Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


O tituly i o Evropu. Domácí šampionát atletů slibuje zajímavé bitvy

Zuzana Hejnová | foto: Martin Stolař, MAFRA

20 2015
Žhavé boje o pozvánky na březnové halové mistrovství Evropy slibuje český šampionát atletů. Aktuálně má limity splněno 26 mužů a 15 žen, ale kvůli omezení na tři závodníky z jedné země těší jistota účasti o šest reprezentantů méně. A právě v pražské Stromovce se to může změnit, neboť mistr republiky bude mít v případě splněného kritéria nominaci na HME jistou.

Byť nominační období skončí až v neděli 1. března, bude víkendové mistrovství České republiky jednou z posledních možností dostat se na domácí evropský halový šampionát, který se v O2 areně uskuteční za dva týdny.

Nominační přetlak vládne zatím pouze mezi muži. Největší ve vrhu koulí, kde splnilo limit hned šest závodníků. Start má přitom na základě účasti ve finále na loňském ME jistý pouze Jan Marcell. Aktuálně je k zařazení do týmu třeba předvést výkon lepší než 20,58 metru. Na čtyřstovce má splněné kritérium pět závodníků, což je dobrá zpráva pro případný start štafety. V běhu na 1 500 metrů je aktuálně mimo kvótu Milan Kocourek.

Hejnová se ukáže na čtvrtce

Velmi sledovanou osobou na šampionátu bude Zuzana Hejnová. Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek se vrací po promaroděné sezoně a poběží závod na 400 metrů. Protože má ale manko v tréninku a není ještě tak dobře rychlostně připravená, je možné, že na HME poběží dvojnásobnou trať, na níž rovněž splnila limit. Víkendový šampionát ji má utvrdit v tom, že to je dobrý nápad.

„Bude to na pocit. Chci běžet rychle, ale rozhodovat to nemusím. Dám na trenéra, on ví, jak na tom jsem, v čem mám větší šanci uspět,“ prohlásila svěřenkyně Dalibora Kupky. Hejnová může být přihlášena na obě trati a rozhodnout se až na poslední chvíli těsně před HME. „Trénuju pořád do čtvrtky, ale můžu z toho běžet půlku. Asi se ale rozhodnu po mistrákách, protože by to případně chtělo udělat nějaký trénink do půlky,“ uvedla.

Finále na HME by prý byl velký úspěch. „Na čtvrtce vím, že to žádný zázrak nebude, možná bych se dostala do finále, ale to by asi tak bylo všechno,“ řekla Hejnová. „Žádné překvapení nečekám. Na půlku se možná těším i víc,“ naznačila, že pravděpodobnější je varianta delší disciplíny. Závodit v O2 areně bude podle kouče jen kvůli tomu, že šampionát je doma, jejím hlavním cílem je obhajoba titulu v létě na MS v Pekingu.

Co ukážou zvučná jména

Kouč reprezentace Tomáš Dvořák má na seznamu 40 jmen, s nimiž počítá do týmu pro HME. Tudíž má ještě pět volných kolonek. „Přeji si ale hlavně, aby se nikdo z těch, kteří už si zajistili účast, nezranil. Obzvláště se pak těším na disciplíny, kde právě mistrovství republiky teprve rozhodne,“ uvedl na svazovém webu.

Ozdobou šampionátu bude start obhájce evropského titulu Pavla Masláka, který pravděpodobně nastoupí do běhu na 400 metrů, byť se přihlásil i na dvoustovku. Na té bude testovat výkonnost další čtyřstovkařka Denisa Rosolová, kratší trať oproti hlavní disciplíně, osmistovku, volí i mílař Jakub Holuša.

Po čtyřech letech se na halovém mistrovství republiky představí překážkář Petr Svoboda, který v roce 2011 odstartoval časem 7,48 cestu za evropským zlatem z Paříže. Letos jeho výkonnost ale zatím není tak oslňující. Limit musí splnit ještě také tyčkař Jan Kudlička, bronzový medailista z HMS a ME, který měl zdravotní potíže.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze