Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do rallye vtrhla nová superstar, Räikkönen z F1

kimi Räikkönen je po přechodu z formule 1 do rallye velkou diváckou atrakcí. | foto:  AP

15 2010
Karlstad (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jako by na lokální filmový festival dorazila hollywoodská superstar. První vystoupení Kimiho Räikkönena po přestupu z formule 1 do mistrovství světa v rallye jinak popsat nejde.

Při úvodním dílu letošního seriálu ve Švédsku téměř nikoho nezajímal šestinásobný mistr světa Sébastien Loeb, jeho největší vyzyvatel Mikko Hirvonen ani dvojnásobný šampion Marcus Grönholm, který přerušil závodnický důchod a vrátil se na oblíbenou soutěž.

Vše se točilo kolem Räikkönena, přestože skončil hluboko mezi poraženými.

"Jeho účast je přitažlivá pro veřejnost, média i sponzory, pomůže zvýšit zájmu o rallye," nežárlí na krajana finská jednička Mikko Hirvonen z Fordu. "Pro mě se jeho příchodem nic nemění."

Hlavně před startem se odehrávalo mediální šílenství. Při oficiálním představení týmu Citroën, v jehož juniorce Räikkönen působí, si fotografové neváhali dávat rány loktem, aby se dostali k lepšímu snímku. Při oficiální tiskové konferenci všechny dotazy z pléna směřovaly na hvězdného nováčka, přestože vedle něj seděli výše zmínění jezdci.

"Je tady velmi přátelské prostředí, všechno je pozitivní. To se mi moc líbí," rozplýval se bývalý mistr světa formule 1 navzdory velkému zájmu o svou osobu.

Jenže Räikkönen na svá slova rychle zapomněl. Do otevřeného prostředí rallye, v němž jezdcům nedělá problémy povídat si s fanoušky, přinesl nevítané novoty. Skrýval se před nimi i před fotografy, s médii moc nekomunikoval. Hlavně v úvodní etapě novináři marně čekali na jednovětá vyjádření poskytovaná v cíli každé rychlostní zkoušky, což se v rallye považuje za samozřejmost.

"Nechtěl dát rozhovor," stěžovaly si tiskové zprávy.

Během závodu se jeho přístup zlepšil. Možná mu domluvili šéfové týmu. Anebo z něj opadlo zklamání z toho, že mu debut nevyšel. Jeho plánem bylo zdárné dokončení soutěže bez větší chyby, ale už v šesté zkoušce zapadl do závěje a ztratil propastných 26 minut.

"Bohužel tam nebyli žádní diváci, kteří by nás dostali ven, takže to trvalo dlouho," popsal Räikkönen.

Svými časy, které výrazně zaostávaly za špičkou, potvrdil, že přechod z okruhů do rallye není jednoduchý.

Pouze chvílemi naznačil, že až se s novým prostředím dokonale sžije, nemusel by být jen hvězdnou ozdobou mistrovství světa. "Cítím se lépe a lépe," uvedl v cíli Räikkönen. "Ale potřebuji si pořádně zvyknout na auto, rozpis i vše kolem. Bez toho se nemůžu zlepšit."Najdete na iDNES.czmobilní verze