Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do Sydney letí Doktor přes Afriku

3 2000
P r a h a - Expedice Sydney 2000 kanoisty Martina Doktora, dvojnásobného olympijského vítěze z Atlanty, odstartovala. Tři lidé odlétli včera na dvouměsíční pobyt v jihoafrické Pretorii, základní kámen přípravy na olympijské hry. Zuzana Doktorová, matka, si s sebou veze dvě kila hrubé mouky a spoustu koření, od majoránky, oregana až po muškátový květ. Josef Doktor, otec a trenér, je zatížen mnoha lejstry, převážně tréninkovými plány, smlouvami, korespondencí a šeky.

Martin Doktor, syn, si přibalil dvě půlky kanoe, do letadla vhodnější než celá loď, sešroubuje je až na místě. Dále dvě pádla, pět golfových holí a též notebook.
Co si přibalit nemůže, je posmutnělá mladá dáma, tvářící se na letišti statečně, jeho po sedm let věrná milá Kateřina.


Dvě jezera v nadmořské výšce téměř dva tisíce metrů, teplý vzduch kolem pětadvaceti stupňů, na vodě vzácní ptáci, na březích zebry, pštrosi, buvoli, takže malý ráj na zemi čeká už popáté na kanoistu. "Denně natrénuji asi třicet kilometrů, hlavní úkol je najít si a vybudovat traťové tempo," tak vypadá dvoufázový trénink. Není ale vztah otce a syna v tréninku stále konfliktnější? "Boban je už mazák, profík, spíš si přidá, než aby si ubral.
Z počítače mu dám disketu s tréninkovým plánem na čtrnáct dní, aby dopředu věděl, co ho čeká.


Pořád si rozumíme," tak to vidí otec. V Atlantě ještě na dřevěné lodi, teď už druhým rokem dává přednost karbonové, od polského výrobce. Kanoe, co putuje jako rozpůlená s ním, je na vlas podobná té, co už od podzimu visí v garáži domku u Sydney, kde bude při olympijských hrách bydlet.


"Koupili jsme ji v Austrálii a nechali tam, máme tak s dopravou vystaráno," podotýká Doktor starší. Jak dávno ví matka kuchařka, na čas paní pronajatého domku na kraji Pretorie, knedlíky nesmí na stole chybět. "Když má Martin druhý den volno, dělám k večeři vepřo knedlo. Aby mi mouka vydržela, tak ji nastavím krupicí, kterou tam koupím." Napřed stanovený jídelníček paní Zuzana nemá. Občas králík, rajská, plněné papriky, ale převažují kuřata na různé způsoby.

"Ovšem bez česneku, ten Martin nesnáší." Na dvaapůl milionu korun, krytých sponzory, Českým olympijským výborem a ministerstvem vnitra, vyjde příprava olympijského vítěze. Z Pretorie na skok do Brazílie ke Světovému poháru, pak závody v Evropě, v červenci mistrovství Evropy, trénink na račickém kanále a 8. srpna znovu do Jižní Afriky.
"Odtud letíme 3. září přímo do Sydney," dovršuje plán otec jako jeho autor. "To dá selský rozum, v Sydney je stejné podnebí jako v Africe." Všechno je naplánováno. Snad i ta láska. "Budeme si s Káčou dopisovat elektronickou poštou," těší se zlatý medailista z Atlanty.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze