Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podle předpokladů. Franc by na dlouhé dráze nic než první nebral

Josef Franc | foto: Martin Stolař, MAFRA

12 2014
Přijel, odjel závod, zvítězil. Podle papírových předpokladů, podle očekávání. Josef Franc ovládl Mezinárodní mistrovství České republiky na dlouhé ploché dráze v Mariánských Lázních. Ve finálové jízdě za sebou nechal krajana Wolffa i německého dobyvatele Eibla.

Zkušený plochodrážní závodník obhájil titul a s klidem se může chystat na další závody. Kraloval. Tak trochu ho samotného překvapilo, že útok na první místo neměl tolik překážek. "Konkurence nebyla tak veliká. Až na pár závodníků," říká Franc.

Hlavním konkurentem byl Richard Wolff. Své jízdy zvládal výborně, až ve finále se musel uklonit umu zkušeného matadora. "Pro mě osobně by byla ostuda, kdybych nevyhrál. Šlo o první závod na dlouhé dráze a vlastně trénink, moc jsem chtěl vyhrát a těší mě, že se to povedlo," vyprávěl Josef Franc po sobotním závodě.

Na startovním roštu postrádal Andrewa Appletona. Trojnásobný britský šampion letos na lázeňském okruhu chyběl. Důvody neznají ani pořadatelé, ani vítěz. "Byl by ještě větším soupeřem než Ríša a Eibl. Přeci jen jde o závodníka Grand Prix letošního seriálu. Poměřit síly s ním by bylo ještě užitečnější. Je škoda, že nepřijel. Byl bych asi nervóznější, ale určitě bych si na Appletona věřil," říká sebevědomě.

Josef Franc
Josef Franc

I tak se Franc musel porvat s nálepkou jasného favorita, od kterého se nečeká nic než vítězství. Rutina? Pro tak zkušeného borce možná, ale chuť obhájit přeci jen může svazovat. "Vždycky bývá těžší obhajovat. Několikrát jsem byl druhý, na dlouhé nebo klasické dráze. Asi bych těžce nesl přes srdce, kdybych titul neobhájil," usmívá se český závodník.

Cíl protnul znovu jako první, šestičlenné finále doplnil ještě další z Čechů, Jan Kadlec. "Pro něj velký úspěch a velmi dobrý výsledek," praví na adresu plzeňského závodníka Jaroslav Pták, šéf organizačního týmu MMČR.

Volbu pořadatelů navézt na dráhu nový materiál Josef Franc moc přívětivě nepřijal. "Myslím si, že trati úplně nepomohl. Jak přes noc na sobotu pršelo, dráha byla hodně hluboká. S tím jsem se v Mariánkách ještě nesetkal. Jízdy jsou pak hodně fyzicky náročné," přidává pohled.

Poradil si. Navíc postupem času dráha začala vysychat a podmínky se rapidně zlepšovaly. Po náročném tréninku si závodníci i s Francem mohli trochu oddychnout. "Museli jsme řešit, abychom se s motorkou na dráhu vůbec vešli," usmívá se.

Při rozhodujících jízdách už si jezdci pochvalovali připravenost tratě. "Připravená byla dobře, rovná. Jen byla těžká, kaluže ji znepříjemňovaly." Josef Franc se do Mariánských Lázní rád vrací. Víkendový šampionát ho utvrdil v oblíbenosti prostředí. "Jezdím sem strašně rád. Finálová jízda byla super," užil si cestu za republikovým titulem.

Franc: Markéta? Zkusím to zase za rok

Josef Franc

Josef Franc

Na dlouhé ploché dráze neměl konkurenta, poslední květnový víkend ale Josef Franc na Grand Prix na Markétě bude chybět.

Jak nominaci přijímáte?
Pravidla, jak se dostat do nominace, jsou dost neprůhledná. S Vencou Milíkem, který pojede, jsme se minulý týden utkali na dráze. Opravdu je teď naší špičkou, vyjel si divokou kartu na dráze. Jde o férové rozhodnutí.

Mrzí vás, že na největší plochodrážní akci u nás chybíte?
Mládí jde vpřed, my starší se s tím musíme poprat (úsměv). Rozhodně ale nic nevzdávám a příští rok se znovu pokusím kvalifikovat a získat si nominaci. Vencovi budu držet palce, určitě si šanci a start na Markétě zaslouží.

Váš program dalších závodů je hodně nabitý?
Na dlouhé dráze máme první Grand Prix v Německu 29. května. Tam uvidíme, jak všechno bude fungovat. Teď o víkendu jedu do Lotyšska na klasickou plochou dráhu. Markéta by vlastně byla vložená mezi dva závody v Německu, kde jedu ve čtvrtek a v neděli trávu kvalifikaci na dlouhou. Jel bych jen na sobotu na jeden závod.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze