Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do Bischofshofenu je daleko, říká Ahonen

30 2004
Garmisch-Partenkirchen - Finský skokan na lyžích Janne Ahonen se brání předpovědím, že by mohl vyhrát všechny čtyři závody Turné čtyř můstků. Podobný kousek se dosud povedl pouze Němci Svenu Hannawaldovi v roce 2002. Ahonen naprosto suverénně dominuje letošnímu Světovému poháru, v němž našel pouze jednou přemožitele. Úvodní závod Turné v Oberstdorfu ve středu vyhrál s náskokem téměř deseti bodů.

Ahonen je prý sám překvapen tím, jak hladce prochází sezonou. Na čtyřnásobný triumf v závodech Turné ale zatím nemyslí. "Do Bischofshofenu je ještě dlouhá cesta," řekl s odkazem na poslední díl prestižního skokanského seriálu. "Pokusím se teď vyhrát v Garmischi a v Innsbrucku, ale nebude to snadné. Ostatní nejsou tak daleko," tvrdil finský fenomén po středečním vítězství.
 
Žádné tajemství, které by ostatní soupeři neznali, prý za jeho úspěchy nestojí. "Vím jen to, že jsem byl v létě hodně pilný. Skákání je velmi snadné, když se vám daří," prohlásil Ahonen, který tradičně šetří se slovy.

Rozpovídá se obvykle hlavně při zmínce o jeho koníčku, kterým se staly závody dragstrů, automobilových speciálů s ohromným zrychlením. "Dosahují rychlosti až 300 km/h a z nuly na sto kilometrů v hodině zrychlí za necelou sekundu. To už je pořádná rychlost," vykládal Ahonen, který už podle svých slov pět závodů vyhrál.
 
Hannawald věří, že finský skokan může jeho výjimečný výkon napodobit. "Vyhrál osm z devíti závodů Světového poháru, už to je rekord," řekl uznale německý lyžař, který tuto sezonu kvůli syndromu vyhoření musel vypustit.

Pro Ahonena mluví i to, že nejtěžší překážku na Turné má zřejmě za sebou - neoblíbený můstek v Oberstdorfu, kde až do středy nikdy nevyhrál. "Oberstdorf mi vůbec nesvědčí, v Garmisch-
Partenkirchenu a Innsbrucku se mi líbí mnohem víc," připustil Fin. Jestli dosáhne třetího celkového vítězství na Turné, bude jasné 6. ledna v Bischofshofenu.

Idol by měl prý raději trénovat

Potupné vyřazení z německého výběru v polovině Turné čtyř můstků vážně hrozí bývalé hvězdě Martinu Schmittovi. Dvojnásobný vítěz Světového poháru ve skocích na lyžích v úvodním závodu v Oberstdorfu nevybředl z krize, která ho v této sezoně provází.

Pokud nezíská v Garmisch-Partenkirchenu poprvé v letošním seriálu body, do druhé poloviny Turné už s největší pravděpodobností nezasáhne.
 
Toto ultimátum dostal Schmitt od vedení reprezentace. Podle sportovního ředitele německého svazu Thomase Pfüllera by někdejší idol měl raději trénovat a snažit se o získání formy v Kontinentálním poháru. "Potřebujeme ho na únorovém mistrovství světa v Oberstdorfu," uvedl Pfüller po středečním závodu, v němž skončil Schmitt výkonem 94,5 metru předposlední.

Přitom v kvalifikaci navnadil fanoušky patnáctým místem. "Trenér se určitě rozhodne správně. I taková superhvězda jako Eberharter odešla načas ze Světového poháru a hledala formu v Evropském poháru. Martinovi určitě nejde o sto tisíc eur od sponzora, chce mít úspěchy," mínil Pfüller.
 
Němci prožívají velké rozčarování. Jejich skokani mají za sebou nejhorší vstup do Turné za 19 let, osmé místo Michaela Uhrmanna v Oberstdorfu bylo pro nedávnou velmoc zklamáním. Trenér Peter Rohwein má přesto dál důvěru. "Jeho vina to není. Peter určitě vyvede tým z krize, když ne letos, tak příští rok," řekl Pfüller na adresu kouče, který působí ve funkci teprve od října. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze