Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Až příliš srdečních selhání. Ruskou dopingovou očistu lemují záhady

18 2016
Nikdy si na špatné srdce nestěžoval. Když se ale v neděli vrátil z projížďky na běžkách, nemohl kvůli bolesti v hrudníku popadnout dech. Nikita Kamajev dostal v 52 letech infarkt. „Počkáme na sanitku. Pak jim popíšu, kde to bolí,“ odvětil manželce, která volala záchranáře. Už bylo pozdě.

Bývalý výkonný ředitel antidopingové agentury RUSADA, z níž musel kvůli obviněním z krytí dopingových případů odejít, v bouřlivé době zemřel. Bez varování. Bez šance vyzradit tajemství, které mohlo potopit ruský sport.

Některá média spekulují, že se Kamajev chystal napsat knihu o dopingu, a obrátil se proto na zahraniční novináře. Pak mu údajně začaly chodit výhrůžky.

A nakonec ho přemohl infarkt. To se stalo pouze jedenáct dnů po smrti jeho předchůdce ve funkci Vjačeslava Siněva, jemuž údajně rovněž selhalo srdce.

„Nikdy jsem neslyšel, že by si stěžoval na problémy se srdcem. Možná jeho manželka věděla víc,“ řekl o Kamajevově smrti nový šéf RUSADA Ramil Charbijev. Ještě v sobotu úplně bezstarostně telefonoval se známými a mluvil o svých dalších plánech. Podle Charbijeva ho ale štvala situace, do níž se dostal. „Byl pořádně rozzlobený. Aféra ho hryzala.“

Dvě zvláštní únorová úmrtí pochopitelně vyvolávají otázky. Zvlášť před další kontrolou mezinárodní komise, která posoudí, jak vážně to v Moskvě myslí s dopingovou očistou, a zároveň rozhodne o dalších startech ruských závodníků na velkých akcích.

Sportovní velmoc, obviněná ze státem řízeného dopingu, hraje letos o hodně. Už nyní je jasné, že ruští atleti přijdou o halové mistrovství světa v Portlandu a v ohrožení je také jejich účast na olympiádě v Riu.

Nikita Kamaev na tiskové konferenci v listopadu loňského roku

Může být ale i hůř. Skandál se zatím dotkl pouze atletiky. Biatlonová unie tento týden ohlásila, že by ráda znovu prověřila vzorky ruských biatlonistů z olympiády v Soči, kde měla hostitelská země čtyři medaile. Nakonec se ukázalo, že právo na takový postup má pouze Mezinárodní olympijský výbor.

Zpráva ovšem ukazuje obavy funkcionářů, že dopingová chobotnice sahá i do dalších odvětví.

Světová antidopingová agentura WADA uvádí, že přes 1 400 vzorků ze Soči bylo úmyslně zničeno. A na konci ledna se objevila další podezřelá informace: šéf moskevské laboratoře Grigorij Rodčenko, který likvidoval vzorky, i jeho zástupce Timofej Sobolevskij náhle opustili zemi. Bydlí nyní v Los Angeles.

„Když jsme je odstranili, tak odletěli do Ameriky. Dali jim laboratoře, byty, auta. U nás jsou totiž horší,“ vysvětloval nečekané zmizení ministr sportu Vladimir Mutko.

Hrstku lidí, které Rusové potrestali, tak potkal podivný osud. Sám ministr Mutko, který podle WADA o všech podvodech věděl, má přitom pozici neotřesitelnou. Jako velkému spojenci prezidenta Vladimira Putina mu i přes tak závažný skandál nic nehrozí. Stačí mu opakovat spikleneckou teorii.

„Je to problém všech zemí, jejichž dopingové testy přikrývala Mezinárodní atletická federace. Jenom se teď hodí ukázat na ruské sportovce,“ uvedl opakovaně.

Zatím se v Rusku nenašel nikdo, kdo by si troufl vyslovit jiný názor.

A někteří už ani promluvit nemohou.Najdete na iDNES.czmobilní verze