Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do Helsinek odletí třináct českých plavců

18 2000
P r a h a - Třináct jmen čítá výprava českých plavců na mistrovství Evropy, které se koná od 28. června do 9. července v Helsinkách. V průběhu víkendového mistrovství ČR v Praze-Podolí přibyli do seznamu další čtyři limitáři, výkonný výbor Českého svazu plaveckých sportů (ČSPS) navíc schválil návrh na dvě divoké karty pro Vlastimila Burdu a Michelle Vlasákovou, kteří za nominačními kritérii zaostali jen minimálně. Na evropském šampionátu budou mít plavci rovněž nejzazší možnost plnit limity na OH. Účast v Sydney mají jistou zatím jen Hana Černá, Ilona Hlaváčková a Daniel Málek.
"Rozhodli jsme se, že výkonnému výboru ČSPS předložíme návrh na udělení divokých karet, i když to je poněkud netradiční," vysvětlil vedoucí sekce plavání Jaroslav Jezbera. "Nad tímto návrhem jsme sice chvíli diskutovali, ale s udělením karet nebyl problém," řekl Jezbera, jenž neviděl důvod, proč by se neměla dát oběma plavcům šance. "V případě Burdy to byla formalita," komentoval jeho čas, o setinu horší limitu na 200 metrů volně. "Michelle trénuje Moravec a já jsem si jist, že jí na ME připraví stejně dobře jako Hlaváčkovou," dodal Jezbera.

Otazník nad startem v Helsinkách visí ještě v případě dorostence Květoslava Svobody, jenž splnil limit v sobotu v českém rekordu na trati 200 metrů volný způsob. Svoboda si letos klade za cíl především mistrovství Evropy juniorů v Dunkerque.

"Podle posledních zpráv by měl přijet jen na ten závod na 200 kraul a pak zase odletět," řekl sportovní ředitel ČSPS Jan Novotný. Svoboda rovněž dostal jako jediný výjimku a při MEJ, kam se kvalifikoval splněním nominačních kritérií na osmi tratích, může ještě splnit olympijský limit.

Vedle bazénových plavců odcestuje na ME osm dálkových plavců, jeden skokan do vody a osm reprezentantek v synchronizovaném plavání. Na pětikilometrové trati se představí Kyral, Budňák, Fichtl a Pechanová, závody na 25 kilometrů poplavou Vítek, Srb, Nechmačová a Nováková. Soutěží skokanů do vody se zúčastní ukrajinský rodák Makohin, v synchronizovaném plavání budou reprezentovat sólistka Svrčinová, duet Bernardová, Rybářová a tým Svrčinová, Bernardová, Rybářová, Bursová, Basovníková, Šlopková, Kroupová a Chlupová.

Plavecká nominace na ME:

Daniel Málek (splnil limit na 50, 100 a 200 m prsa), Květoslav Svoboda (200 m v. zp.), Jan Víťazka (200 a 400 m pol. záv.), Vlastimil Burda (400 m v. zp.), Vlastimil Havlíček (50 m mot.), Hana Černá (400 a 800 m v. zp., 400 m pol. záv.), Kristina Kyněrová (400 m v. zp.), Alena Nývltová (50 m znak), Ilona Hlaváčková (50 a 100 m znak), Kateřina Pivoňková (200 m znak), Marcela Kubalčíková (200 m znak), Pavla Chrástová (400 m pol. záv.), Michelle Vlasáková (200 m prsa).
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze