Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do Nového Města na Moravě se světoví lyžaři hned tak nevrátí, ví Hamza

Martin Koukal na Tour de Ski v Praze na Strahově. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

7 2010
Závod Světového poháru lyžařů-běžců patřil k Novému Městu na Moravě dlouhé roky naprosto neodmyslitelně. S tím je teď prý ale na nějakou dobu konec.

"Naše současné postavení není v tomto směru ideální. Myslím, že s nějakým dalším závodem můžeme počítat tak za dva až tři roky," uvedl Jiří Hamza, místopředseda sportovního klubu lyžování v Novém Městě na Moravě a zároveň prezident organizačního výboru světového šampionátu v biatlonu, který se na Vysočině uskuteční v roce 2013.

Nejlepší lyžařská esa teď častěji míří do Prahy. V pondělí se jel na strahovském okruhu v rámci Tour de Ski sprint. A vesměs všichni závodníci si během akce stěžovali na příšernou kvalitu sněhu. "Osobně jsem se v Praze podívat nebyl, pohled v televizi mi úplně stačil. Vypnul se ji po deseti minutách," svěřil se Hamza.

Takže byste se pod názory lyžařů podepsal?
Já se rozhodně nechci navážet do organizátorů. Ale musím říct, že podobný sníh jsem na Světovém poháru ještě nikdy neviděl. Je to ovšem jenom můj názor, který v tomto případě není relevantní.

Každopádně kritických hodnocení pražského sprintu byla celá řada. Vidíte v tom třeba trochu šanci pro Nové Město na Moravě? Myslím s vyhlídkou na další ročníky...
Je potřeba se bavit v reálnách rovinách. Já opravdu nejsem přesvědčen, že by se k nám mohly "svěťáky" nějak rychle vrátit. Ačkoliv si to samozřejmě moc přeju. A taky je fakt, že náš areál splňuje veškeré požadavky.

Tak proč potom dostává Praha přednost?
Podle mě je tam osobní zájem pana Capola (Jürg Capol, šéf běžců ve federaci FIS - pozn. red.). On chce, aby se Tour držela tohohle stylu. Pro mě ovšem jeho názor, že Nové Město leží daleko, není argument. Hodina a půl sem a tam autem už by lyžaře nijak nepoznamenala. Ale prostě taková je Capolova filosofie, a nám nezbývá, než ji respektovat. On si bude muset zhodnotit, jestli vybral tu správnou cestu. Já si třeba myslím, že tohle opravdu nebyla zrovna nejlepší propagace lyžování.

Jedním z lyžařů, který by přesun do Nového Města jednoznačně uvítal, je také rodák z Vysočiny Martin Koukal. Četl jste jeho názor?
Samozřejmě a musím s ním souhlasit. Nové Město je roky budované centrum, které má v lyžařském světě respekt. A ze Světového poháru bylo vyřazeno trochu nelogicky. I když na druhou stranu to asi lze pochopit.

Jak to myslíte?
"Svěťáky" tady byly patnáct let. Jen málokteré středisko na tom bylo podobně. Kandidátů pořádání je strašně moc a musejí se nějak prostřídat. Holt jsme se asi možná dostali do cyklu, kdy si budeme muset zvyknout na to, že tady teď třeba chvilkově nebudou.

Nicméně pražský okruh se vám evidentně moc nezdá. Nebo se snad pletu?
Já si představuju městský sprint někde na Václaváku, kde to bude narvaný lidma, kteří tam chodí. Ale na Strahově? To mi přijde jako hloupost.

Už jste zmínil, že lyžařské centrum v Novém Městě na Moravě splňuje všechna kritéria. Navíc se teď chystá jeho modernizace kvůli biatlonovému mistrovství světa, které Vysočina přivítá za tři roky...
A pak bude jedno z nejmodernějších vůbec. Chceme, aby stavba byla multifunkční, aby se daly Světové poháry v obou disciplínách pořádat, aniž by se kvůli tomu muselo moc věcí dovážet. Zase na druhou stranu odmítáme dělat nějaká betonová monstra, která by tady zůstala na sto let dopředu.

V jakém stádiu je plánovaná přestavba areálu?
Teď jsme ve fázi papírování, které je samozřejmě složité. Dá se říct, že jsme v obrovské časové depresi.

Kvůli čemu?
To je jasné, potřebovali bychom jednat s vládou, jenomže to zatím není dost dobře možné.

Jinými slovy čekáte na volby?
Samozřejmě, je potřeba, aby přišla vláda, která bude mít mandát na čtyři roky. Už teď sice jednáme na ministerstvech, ale v současné situaci je to složitější. Ačkoliv se nám všichni snaží vyjít vstříc.

Podporu máte i v kraji?
Jednoznačně. V kraji i na městě. Nikde jsme se nesetkali s tím, že by nám někdo házel klacky pod nohy. Zatím tak nějak běžíme podle plánu. A uvidíme, co bude dál.

V současné ekonomické krizi ovšem asi podobným akcím zrovna pšenka nekvete...
No hlavně je tady ono nepříjemné dědictví z Liberce. To je pro pořadatele pořádně těžké břemeno. Musíme být proto velice obezřetní, každou korunu bude potřeba obrátit dvakrát, aby byla skutečně dobře investována. Abychom někde neudělali chybu.

Chcete říct, že očekáváte nedůvěru?
Neočekávám, ta už tady všeobecně panuje. A nepadla jenom na nás, ale na všechny sporty.My samozřemě neplánujeme akci s rozpočtem dvě miliardy, ovšem v investicích samozřejmě spolkne řádově nějakých dvě stě až dvě stě padesát milionů. A samotné mistrovství pak bude stát dalších sto až sto padesát milionů. Je tedy jasné, že bez podpory státu a řady institucí se taková akce pořádat nedá.

Bylo pro vás ztrátové lyžařské mistrovství světa v Liberci dostatečným varováním?
Rozhodně nepůjdeme do věcí, na které nebudeme mít peníze. Pokud tam budu,... nebo jinak, pokud tam bude náš současný štáb lidí, uděláme jenom věci, na které budeme mít a hotovo. V každém případě je to šance jak sem dostat jeden z nejpopulárnějších zimních sportů. Já bych řekl možná úplně nejpopulárnější – vzhledem k návštěvnosti. Čísla hovoří jasně.

Vypadá to, že z Nového Města na Moravě se pomalu stává biatlonová bašta...
Tak bych to v žádném případě říct nechtěl. Pořád jsme sportovní klub, který provozuje běžecké lyžování a biatlon. A právě ten teď vzhledem k tomu, že není lehká ekonomická situace a nové vedení nepřevzalo klub v dobrém období, může běžecké lyžování dost výrazně podržet.

Prestižních biatlonových akcí je naplánováno na nejbližší roky dost. Už příští týden se konají závody IBU, za rok dorazí na Vysočinu nejlepší světoví junioři, pak Světový pohár a vše završí už zmiňovaný seniorský šampionát...
Je to tak, o biatlon se teď můžeme opřít. A je jenom dobře, že máme co nabídnout, když nám vypadly ty nejkvalitnější běžecké závody.

A opravdu se nerýsuje aspoň nějaká možnost, že by se k vám v dohledné době vrátily? Třeba hned příští rok?
Naděje je vždycky. Nicméně v termínových draftech, které jsou volně přístupné veřejnosti, Nové Město vůbec nefiguruje. Budeme se s tím každopádně prát. A kdo ví, třeba to nakonec vyjde.Najdete na iDNES.czmobilní verze