Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dopingový skandál v USA jde před soud

18 2003
San Francisco - Soud v San Francisku už v pátek předvolal asi čtyřicet sportovců kvůli vyšetřování dopingového skandálu, který odhalila Americká antidopingová agentura USADA. Pouhý jeden den předtím její ředitel Terry Madden prozradil, že v moči atletů byl objeven ve sportu dosud neznámý anabolický steroid tetrahydrogestrinon (THG).

V příštím týdnu mají podezřelí sportovci vypovídat o laboratoři, která podle všeho steroid vyvinula.

Zakázaná látka měla být údajně vyvinuta ve specializovaném zařízení Balco v Burlingame v Severní Karolíně. Laboratoř produkovala především potravinové doplňky a k jejím zákazníkům patřili třeba sprinteři Marion Jonesová a Tim Montgomery, či baseballová hvězda Barry Bonds.

K pozvaným svědkům patří podle svých slov i sprinterka Kelli Whiteová, jež se coby vítězka stovky a dvoustovky postarala o dopingový skandál při pařížském mistrovství světa. Po zisku zlata na kratší z tratí měla pozitivní test na stimulant modafinil a hrozí jí odebrání medailí.

Zakladatel laboratoře Victor Conte výrobu anabolického preparátu vehementně popřel, sám prý žádné soudní předvolání neobdržel. "Myslím, že se jedná víc o politický a vědecký problém. Neexistuje jediný důkaz, že by substance měla mít jakýkoliv anabolický efekt," řekl zámořským médiím.

Národní olympijský výbor USOC dal navíc ultimátum atletické federaci USATF, kterou kritizoval za nedostatečnou angažovanost v boji proti dopingu. Svaz proto musí do 17. listopadu vytvořit detailní soupis opatření, kterými hodlá v budoucnu řešit dopingovou problematiku. "S dosavadními opatřeními svazu nemůžeme být a nejsme spokojeni. Tady jde o obrovský problém, který se týká jak dopingu, tak chování sportovců a ohrožuje důvěryhodnost sportu," nebral si servítky současný šéf USOC Bill Martin.

Sám je konsternován, jakým způsobem v letošním roce američtí atleti poškozují pověst svého odvětví a uvedl příklady dopingových případů Whiteové či Jeroma Younga, ale i stávku sprintera Jona Drummonda po diskvalifikaci z běhu na 100 metrů na MS v Paříži.

Olympijský výbor dal proto atletům nůž na krk - pokud svaz nevyvodí z případu odpovídající důsledky, je USOC připraven podle Martina všemi finančními i politickými pákami provést v atletice očistný proces. K ruce dostali atletičtí funkcionáři tříčlennou komisi USOC, která jim má v šetření kauzy pomoci.

DOPING V ATLETICE

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze