Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dnes jsem ukázal, že jsem profesionál, říká Massa, v Německu dvojka Ferrari

VEDL. Massa z Ferrari v čele Velké ceny Německa, závod ale nakonec vyhrál jeho stájový kolega Alonso. | foto: AP

25 2010
Hockenheim (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Od jezdců týmu Ferrari se dotazy novinářů odrážely na tiskové konferenci jako tenisáky od zdi. Fakt č. 1: Massa pustil Alonsa do vedení. Fakt č. 2: Ani jeden z nich to nesměl přiznat. "Ve Ferrari samozřejmě týmové příkazy nepoužíváme," nenechal se Massa vyvézt z míry. "Jsme profesionálové, a děláme, co je třeba."

Do projevu Massy se občas vloudil rozpačitý úsměv a desítky novinářů před ním pobaveně kvitovaly jeho vytáčivé odpovědi. Nutno však přiznat, že na provalení naplánované výměny čelních pozic nese část viny - na výjezdu ze Spitzkehre prostě zpomalil a uhnul Alonsovi z cesty. Nebyl v tom ani náznak souboje.

Ale pokud byl jeho manévr poněkud neohrabaný, tak příkaz jeho závodního inženýra byl vyloženě trapný. Ferrari vyložilo karty na stůl a jeho týmová režie byla stejně nenápadná jako vuvuzely na nedávném fotbalovém šampionátu.

Čím se v Německu provinil tým Ferrari?
Podle sportovních komisařů závodu porušením hned dvou paragrafů sportovních pravidel F1 - článku 39.1 zakazujícího týmovou režii a článku 151.C, který hovoří o poškození dobrého jména sportu.

"Byl to náš závod, a udělali jsme vše pro nejlepší výsledek," uvedl Alonso, který vybojoval druhý triumf v sezoně. "Úspěch jsme si zasloužili, a je na vás, pokud máte v plánu o tom psát jinak," obrátil se na žurnalisty s výrazem šťastného neviňátka.

Není sporu o tom, že Alonso byl na tvrdých pneumatikách schopný vyvinout větší rychlost. A asi není sporu ani o tom, že hlavní důvod, proč ho Ferrari poslalo před Massu, nebyl v tom, že by Brazilci vedení týmu výhru nepřálo.

Zezadu začal hrozit Vettel a Alonso musel před týmového kolegu, pokud chtěl být v bezpečí. Byl o tolik rychlejší, že by se o předjížděcí manévr pokusil znovu, a hrozba kolize s Massou byla na Hockenheimringu vysoká. Ferrari neurčilo vítěze, ale zvolilo nejlepší možnou cestu, jak dostat oba své jezdce v pořádku do cíle.

"Za poslední týdny jsme významně vylepšili náš monopost. Jsme jeden tým nejen na dráze, ale také v továrně. Letos jsme velmi silní a to jsme konečně potvrdili i výsledkově," dodala španělská hvězda Alonso.

Nešťastník Massa plnil roli druhého jezdce Schumacherovi, vedle Räikkönena se do role jedničky naplno neprosadil a teď to vypadá, že až do konce kariéry bude pomáhat k titulu někomu jinému. Ale zdá se, že za ty roky si na takové postavení zvykl.

"Samozřejmě, že vždy chcete vyhrát. Proto přece všichni závodíme," řekl. "Ale kdo sleduje mou kariéru, dobře ví, že jsem se vždy choval zcela profesionálně a loajálně ke svému týmu. Dnes jsem opět ukázal, že jsem profesionál."

Výsledky závodu najdete ZDE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze