Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


NBA se zbavuje rasisty, jenže ten na ultimátum (zatím) nepřistoupil

Donald Sterling, majitel basketbalových La Clippers, a jeho partnerka V. Stiviano | foto: AP

3 2014
Zrádná milenka, nelegální nahrávka, rasismus, smrtelná choroba, miliony dolarů... Co vypadá jako scénář pro béčkový hollywoodský film, to se v sídle slavných filmových studií v Los Angeles skutečně děje. A je z toho jeden z největších skandálů zámořského sportu v tomto roce.

Zástupci majitelů klubů NBA předběžně odsouhlasili, aby liga nutila Donalda Sterlinga prodat klub - majitel Los Angeles Clippers kvůli rasistickým výrokům dostal doživotní zákaz působení v basketbalu.

A do toho přišla další, byť oficiálně nepotvrzená zpráva: veřejností opovrhovaný Sterling bojuje s rakovinou prostaty. "Lékaři si mysleli, že už bude dva roky po smrti. Ale on má k dispozici nejlepší léky a bojuje ze všech sil," uvedl list New York Post. "Upřímně, o­ tomhle nic nevím. Ale jestli je to pravda, modlím se za něj," prohlásila hvězda Clippers Blake Griffin.

Boj o život je pro Sterlinga jistě z­ úplně jiné kategorie než snaha udržet si (výnosný) sportovní klub. Ani sama NBA netuší, jak velkým problémem bude donutit jej vzdát se role majitele.

Zdroje listu Los Angeles Times tvrdí, že Sterling hodlá donutit ligu k dlouhému procesu, v němž se ukáže, zda jej skutečně může nutit klub prodat.

Na druhou stranu je tu hlas Adama Schlatnera, amerického ekonoma zaměřujícího se na sportovní byznys: "Neexistuje možnost, aby zůstal dál majitelem. Sponzoři se nevrátí, hráči se budou bouřit, prodej lístků klesne. Z praktických důvodů nemá na výběr."

Podobnou víru má třeba i Sterlingův kolega, majitel Sacramento Kings Vivek Ranadive. "Nechci mluvit o právních podstatách věci. Prostě mám víru v lidi," uvedl Ranadive. "Věřím, že pan Sterling dospěje do bodu, kdy dostane rozum, omluví se fanouškům i černošské komunitě a zařídí se podle trestu, který mu NBA udělila."

Zajímavý a nový pohled na kauzu přinesl Kareem Abdul-Jabbar, jeden z nejuznávanějších basketbalistů dějin. Zaprvé připomněl Sterlingův byznys realitního magnáta: "Diskriminoval černošské a hispánské obyvatele tím, že jim bránil získat bydlení. Neměli jsme se my všichni ozývat už tehdy a volat po Sterlingově rezignaci?"

A navíc zpochybňuje způsob, jakým kauza vznikla - tedy zveřejnění soukromého hovoru Sterlinga a ­jeho přítelkyně. To v Kalifornii bez souhlasů zainteresovaných osob není legální.

"Věřím, že Sterling opustí klub. A taky věřím, že za zveřejnění nahrávky půjde zodpovědný člověk do vězení," řekl Abdul-Jabbar.

To už je snad poslední ingredience, jež by v případu chyběla.Najdete na iDNES.czmobilní verze