Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Domorodci chtějí narušit olympiádu

2 2000
S y d n e y - Australské původní obyvatelstvo chystá protestní akce, jimiž hodlá narušit průběh olympijských her, které se v Sydney uskuteční letos v září. Zprávu přinesl list The Sun-Herald s odvoláním na slova vůdců sdružení původních obyvatel Pátého kontinentu, kteří označili Austrálii za rasistickou zemi. Již dříve oznámili zástupci 118 domorodých zemských výborů z Nového Jižního Walesu, že v den zahájení her uspořádají protestní pochod.
"Původní obyvatelstvo této země se v novém století pozdvihne," prohlásil jeden z delegátů Lyall Munro. "Ukážeme světu, jak je Austrálie rasistická," doplnil. Hlavním požadavkem je vytvoření zastupitelského úřadu, ovšem jejich soubor je podle informací listu mnohem širší, včetně tradiční žádosti o omluvu ze strany vlády za potlačování práv původních Australanů.

Ještě v 70. letech se vyskytly případy násilného odebrání dítěte "nebílým" rodičům z moci úřední, tedy praxe, která byla na počátku století běžná. Některé zdroje uvádějí, že takto postiženo bylo kolem 100.000 dětí, souhrnně označovaných jako ztracená generace. "Naším terčem nejsou samotné olympijské hry, i když nyní jsou pochopitelně v ohrožení," prohlásil Charles Perkins, ředitel Komise pro záležitosti Původních obyvatel Austrálie a ostrova Torres Strait (ATSIC), sám příslušník ztracené generace. "Nemáme co ztratit. Panuje zde vládní rasismus a ten ničí vztahy mezi bílými a černými," doplnil.
Autor:


Témata: Rasismus, Sydney
Najdete na iDNES.czmobilní verze