Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dolarové čtvrťáky, kšilt dozadu, hra čísel - pověrčivost vládne golfu

Na rozdíl od hotelů, kde není 13. patro, na golfových hřištích se 13. jamka z pověrčivosti nevynechává. | foto: Profimedia.cz

11 2010
Film Zelený svět (v originálu Tin Cup) viděl snad každý golfista. Když se hlavní hrdina Roy McAvoy rozehrává před turnajem a nemůže se trefit do míčku, caddie mu poradí, aby si týčka z pravé kapsy přendal do levé, tkaničku na levé botě zavázal na dva uzle a kšilt otočil dozadu. A ono to vážně stačí k tomu, aby začal hrát skvělé rány.

Scéna je to možná úsměvná, ale o pověrčivosti golfistů vypovídá hodně. Míček pro štěstí, markovátko se čtyřlístkem a různé další talismany schovává v bagu většina hráčů. Když ale někdo nehraje jiným balónem než s číslem tři, nepoužívá jiné než modré týčko, nebo markuje výhradně neplatnou pětikorunou, to už je na pováženou.

Existuje soubor nepsaných pravidel, jimiž se řídí i méně pověrčiví golfisté. Mezi nejznámější patří například zásada nechválit ránu, dokud míč ještě letí, neměnit balon uprostřed hry, nebo nečistit míček před ránou přes vodní překážku.

Pověrčiví hráči jsou i mezi profesionální golfovou špičkou. Jack Nicklaus nosí v kapse vždy tři týčka a tři centy. O mnoho mladší Christina Kimová zase nikdy nešlape na foregreen, protože věří, že by jí potom nevyšlo patování.

Jack Nicklaus - stylizovaná pětilibrová bankovka.

(I falešná bankovka s portrétem Jacka Nicklause může posloužit jako talisman.)

Americký golfista Doug Sanders ze zásady nepoužívá bílá týčka, přinášejí mu totiž údajně smůlu. To Colin Montgomerie nemá v bagu žlutá a červená týčka, protože právě tyto barvy označují vodní překážky.

Seriál o golfových pravidlech - označení míčku na greenu.John Cook markuje pouze s dolarovými čtvrťáky, na kterých je symbol státu, ve kterém nejen hrál, ale kde se mu navíc dařilo. Davis Love III zase používá jako markovátko jen čtvrťáky z roku 1965 a 1966. To Paul Azinger markuje pouze s centem a ještě ke všemu specifickým způsobem. Hlava Abrahama Lincolna musí pokaždé směřovat k jamce.

Phil Mickelson hraje jen míčky s vysokými čísly, Ernie Els používá výhradně balony s číslem dva. Retief Goosen zase hraje první turnajové kolo míčkem s číslem čtyři, na poslední kolo si bere vždy balon s jedničkou.

A Stewart Cink nedodržuje žádné rituály, protože věří, že by mu přinesly jedině smůlu.

Plakát k filmu Tin Cup

(Plakát k filmu Tin Cup.)

Když hráč určité rituály dodržuje, jednoznačně to má pozitivní vliv na jeho psychiku. Golfista si věří, hraje víc v klidu a nekazí. Bez tréninku to ale nepůjde. Přendat si týčka z pravé kapsy do levé, zavázat tkaničku na levé botě na dva uzle a otočit kšilt dozadu k vítězství na Masters prostě nestačí.

Podle sportovního psychologa Toma Dorsela trocha pověrčivosti neuškodí, pokud to hráče nijak neomezuje ani nerozptyluje. Když používá golfista pouze modrá týčka, není to nic proti ničemu. Pokud ale věří, že v bunkeru musí stát na jedné noze, aby se mu povedla rána, měl by se sebou opravdu něco dělat.Najdete na iDNES.czmobilní verze