Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bizarní story: Rusové hlídali i dopingové komisaře, jeden utíkal oknem

Předseda Richard Pound (uprostřed) a další členové nezávislé komise Richard McLaren (vlevo) a Gunter Younger. | foto: AP

11 2015
Jak fungoval dopingový systém v Rusku? Zpráva vyšetřovací komise odhaluje skandální detaily. Třeba příběh komisaře, který musel utéct policii, aby zabránil manipulaci s pozitivními vzorky.

Ruská atletika má obří dopingový problém. Což však neznamená, že by všichni Rusové toužili dopovat. Naopak. Jeden z atletů se proti systému pokusil vzbouřit. Stěžoval si, že se mu nelíbí dopingové praktiky v týmu.

Odpověď? „Nech toho, nebo se taky může stát, že se náhodou připleteš do bouračky.“

Tak to alespoň vyplývá ze zprávy vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury (WADA), kterou její autoři v pondělí odhalili na tiskové konferenci v Ženevě.

Nejde však o jediný popis extrémních metod, které ruská „dopingová chobotnice“ využívala, aby utajila podvody sportovců.

Atleti a jejich trenéři podle zprávy utíkali před inspektory, aby se vyhnuli kontrolám. Pod falešnými jmény se registrovali například na tréninkových kempech v Portugalsku. Když se dopingoví komisaři pokoušeli dopátrat, kde se atleti zrovna nacházejí, zvedali jim telefon zpravidla jen trenéři. A ti se tvářili, že o svých svěřencích nevědí.

Jindy se zase sportovci údajně vymluvili na to, že kvůli své špatné angličtině neporozuměli instrukcím, a proto se nedostavili k testům.

Před policií utíkal oknem

Rusové rovněž pozorně sledovali dopingové komisaře. Když už je nechali odebrat vzorky, dohlédli na to, aby byly odeslány do laboratoře v Moskvě, kde s nimi tamní personál následně manipuloval.

Pokud se chtěli komisaři vyhnout sledování a zamezit následnému krytí dopingu, museli si dát mimořádný pozor. Jeden z nich se o něco podobného pokusil – a jeho vyprávění připomíná špionážní thriller.

Vzorky od atletů odebral v Saransku, městu vzdáleném 500 kilometrů východně od Moskvy, to vše za důkladného dozoru policie. Ta čekala před jeho hotelovým pokojem a

chtěla ho doprovodit ve vlaku do ruského hlavního města.

„Byl tam i trenér – muž, který vedl v posledních pár letech přes 20 pozitivně testovaných atletů – a přímo přede mnou volal do Moskvy, aby jim nadiktoval počty lahviček, které přivezu.“

Komisař, který si přál zůstat v anonymitě, se však nedal zastrašit. „Hotelový pokoj jsem opustil v noci oknem. Nechal jsem rozsvícené světlo a zapnutou televizi, aby to vypadalo, že jsem uvnitř,“ líčil ve zprávě WADA. „Šel jsem na vlak, ale policie už čekala na nádraží v Moskvě. Musel jsem se hodně snažit, abych se jim vyhnul a doručil vzorky někomu jinému.“ Jeho kontakt následně přepravil vzorky do Lausanne.

Výsledek? Čtyři pozitivní testy.

Odvážný čin však nezůstal bez odezvy. Muž, který se postaral o přesun materiálů do Švýcarska, už nikdy žádné další vzorky nedoručoval. A rodina dopingového komisaře čelila výhrůžkám.

Dočkají se teď aspoň nějakého zadostiučinění? Po provalení dopingového skandálu se světová atletika chystá jednat.

Její šéf Sebastian Coe bude čekat do pátku, jak Rusové na obvinění zareagují. Pak je připraven trestat – včetně suspendace ruských atletů ze všech soutěží.Najdete na iDNES.czmobilní verze