Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Doležalová vyskočila v 17 letech do širší české špičky

NA DOMÁCÍM STADIONU. Lada Doležalová trénuje na táborském stadionu, který ve středu hostil tradiční Velkou cenu. | foto: Marek Podhora, MAFRA

29 2016
V Táboře žije a trénuje. Místní stadion dobře zná a při středeční atletické Velké ceně závodila už podruhé v této sezoně na domácí dráze ve velké konkurenci. Když se pokoušela zdolat laťku ve výšce 173 centimetrů, ani v jednom ze tří pokusů neuspěla. I tak odcházela spokojená, když zapsala 168 centimetrů.

Sedmnáctiletá Lada Doležalová je v této sezoně nejlepší jihočeskou skokankou do výšky. Když na červnovém mistrovství republiky na stejném stadionu zdolala 176 centimetrů, zajistila si tím osmý nejlepší český výkon letošního roku.

„Zvedla jsem si osobní rekord o čtyři centimetry. Vůbec jsem netušila, že bych něco takového mohla skočit,“ popisovala po středečním závodě, kde skončila na laťce o osm centimetrů níž. „Zatím nemám tak vyrovnané výkony, takže v podmínkách, které tady byly, to nebylo zlé,“ prohodila a připomněla bouřku, která chvíli před startem spláchla stadion.

A čím to bylo, že se jí letos povedlo takový výsledek skočit? „Možná tou skvělou atmosférou, která na domácím šampionátu byla,“ zavzpomínala. Mladá atletka zažívá letos svou nejlepší sezonu v životě. „Mám to tak, že se pořád nezlepšuju a nezlepšuju a pak přijde takovýhle skok,“ vysvětlovala letošní progres. Přitom v závodech letos před Táborem nepřeskočila 170 centimetrů. Tuhle výšku pak zdolala ještě jednou a to na nedávném mistrovství Evropy dorostenců v Tbilisi, kde se dokázala dostat na 171 centimetrů.

Závodně hraje i šachy

Výšce se studentka táborského gymnázia věnuje pátým rokem. Začala se všeobecnou atletikou. „Pak si nás trenér vyhlédl a řekl, že by to s námi zkusil. Tak jsme to zkusili a pořád skáčeme,“ pousmála se Lada Doležalová. Jejím hlavním trenérem je táborský nestor Roman Böhm. V poslední době se k němu přidala i nejslavnější táborská odchovankyně ve výšce Iva Straková.

„I to může mít vliv na to, že se mi tahle sezona takhle vydařila. Iva je super trenérka, dokáže vždycky dobře poradit,“ dodává sedmnáctiletá slečna, která s atletikou kombinuje i jiný sport – šachy a hraje je dobře. Z minulosti má i medailová umístění z republikových mládežnických soutěží.

„Neřekla bych, že jsem v tom dobrá, ale pořád hraju,“ odmítá skromně Doležalová. „Začínala jsem se šachy a pak mě naši dali i na atletiku, abych se trochu hejbala,“ pousmála se s tím, že v letošní sezoně už své sportovní plány splnila a předčila.

A cíle pro další léta? „Příští rok si zase skočit nějakou pěknou výšku,“ dodává.Najdete na iDNES.czmobilní verze