Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Brna míří stroje z obchodu

22 2006
Brno - Ještě před dvěma roky brněnský motocyklista Jiří Mrkývka objížděl celý seriál mistrovství světa superbiků. Už rok se jim "vyhýbá". "Pořadatelé začali diktovat, že tým musí mít dva jezdce, dva kamiony a další nesmysly, aby tomu nějak zvedli úroveň," říká. Teď se na okruhy vrátí. Dostal divokou kartu na sedmý podnik superbikového šampionátu, který se o víkendu jede v Brně.

Jeho slova jsou však důkazem, jak se superbiky snaží konkurovat prestižnějším závodům silničních motocyklů MotoGP.

Stroje v obou kategoriích mají podobnou sílu. Jenže zatímco motorky, která sedlají Rossi a spol., jsou speciály stvořené jen pro závodění, superbike je "pouze" vylepšená klasická motorka.

"Superbike musí vycházet z normálního produkčního stroje, co se dá koupit v krámu. I když pak samozřejmě projde mnoha úpravami," popisuje Mrkývka.

Je skoro k neuvěření, že rychlostní rozdíl mezi oběma stroji je takřka nepatrný. Třeba na brněnském Masarykově okruhu činí zanedbatelné dvě vteřiny. Přitom jsou superbiky o dvacet kilogramů těžší.

Není tak divu, že superbikoví jezdci mnohem víc připomínají kaskadéry. Ke zkrocení divokých strojů potřebují větší dávku rizika, zatáčky projíždějí razantnějším smykem. I proto jsou tolik oblíbené v zámoří, zatímco MotoGP spíše v Evropě.

Přesto v poslední době spousta jezdců z MotoGP k superbikům přešla a posunula tím kvalitu celého seriálu výš. Například současný vedoucí muž šampionátu Australan Troy Bayliss nebo Brazilec Alex Barros. "Alex Barros v MotoGP jezdil na bedně a tady má potíže získat body," říká Mrkývka.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze