Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dohady o pohlaví atletky Semenyaové dohnaly trenéra k rezignaci

Caster Semenyaová slaví triumf na 800 metrů na MS v Berlíně. | foto: AP

7 2009
Wilfried Daniels, trenér jihoafrické běžkyně Caster Semenyaové, rezignoval kvůli skandálu, který vyvolaly neustále dohady ohledně pohlaví jeho svěřenkyně. Sám se cítí jako jeden z viníků toho, že se neustále řeší, zda je Semenyaová žena, či muž.

Především proto, že ji neupozornil na to, že jí Jihoafrická atletická asociace ASA udělala test pohlaví, přestože tvrdila, že jde o normální dopingový test.

"Lituju role, kterou jsem v tom sehrál. Kvůli mé nedbalosti teď musí Caster trpět," řekl Daniels deníku The Star. "Musel jsem odstoupit. Sám sebe se ptám, jestli mě může ještě život bavit. Nemůžu se na sebe ani podívat a hryže mě svědomí. Nestaral jsem se o Caster správně. Jak se celá záležitost teď rozmazává, je nechutné," dodal.

Sextest

Stáhnout kalhoty nestačí, aneb jak se dělá sextest

Osmnáctiletá Semenyaová na sebe upozornila na světovém šampionátu v Berlíně, kde časem 1:55,45 ovládla závod v běhu na 800 metrů. Její triumf ale vzápětí zastínily pochybnosti o jejím pohlaví, které vyvolaly podezřelý výkonnostní skok a spíše mužská muskulatura.

Podle Danielse k celému skandálu přispěl fakt, že ASA udělala Semenyaové ještě před startem šampionátu test pohlaví. "Přitom jí tvrdili, že jde o běžný dopingový test, při kterém se odebírá krev a moč. Podle zdroje, s kterým jsem mluvil, šlo ale o typ pohlavního testu. Měl jsem se o to starat více a předejít takovému skandálu. ASA a IAAF to vůbec nezvládly," řekl Daniels.

Podle švýcarského deníku Blick testy ukázaly, že Semenyaová je hermafrodit. Nejde však o žádný oficiálně potvrzený výsledek. Rozhodnutí ohledně pohlaví Semenyaové tak dá zřejmě až další test, který nařídila světová atletická asociace IAAF. Posudek vznikne po konzultacích gynekologa, endokrinologa, psychologa, internisty a dalších specialistů.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze