Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dolomitenman vyhráli poprvé Češi

6 2003
Linec - Jedna z nejtěžších štafetových soutěží na světě, rakouský Dolomitenman, má ode dneška ve své listině vítězů také česká jména. Kvarteto týmu Škoda-auto ve složení běžec do vrchu Robert Krupička, paraglidista Tomáš Poledník, kajakář Tomáš Mrůzek a slovinská posila pro horské kolo Jure Golčer byla totiž nejrychlejší mezi sedmnácti profesionálními týmy. Triumf slavil ve své kategorii i amatérský tým OpavaNet.

Mezi amatéry startovalo dokonce více než devadesát družstev, z nichž byla nejrychlejší výhradně česká čtveřice Richard Pleticha, Dalibor Carbol, Aleš Marek a Martin Horák. Úspěch českých závodníků potvrdil čtvrtým místem mezi profesionály tým Internet BillBoard.

Běžci a závodníci na paraglidu museli kvůli špatnému počasí absolvovat trochu pozměněnou trasu, která však byla neméně obtížná. Závod extrémních štafet tradičně zahajují běžci do vrchu, kteří musejí na přibližně dvanáctikilometrové trati překonat téměř dvoukilometrové převýšení. Na vrcholu Kühbodentörl nad Lincem pak předávají štafetu paraglidistům, kteří s několika mezipřistáními a přeběhy doplachtí až na místo startu kajakářů.

Ti se i s lodí z šestimetrové výšky vrhnou do vod horské řeky Drau, kde je čeká více než dvoukilometrová trasa se slalomovým úsekem a povinným eskymáckým obratem. Na jejím konci jsou již připraveni finišmani štafety, závodníci na horských kolech.
Cyklisté musejí nejdříve více než čtrnáct kilometrů šplhat na Hochsteinkreuz a pak je čeká nebezpečný třináctikilometrový sjezd po jedné ze sjezdovek.

Český tým se hned od startu závodu držel v čele. Rozhodující okamžik přišel v cyklistickém stoupání, kde se Golčer dostal před rakouského závodníka a vedení udržel až do cíle, kde měla česká štafeta výsledný čas 3:45:11. Na druhém místě mezi profesionály skončil rakouský tým Lengger ZT - Compex, třetí příčku obsadili další Rakušané s názvem Kolland-Topsport-asics-Chio.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze