Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do Londýna chci, říká Ospalý. Navzdory věku a medaili z triatlonového maratonu

Triatlonista Filip Ospalý (uprostřed) v cyklistické části olympijského závodu | foto:  Michal Sváček, MAFRA

16 2010
Měl se rozhodnout do konce roku, jasno má triatlonista Filip Ospalý už teď: "Olympiáda je vrchol, chci jet i na svoji čtvrtou do Londýna." Navzdory tomu, že se o víkendu stal vicemistrem světa na půlironmanských distancích. A navzdory tomu, že mu za dva roky bude šestatřicet.

"Nic není ztraceno," věří i koordinátor reprezentace Jiří Seidl. "Věk nic neřeší, nejcennější jsou Filipovy zkušenosti."

Těch olympijských má dost. V Sydney při triatlonové olympijské premiéře závod kvůli problémům se zády nedokončil. V Aténách přišel ve vodě o brýle a nakonec byl devětadvacátý. "Počkejte za čtyři roky v Pekingu," předsevzal si tehdy.

Z Číny si pak odvezl nejlepší umístění - 20. místo. A na další hry prostě jet musí.

"Protože to nejsou nejlepší výkony," ohlížel se za svými olympijskými starty. "Pokus nominovat se bude asi ten poslední, ve čtyřiceti už na olympiádu nepojedu."

Ospalého dosavadní kariéru ohraničují dva tituly. Před devíti lety se v Karlových Varech radoval z koruny krále triatlonové Evropy. A po čerstvém titulu vicemistra světa z polovičního Ironmana (1,9 km plavání - 90 km kola - 21 km běhu) tvrdil: "Mám za sebou nejúspěšnější sezonu."

Letos absolvoval třináct závodů od supersprintů přes olympijský triatlon až po víkendovou maratonskou porci v americkém Clearwateru. A desetkrát stál na bedně.

"Z toho mám sedm vítězství a nejhorším umístěním bylo 10. místo na mistrovství Evropy v olympijském triatlonu," připomněl. "Je vidět, že mi jde všechno, dospěl jsem, triatlon je o zkušenostech."

A taky vytrvalosti a v případě olympijských dávek (1,5-40-10) i o výbušnosti. "Neztratil ji," ujistil Seidl. "Pořád má dynamiku, švih, teď ji podpořil objemovou přípravou, prospělo mu to. I psychicky."

"Rychlost ve mně je," potvrdil 34letý Ospalý. I když ve srovnání s šampionem Ospalým z roku 2001 asi ne taková. Taky proto, že změnil trénink.

Dřív trénoval třikrát denně, pět šest dnů v týdnu. "Dnes vím, že mi stačí dvě fáze," tvrdil. "Uvidíme, jestli se kvalifikuji. Vypadl jsem z žebříčků a příští rok bude v závodech ještě větší nával. Ale o nominaci se chci porvat. Pokud ovšem budou kluci lepší, tak pojedou oni a já vyklidím pozice."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze