Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mistrovství světa plošinářů se vrací na mariánskolázeňský ovál

DLOUHÁ PLOCHÁ DRÁHA. Josef Franc při mistrovství světa na dlouhé ploché dráze v Mariánských lázních. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

18 2015
Mariánské Lázně hostí v sobotu první kolo Mistrovství světa na dlouhé ploché dráze. Mezi největší favority na postup do podzimní kvalifikace jsou také oba Češi ve startovním poli: Josef Franc a Richard Wolff.

Mistrovství světa na dlouhé ploché dráze se v sobotu do Mariánských Lázní vrátí a stejně jako to bude na jediném dlouhém oválu v Česku první kolo kvalifikace.

„Nepůjde nijak taktizovat. Každá národní federace do prvního kola posílá za sebe to nejlepší, co má k dispozici. Tím je tato část mistrovství světa jedinečná,“ říká Jaroslav Pták z organizačního štábu šampionátu, dlouholetý český reprezentant a plochodrážní legenda, jehož jméno nese první zatáčka na plochodrážním oválu v Mariánských Lázních.

Jaký je tentokrát postupový klíč do podzimní challenge, tedy jakési prolínací soutěže, která vybere závodníky pro start v příštím ročníku světového šampionátu?

V základním rozpisu světové kvalifikace je vepsaných pět jízd, po nich následují dvě semifinálové rozjížďky, do kterých postoupí nejlepších deset jezdců. Na finále už zbude poslední pětice, která jako jediná má jasný postup do vyzyvatelského závodu MS. Sedmičku doplní další dva semifinalisté s nejvyšším dosaženým počtem bodů a navrch bude dál živit naději na challenge jeden náhradník.

„Jeho role ale není zase tak bezzubá,“ upozorňuje Pták.

„Když to pak někde popadá, často se stává, že i on se sveze.“ V nabité konkurenci startovního pole patnácti jezdců vedle náhradníků zapsaných pod čarou - mladíků Romana Čejky a Michala Dudka na šestnáctém a sedmnáctém místě - najdete jako jediné dva Čechy Richarda Wolffa (číslo tři) a Josefa France (10). „Do challenge by ale měli prolézt,“ míní Pták, pro kterého patří oba Češi zároveň mezi favority mariánskolázeňského podniku.

Však také oba jezdci o své formě i znalosti oválu v Mariánských Lázních dali vědět už na domácím šampionátu v květnu, které Franc jako jeho největší favorit vyhrál ve finálové jízdě systémem start - cíl, Wolff si dojel za skvěle jedoucím Norem Bjornem Hansenem pro letošní český bronz.

Franc patří už dlouhodobě do světové špičky, vždyť předloni skončil v celkovém hodnocení seriálu jako třetí a svou univerzálnost prokázal i na dalších površích. Jak skvěle si rozumí s trávou, to ukázal svým vítězstvím v nizozemském Stadskanaalu koncem května nebo teď naposledy o víkendu ve francouzském La Reole, kde jen díky obrovské smůle přišel o už téměř jisté vítězství.

Defektu zadní pneumatiky využil pro předjetí českého plošináře pozdější domácí vítěz Mathieu Tresarrieu, na France zbylo druhé místo.

„Pepík má teď velmi dobrou fazonu, pro mě je tady v Mariánkách znovu největší favorit na vítězství,“ míní Pták.

Pijper, Appleton a spol.

Ze zahraničních jezdců patří mezi největší adepty na výhru v letošní kvalifikaci mistrovství světa Francouz Theo Pijper následovaný smečkou německých plošinářů, ve které je například Jörg Tebbe či Bernd Diener.

Znovu do Mariánských Lázní přijede také zde už dobře známý Angličan Andrew Appleton. „Dobré výsledky už podává velmi dlouhou dobu a je to také můj kamarád,“ dodává s úsměvem Jaroslav Pták, sám dlouholetý závodník.

Další z tváří známých na lázeňském oválu z poslední doby je Rodney McDonald, který se tady ukázal na nedávném otevřeném Mistrovství České republiky, aby si vyzkoušel trať pro nadcházející sobotní kvalifikaci MS. „Je to Australan, ale žije v Anglii, kde jezdí profiligu na krátké dráze. Dlouhou plochou dráhu ale jezdí také velmi dobře. Je to hodně zkušený jezdec, opravdová hvězda,“ říká o něm Jaroslav Pták.Najdete na iDNES.czmobilní verze