Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dopingoví komisaři půjdou za atlety až do vesnice

16 2003
Praha - Na mistrovství světa v atletice, které začíná přesně za týden, se nikdo před dopingovou zkouškou neschová. Nejen že budou kontrolováni všichni medailisté, ale komisaři budou mít právo dojít si pro kteréhokoli sportovce klidně až do jeho pokoje v atletické vesnici. „Určitě budou závodníky navštěvovat,“ říká František Fojt, ředitel atletického svazu.

„Dělá se to i proto, že některé atlety nepodchytili během roku. A mezinárodní federace může vyplatit odměny jen těm, kteří mají za poslední rok odběr.“

Před šampionátem v Paříži není tak dusná atmosféra jako před dvěma lety. Tehdy měla před mistrovstvím světa v Edmontonu ruská běžkyně Olga Jegorovová pozitivní test na zakázanou látku EPO. Mezinárodní federace ji však kvůli technickému nedostatku při kontrole nepotrestala.

Jegorovová pak vyhrála závod na 5 kilometrů. Diváci ji vypískali a britská běžkyně Paula Radcliffeová rozvinula v hledišti transparent: „EPO podvádí“.

Radcliffeová, která se v pátek kvůli výpadkům v tréninku z letošního mistrovství světa odhlásila, proti dopingu stále vystupuje. Poukazuje na to, že dopingoví komisaři bojují se zájmy velkých farmaceutických firem. „Stále dohánějí ztrátu, ale současně zůstávají o krok zpátky,“ řekla Radcliffeová pro internetové stránky BBC.

Díky novým pravidlům bude na světovém šampionátu stačit jako důkaz přítomnosti EPO v organismu vzorek moči, není třeba krevních testů. „Ve vytrvalostních disciplínách budou důslednější testy na EPO a podobné látky, které pomáhají krvetvorbě,“ říká Jan Chlumský, šéf exekutivy Antidopingového výboru.

Ve Francii platí antidopingový zákon a výpravy musí poslat ke schválení seznam všech látek, které s sebou vezmou lékaři a maséři. „Snad nebudou problémy na hranicích. Když jsme jeli před dvěma lety do Kanady, doktor musel na letišti vybalit kufry a trvalo několik hodin, než ho pustili,“ říká Fojt.

Přesto je možné, že se šampionát dopingovému skandálu nevyhne. Německý svaz nedávno potrestal čtvrtkařku nigerijského původu Florence Ekpo-Umohovou za nález steroidů.

Na Panamerických hrách zkouškami neprošli americký sprinter Mickey Grimes a surinamská půlkařka Letitia Vriesdeová. „Měla v sobě tolik kofeinu, že by k tomu potřebovala patnáct litrů kávy. To by ji zabilo,“ říká Chlumský.

Maurren Higa Maggiová z Brazílie, letošní nejlepší světová dálkařka, na hrách ani nezávodila, protože vyšel najevo její dřívější pozitivní test na anabolický steroid.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze