
Santa Fe (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nedostanou žádnou odměnu. Dělají to jen pro čest a slávu. Leč právě na nich často záleží úspěch dálkových plavců. Doprovodníci. To jsou lidé, kteří jsou plavcům při dlouhých závodech na blízku. S pomocí lodivoda je doprovázejí na loďce. Z ní jim dlouhou tyčí, jíž říkají krmítko, podávají pití a výživu.

A také je informují o tempu, o tom, jak se soutěž vyvíjí. "Se svým doprovodem se musíte sžít tak, aby vycítil případný problém," řekl český reprezentant Rostislav Vítek z Komety Brno.

Jeho andělem strážným na nejslavnějším závodě Světového poháru ze Santa Fe do Corondy je místní mladík Gonzalo Bogarín. Za pět let jsou z nich kamarádi.

Druhého z českých plavců, Libora Smolku z TJ Krnov, v Argentině i jinde doprovází většinou otec Ivan.

"Za dlouhé roky máme spolupráci zažitou," řekl Libor Smolka. Přesto se občas neubrání a svému otci vynadá. "Nemusí jít vůbec o žádnou chybu, ale jak je člověk po pěti hodinách ve vodě unavený, tak ho už vytočí cokoliv, kdejaká maličkost."

Také zkušenější Rostislav Vítek si leckdy zanadává. "Zakřičím si do vody," přiznal. Bogarína si však nemůže vynachválit. "Anglicky sice mluví špatně a já nerozumím španělsky, ale kolikrát stačí, abychom se na sebe podívali a vycítí, co potřebuji."

PITÍ. Krnovský plavec Libor Smolka si během závodu bere pití z dlouhé tyče, jíž se říká krmítko.

PITÍ. Krnovský plavec Libor Smolka si během závodu bere pití z dlouhé tyče, jíž se říká krmítko.

Argentinskému doprovodníkovi pomáhá i to, že sám plave. "Přál jsem si tady někdy závodit, ale to se mi nikdy nepodařilo," uvedl Gonzalo Bogarín. "Díky Rostislavovi mohu být přímo u toho. A za to jsem mu vděčný."

Bogarín odmítá, že by doprovodník měl výrazný podíl na tom, jak jeho plavec dopadne. "Záleží na samotném sportovci, jestli je dobře připravený," uvedl Gonzalo Bogarín. "Pravdou je, že doprovod začíná být důležitý po takových pěti hodinách, kdy plavec potřebuje více tekutin a živin."

Naproti tomu Rostislav Vítek je přesvědčený, že právě na doprovodu závisí úspěch každého dálkového plavce. "Když by vás nechal dojít do pozice, že máte hlad a žízeň, tak to je konec."

S tím má Vítek zajímavou zkušenost také z Argentiny. Když jel v minulosti nejdelší závod na světě, 88 kilometrů z Hernandarias do Parany, doprovázela ho patnáctiletá dívka, kterou mu přidělili pořadatelé.

"Pokazil se jí motor na lodi, takže se mi ztratila a nějakou dobu za mnou veslovala," vzpomínal Vítek. "Měl jsem za sebou pět hodin, byl jsem unavený, měl jsem hlad, protože mi dlouho nic nepodala. Chtěl jsem už vylézt, vzdát, ale dojela mě a nepustila z vody, tyčí mě srazila zpátky." Vítek tehdy skončil snad pátý, už si nepamatuje.

Jak si plavci rozuměli s doprovodníky tentokrát, budeme vědět v neděli večer po 57 kilometrech v cíli závodu Santa Fe - Coronda.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze