Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do play-off chce být zraněný blokař českého volejbalového mistra fit

České Budějovice - Dynamo Moskva: jihočeský blok ve složení (zleva) Michal Sládeček, Michal Sukuba, Tomáš Fila. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

3 2010
Osmadvacetiletý Michal Sukuba je jedním z hráčů, na které spoléhají ve Volejbalovém klubu České Budějovice Jihostroj. Blokař, který je v základní sestavě, se ale v sobotu 30. ledna zranil. Špatně dopadl a má výron na kotníku pravé nohy.

"Věřím, že play-off stihnu," myslí na závěr sezony, kdy se bude hrát o další titul. Loni v Českých Budějovicích už jeden slavil a celkem získal tři. Dvakrát slavil v Liberci.

Kde jste vlastně doma? Pocházíte z Olomouce, ale znáte to v Liberci, v Opavě, teď i v jižních Čechách.
Přes sezonu jsem tady v Českých Budějovicích. Domů se vracím k rodičům do Olomouce. A také se vracím do Liberce i do Opavy. Všude mám spoustu známých i kamarádů. Takže se snažím vždycky v létě zajet za známými a kamarády. Ale doma jsem teď tady.

Když jste hrával za Liberec nebo Opavu, jaký pro vás byly České Budějovice soupeř?
České Budějovice vždycky patřily ke špičkovým týmům, proti kterým se nastupovalo. Nebylo to nic jednoduchého, zvlášť když jsme hráli tady.

Neříkal jste si, že to zase bude darda, když jste se blížil do Českých Budějovic?
Určitě člověk na zápas nejede dopředu s tím, že ho prohraje. Věděli jsme, že nic jednoduchého nás nečeká a že to nebude lehký zápas.

Vybavíte si, jak došlo k vašemu zranění v utkání s Ústím?
Dopadl jsem z bloku a špatně jsem došlápl. A podvrtnul jsem si kotník.

Vypadalo to ošklivě. Prý vám noha natekla strašně rychle.
Je to pěkná bambulka. Už je fialová a hraje všema barvama. Otok už trochu splasknul. Nebylo to nic příjemného. Už jsem pár výronů měl, ale věděl jsem, že tenhle nebude z těch menších.

České Budějovice -  Dynamo Moskva: Alexandr Markin z Moskvy (vpravo) smečuje proti Michalu Sukubovi (vlevo) a Michalu Sládečkovi z Českých Budějovic.

Už se jistě léčíte.
Je to dost špatné, ale věřím, že se budu léčit rychle. Jsem každý den v rukou maséra. Dostávám na to všelijakémastičky. Doufám, že ještě stihnu nějaký zápas ze třetí části, abych se připravil na play-off.

Léčíte se i s pomocí laseru?
To všechno máme. Byl jsem už i u paní Scheichlové, ke které jezdíme, když potřebujeme s léčením zranění pomoct. Musím se snažit, aby se noha co nejdříve uzdravila. Abych se stihnul pořádně připravit na play-off.

Takže věříte, že v play-off letos hrát budete?
Určitě. Doufám. Je to nejdůležitější část sezony. Každá část sezony je důležitá, ale play-off, to je vrchol, to nejdůležitější, co nás čeká.

Kromě extraligy jste hráli v lednu i Ligu mistrů. Vybavíte si, který z blokařů soupeřů byl v evropské soutěži nejlepší?
To je těžké hodnotit. Už když jsem byl v Liberci, tak jsme hráli proti nejlepším týmům v Evropě. Třeba proti Maceratě nebo Belgorodu. I tam hrávali reprezentanti Ruska nebo Itálie a jiných zemí.

V této sezoně to bylo to samé, že?
Další špičkový tým z Itálie, zase jeden přední celek z Ruska. Akorát to pokaždé bylo v jiné době. Častokrát jsme narazili na jedny z nejlepších mužstev na světě. Pro diváky to asi bylo dobře. Pro nás už tolik ne, protože to pro nás s nimi bylo těžší. Těžko je ale lze srovnávat.

České Budějovice - Liberec: hostující Petr Pešl (vlevo) smečuje proti dvojbloku Michal Sukuba, Radek Motys

Jde o to, jestli vás některý nezaujal. Třeba tím, jak na síti hrál, jak si organizoval hru.
Hráli jsme s nimi dva zápasy. Určitě tam byli hráči, kteří se mi líbili. Ale je to těžké říct, který byl zrovna nejlepší. Když přijede přední tým z Evropy, jsou ti hráči někde jinde. My jsme se snažili zápasy odmakat, ale bylo to dost těžké.

A který z útočníků pro vás byl nejnepříjemnější?
V této sezoně určitě Kazijskij. Když jsme hráli proti Maceratě, tak i Miljkovič, který hrál tentokrát za Olympiakos Pireus.

Při takovém útoku hrozí bránícím hráčům více zranění na rukou.
Určitě. Při bloku se může stát, že vám narazí nebo vyrazí prst. Ale když je hráč připravený a chytá tu ránu, tak se tolik úrazů ani nestává. Spíš když vás trefí nepřipraveného, když nemá zpevněnou ruku. To pak zranění hrozí.

Bolí vás ruce, když musíte bránit nejméně tři sety tvrdý útok?
Bolí. Ale když hrajete odmala, jste na to zvyklý. Někdy to i vypadá, že musí ty rány bolet. Ale kolikrát vám to ani nepřijde.

Volejbalisté používají náplasti, tejpují si prsty.
To si dělá každý sám podle toho, jak potřebuje. Někdo má třeba naražený prst, někdo si dává náplast, aby mu prsty nepraskaly. Je to podle momentálního uvážení a situace, jak se kdo cítí a jak mu to vyhovuje.

Jaké tejpy si dáváte vy? Zpevňujete si všechny?
Aby mi nepraskaly prsty pod nehty. Všechny si netejpuju. Jen na smečařské ruce. Od blokování to tolik nehrozí.

České Budějovice. Ostravský Aleš Správka smečuje přes Michala Sukuba.

V jaké formě jste se před zraněním cítil? Patřil jste mezi hráče, kterým se dařilo. V extralize jste se hodně zvedli.
Po tom kolotoči v Lize mistrů jsme začali trochu trénovat. Už jsme se dostali do nějaké pohody a v extralize se nám dařilo. Všechno už vypadalo, že před play-off to bude správně nasměrované. Pak z toho člověk vypadne a bude chvíli trvat, než se do toho dostane. Musím věřit tomu, že se stihnu připravit, abych byl pro mužstvo platný a spoluhráčům abych pomohl.

Vy jste řekl, že s těmi výrony už máte nějaké zkušenosti. Jak to vypadá s tím posledním?
Měl jsem ho naposledy na levé noze a předtím jsem se s ním léčil i v Opavě. Záleží na tom, jestli člověk na nohu špatně šlápne plnou vahou, nebo jestli si ji jen podvrtne. Pak už záleží jen na tom, jak rychle se otok vstřebá a jak rychle otok splaskne. To už je individuální podle rozsahu zranění.

Vy se budete léčit tady. Asi se třeba do Olomouce ani nedostanete.
Ne, za rodiči se nedostanu. Pořád budu tady, protože každý den někam dojíždím. Na cvičení, na rehabilitaci. Pak, až to trochu půjde, začnu chodit do posilovny, abych mohl začít zatěžovat nohy nebo abych mohl cvičit s horní polovinou těla. Teď se budu snažit nohu dát co nejrychleji do kupy.Najdete na iDNES.czmobilní verze