Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I kontrolní dopingový vzorek vítěze Velké pardubické byl pozitivní

Nikas s žokejem Markem Stromským ve Velké pardubické | foto:  Michal Růžička, MAFRA

19 2016
Bude se měnit jméno vítěze Velké pardubické? Dá se to čekat. Nikas, kterého v říjnu dovedl žokej Marek Stromský k triumfu, měl i po analýze B-vzorku pozitivní dopingový nález na zakázané alkaloidy kofein a theobromin. Hrozí mu diskvalifikace, po níž by se na první místo posunul původně druhý Ribelino s Pavlem Kašným. O trestu rozhodne Pořádková komise Jockey Clubu ČR.

Vítěz slavné steeplechase Nikas neprošel dopingovou kontrolou 11. října stejně jako další svěřenec trenéra Popelky Čáriray, který o den dříve v Pardubicích vyhrál Křišťálový pohár. Vzorky A zkoumala laboratoř v Kolíně nad Rýnem a jejich výsledky potvrdila po testech vzorků B laboratoř v britském Newmarketu. která českému Jockey Clubu zaslala třicetistránkovou zprávu.

„Kůň ještě diskvalifikován není, to rozhodne Pořádková komise, ale ta musí postupovat podle předpisů. A podle mého soudu nemá jinou možnost, jelikož orgány jsou povinny držet se řádů a ty říkají, že kromě jiného je za užití zakázaných látek diskvalifikace,“ vysvětloval prezident Jockey Clubu Jiří Charvát.

U koní je tolerance kofeinu v těle nulová, zatímco u lidí kofein od roku 2004 mezi zakázané látky nepatří. Hodnoty theobrominu, obsaženého třeba v kakaových bobech a čokoládě, v Nikasově těle byly překročeny stopově. Povolená hranice theobrominu je dva mikrogramy v mililitru moči a přítomno bylo 2,89, přičemž nepřesnost měření je 0,506. „To, že šlo o nepatrné množství, má význam na to, v jaké míře šlo o zavinění, a o následném trestu vůči subjektům,“ podotkl Charvát.

„Výsledek je jednoznačný. Pravidla byla porušena,“ řekl Ivo Strauss, předseda komise pro antidopingovou kontrolu koní. „Nezařadil bych to mezi krutý doping, kdy se u koně někdo snaží zvýšit výkon a koně ovlivnit, ale nikdo nechce nic zametat pod koberce. To není náš cíl. Mrzí mě, že to je u vítěze Velké pardubické, ale i pro vítěze velkých dostihů platí pravidla.“

Trenér vítězného koně Stanislav Popelka uvedl, že Nikas dostal zakázané látky v krmivu, což zjistil na základě rozboru potravy. „Výsledky prokázaly, že k pochybení došlo ze strany u společnosti Troubecká hospodářská, a.s.,“ řekl Popelka s tím, že obsažené zakázané látky nebyly na výrobku uvedeny. „Spoléhal jsem na garantovaný obsah a hodnoty udávané výrobcem,“ bránil se trenér, že nešlo o jeho úmysl podat koni zakázanou látku ke zlepšení výkonu.

Fotogalerie

„Přestože obě látky nejsou typicky dopingové a nemohly ovlivnit výkonnost koně v dostihu, respektuji, že jsou na seznamu zakázaných látek. Proto jsem se rozhodl, že podniknu právní kroky, které by mně i realizačnímu týmu zajistily alespoň částečnou satisfakci a v budoucnu se tak eliminovaly obdobné situace,“ upozornil Popelka.

Vedení společnosti Troubecká hospodářská z Troubek na Přerovsku ale tvrdí, že její krmivo zakázané alkaloidy kofein a theobromin neobsahovalo. „My jsme je tam nedali,“ řekl Emil Gregovský, který má v Troubecké hospodářské na starost výrobu krmiv. Štítek na krmivu podle něj obsahoval všechny údaje, které měl. Gregovský tvrdí, že Popelka si krmivo nechal testovat: „Věděl, co těm koním dává.“

Nikasovo vítězství ve slavném dostihu vyneslo jeho majiteli Petru Kupkovi, který vlastní stáj Castor, prémii dva miliony korun. O tu nyní přijde.

V sedle Nikase se v dostihu z výhry radoval žokej Marek Stromský. Diskvalifikace pro něj znamená další hořké zklamání, která při Velké pardubické v minulosti zažil - s běloušem Amant Grisem projel v roce 2008 cílem první, ale byl diskvalifikován za nedodržení trasy, o dva roky později doběhli těsně druzí.

„Diskvalifikace mi nepřidá. Do práce jsem jezdil přes sto kilometrů a teď mi nedává smysl u koní zůstávat dál,“ řekl v České televizi Stromský, který už dříve zvažoval konec kariéry.

Zato Pavel Kašný, vzdálený bratranec Stromského, pravděpodobně poprvé vyhraje Velkou pardubickou. Ovšem bez fanfár a euforie v cíli.

Autoři: ,


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze