Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dopingová aféra nabírá na vážnosti

21 2003
Praha - Nový zámořský dopingový případ nabírá na vážnosti. Laboratoře v USA objevily novou metodou rozboru vzorků na anabolický steroid tetrahydrogestrinon, který dosud nebylo možné zjistit. V reaki na to vedení mezinárodní atletické federace rozhodlo, že komisaři přezkoumají všechny vzorky moči odebrané na letošním MS v Paříži.

V souvislosti s případem bylo v USA předvoláno k výslechu již na čtyřicet sportovců. "IAAF se chystá všechny vzorky moči znovu otestovat," potvrdil dnes mluvčí federace Nick Davies.

Pokud se doping objeví i v testech z mistrovství světa, bude následovat dodatečná diskvalifikace a dvouletý distanc. Mezi šampiony z USA je také desetibojař Tom Pappas, který v Paříži porazil Romana Šebrleho.

Dosud neodhalitelný anabolický steroid THG údajně vyvinula laboratoř Balco v Burlingame v Severní Karolíně, jejíž služby využíval velký počet špičkových amerických sportovců, převážně atletů.

Laboratoř prý produkovala především potravinové doplňky a k jejím zákazníkům patřili například sprinteři Marion Jonesová a Tim Montgomery či baseballová hvězda Barry Bonds.

K výslechu musejí mimo jiné koulař Kevin Toth, sprinterka Kelli Whiteová, jež se coby vítězka stovky a dvoustovky postarala o dopingový skandál už při pařížském MS, či pálkař New Yorku Yankees Jason Giambi.

Whiteová měla po zisku zlata na kratší z tratí pozitivní test na stimulant modafinil a hrozí jí odebrání obou medailí.

Podle nařízení národního olympijského výboru (USOC) musí atletická federace USATF vytvořit opatření, kterými hodlá v budoucnu řešit dopingovou problematiku. Pokud prý USATF nevyvodí z případu důsledky, je USOC připraven provést v atletice očistný
proces.

Skandál vyvolala americká antidopingová agentura USADA, která na základě tipu od nejmenovaného atletického kouče začala testovat vzorky i na THG.

Počty ani jména hříšníků nebyly zveřejněny, čeká se totiž na výsledky analýz vzorků B, které by měly být k dispozici v prosinci. Antidopingová agentura zpětně otestovala vzorky více než pěti set amerických sportovců, z toho 350 atletů z národního šampionátu letos v červnu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze