Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do tří měsíců bude mít Contador jasno, zní ze Španělska. Disciplinárka zasedla

DO TŘÍ MĚSÍCŮ. Případ dopingu Alberta Contadora se dostal před španělskou disciplinární komisi. | foto: AP

10 2010
Našel účet od (údajně) kontaminovaného masa, najal (možná) toho nejlepšího právníka a teď doufá, že jeho dopingový případ dospěje do (snad zdárného) konce. Fascikl Alberta Contadora přistál na stole Španělské cyklistické federace a její čtyřčlenný disciplinární panel má rozhodnout: potrestat nebo očistit.

Contadorův mluvčí Jacinto Vidarte další posun v případu clenbuterol přivítal. "Nastal čas, kdy bude Alberto buď potrestán, nebo zproštěn viny," řekl. Jenže žádný důvod k nadšení není, konečné řešení se v dohledné době nečeká.

Hrstka dopingových případů se odbude rychle, vždyť jenom Mezinárodní dopingová agentura WADA strávila tři měsíce sbíráním informací. A teď vyzvala španělský svaz, aby konečně otevřel formální vyšetřování.

Federace Contadorovi vyjde vstříc tím, že nedojde k odkladům a vítěze letošní Tour de France vyslechne co nejdříve. On už má připravenou obhajobu.

Jak prezident Španělského cyklistického svazu Juan Carlos Castaño, tak šéf národního olympijského výboru se nedávno postavili za Contadora. V jeho nevinu věří nový zaměstnavatel Bjarne Riis i korunní princ Tour Andy Schleck. Diskvalifikace Contadora není ten správný způsob, jak by chtěl Tour vyhrát.

"Moje jméno možná jednou bude uvedeno v archivech jako jméno vítěze," řekl nizozemskému deníku De Telegraaf. "Ale takhle to nechci, nemohl jsem si prožít tu radost. Já chci vyhrát na silnici, Alberto Contador pro mě zůstává vítězem."

Španělský cyklista trvá na požití kontaminovaného masa dovezeného ze Španělska. Contadorův právní tým dokonce získal i účtenku za steak, který měl zakázanou látku obsahovat. Našel se mezi doklady Astany z Tour. Maso bylo zakoupeno v Irunu, městě na severní hranici Španělska, a Contador je snědl o druhém volném dnu.

Bývalému jezdci Astany hrozí dva roky zákazu startů. Proto věří ve vyústění případu po vzoru německého stolního tenisty Ovčarova. Ten byl nedávno z podobné kauzy s clenbuterolem očištěn, prý kontaminované maso snědl v Číně.

Podle záznamů Evropské komise je ovšem jasné, že v jediném z 83 tisíc vzorků masa testovaného v letech 2008 a 2009 byl objeven clenbuterol. Ve Španělsku to ale nebylo.

Prezident španělské federace ujistil, že řídící cyklistický orgán přistoupí ke kauze jako ke každé jiné. Objektivně! "Je to normální dopingový případ," tvrdil. Nejpozději za tři měsíce by mělo být jasno.

Contador si najal švýcarského právníka Rocca Taminelliho, který úspěšně obhájil Franca Pellizottiho z nařčení z neobvyklých hodnot v jeho biologickém pasu. Rozhodnutí najmout takovou kapacitu naznačuje, že Contador věří, že jeho případ se dostane před arbitráž v Lausanne.

Odvolání proti verdiktu k Mezinárodní sportovní arbitráži by ovšem celou záležitost protáhlo na měsíce. A španělské star asi zabránilo v příští sezoně závodit za tým Saxo Bank a pokusit se o čtvrtý triumf na Tour.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze