Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Otázky v dopingové kauze. Vyloučí ruské atlety? Bude bojkot?

Richard Pound. Šéf nezávislé komise, která vyšetřuje dopingový případ ruských sportovců. | foto: Reuters

12 2015
Dopingový skandál propukl a sportovní svět napjatě čeká, co bude dál. Kam až dopingová podezření sahají? Přijdou ruští atleti o Rio? Přinášíme odpovědi na klíčové otázky ohledně aféry.

V pátek čeká světový sport důležitý den. Mezinárodní atletická federace (IAAF) na svém narychlo svolaném mítinku rozhodne o osudu Rusů, kteří čelí podezření ze systematického dopingu. Co čekat ve vývoji kauzy?

1.Přijdou skutečně ruští atleti o olympiádu v Riu?

Pravděpodobně ne. I Dick Pound, šéf vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury (WADA), prohlásil, že se Rusko může suspendaci z atletických soutěží vyhnout, projeví-li snahu o okamžité reformy. Dá se však čekat, že aspoň nějaký trest Rusy postihne. Může jít třeba o dočasnou suspendaci z IAAF, do olympiády v Riu je přece jen ještě devět měsíců čas.

„Já považuju vyloučení z her za zhovadilost,“ řekl šéftrenér českých atletů Tomáš Dvořák. Pokud by k němu však došlo, může mít nebývalé následky. Šéf britských atletů Ed Warner pro Telegraph uvedl, že vyloučení Rusů by mohlo vést k bojkotu „ve stylu studené války“. Domnívá se, že na protest by mohli olympiádu vedle Ruska vynechat i jeho spojenci.

2.Jaká bude reakce ruské strany na závažná obvinění?

Dosavadní hlasy z Ruska byly nejednotné. Část obvinění popírala a tvrdila, že jde jen o doporučení bez jasných důkazů, jiní se káli a slibovali kooperaci s antidopingovým hnutím.

Podobný signál ve středu pozdě večer vyslal i ruský prezident Vladimir Putin. „Proti dopingu musíme bojovat. Bude nezbytné zahájit vlastní vyšetřování a zjistit, kdo nese osobní zodpovědnost,“ řekl.

3.Jaký bude rozsah celého skandálu?

Zřejmě poroste stále dál, však také v souvislosti s Ruskem mluvil Pound o pouhé „špičce ledovce“. Pondělní zpráva WADA má obsahovat jen část informací, které její komise shromáždila. A už na tiskové konferenci Pound naznačil, že další problematickou zemí může být Keňa. „Musíme rychle jednat. Naše vláda to bohužel nebere vážně,“ přiznal Kipchoge Keino, předseda keňského olympijského výboru. Problémy hrozí i Turecku, ale ani tam nemusí skandál končit.

4.Jak kauza zapůsobí na atletické sponzory?

„Lichotivá reklama to rozhodně není. Mohou existovat i takoví partneři, kteří nechtějí být spjati s dopingovou aférou takových rozměrů,“ tuší překážkář Petr Svoboda, halový mistr Evropy z roku 2011. Třeba firma Canon, jeden ze sponzorů IAAF, už vyjádřila znepokojení nad „neetickým chováním v atletickém světě“ - a věří v rychlou a zodpovědnou reakci. Podobně uvažují i další.

5.Kdo bude kvůli skandálu potrestán a jak?

Francouzské úřady vyšetřují Lamine Diacka, bývalého šéfa IAAF. Pěti ruským atletkám, čtyřem trenérům a bývalému šéfovi lékařské komise hrozí doživotní zákaz činnosti.

Další významná jména mohou brzy přibýt. Ať už z keňské atletiky, ruských struktur - či ze zcela nečekaných míst. Mezinárodní olympijský výbor připustil, že může nechat přezkoumat vzorky ze zimní olympiády v Soči 2014, až se zdokonalí technologie. Pak by aféra mohla růst ještě dál.Najdete na iDNES.czmobilní verze