Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dlaska porazil jen Belgičan Nijs

Sven Nijs - Belgičan Sven Nijs Zvedá ruce při vítězném průjezdu cílem v závodě Světového poháru v Zolderu. | foto: Reuters

17 2000
Z o l d e r - Pro nejlepší výsledek v závodu Světového poháru cyklokrosařů v kariéře si dnes v belgickém Zolderu dojel český reprezentant Petr Dlask, který podlehl pouze domácí hvězdě Svenu Nijsovi. Na stupně vítězů se Dlask probojoval po heroickém výkonu, neboť na startu jej zablokovali rozhodčí a do terénu vjížděl až na předposlední pozici. Třetí dojel další Belgičan Bart Wellens, první místo v průběžném pořadí seriálu si udržel díky páté pozici úřadující mistr světa Richard Groenendaal z Nizozemska. Bez Francouze Regise Durose, u kterého ranní přepadová kontrola zjistila zvýšenou hladinu červených krvinek, vyrazilo do závodu 61 cyklokrosařů ze 13 zemí.

Start nezvládli rozhodčí. Nejprve po jejich váhání závodníci ujeli a při opakovaném startu nestačili ustoupit z dráhy, na což nejvíce doplatilo české trio Dlask, Václav Ježek a Jiří Pospíšil, které startovalo z pravé strany. "Zůstali tam stát a já jsem jednoho zachytil brzdovou pákou. Do terénu jsme vjížděli až na konci startovního pole a pak s tím nešlo již nic dělat," láteřil po skončení závodu Ježek.

Dlaska však incident nezastavil a český závodník předvedl skvělou stíhací jízdu korunovanou životním úspěchem. "Petr by dnes stoprocentně vyhrál. V lesních pasážích by všem ujel, technicky na něj v současném pelotonu nikdo nemá. V závěru útočil i na Nijse, ale ten těsný náskok uhájil," uvedl trenér Petr Klouček, v němž se mísily pocity radosti a zlosti.

Úvod závodu nasvědčoval tomu, že se v Zolderu odehraje belgický koncert. Ve vedoucí desítce se s domácími jezdci drželi jen Ital Bramati a Nizozemec De Vos. Na patnáctém místě vjel do terénu Radomír Šimůnek, za ním se drželi Pospíšil a Kamil Ausbuher, zatímco dvojice nešťastníků Dlask a Ježek byla až na konci.

Dlask se však zdravě naštval a po třetím kole již projížděl cílem desátý. V polovině závodu byl vpředu osamocený Belgičan Vervecken a v obležení jeho krajanů byli De Vos s Groenendaalem. Pád postupně vyřadil z boje o přední umístění De Vose a De Clercqa a zezadu útočící Dlask se posunul na sedmé místo. V sedmém okruhu z deseti pohltila skupina pronásledovatelů Verveckena, jehož rychle vystřídal Nijs, zatímco Dlask se přiblížil skupině na dohled.|

Domácí jezdci taktizovali, Groenendaalovi nikdo ve stíhání Nijse nepomohl, což nahrálo Dlaskovi, který skupinu v předposledním kole dojel. V té době se podařilo získat malý náskok Groenendaalovi, s nímž Dlask vjížděl do posledního kola. V technickém sjezdu v lese nizozemskému šampiónovi unikl a bezpečně si dojel pro druhé místo. Gronendaal měl navíc v závěru technické problémy, takže se před něj dostali Wellens a Vannoppen.

Výsledky
1. Nijs (Bel.) 1:02:53, 2. Dlask (ČR) -3, 3. B. Wellens -8, 4. Vannoppen (oba Bel.) -15, 5. Groenendaal (Niz.) -28, 6. Vervecken, 7. Daelmans (oba Bel.), 8. Arnould (Fr.) všichni -58, 9. Wabel (Švýc.) -1:30, 10. Volckaert -1:42, 11. Van Santvliet (oba Bel.) -1:57, 12. Bramati (It.), 13. de Clercq (Bel.), 14. Pospíšil (ČR) všichni -2:24, 15. De Vos (Niz.) -2:45, ... 16. Ausbuher -3:15, 22. Ježek, 31. Šimůnek (všichni ČR) oba -4:20.

Pořadí po čtyřech závodech: 1. Groenendaal 205, 2. B. Wellens 173, 3. Vervecken 150, 4. de Clercq 148, 5. Dlask 123, 6. Pontoni (It.) 120, Vannoppen 120, 7. Nijs 106, ... Pospíšil 97, Ježek 72, Ausbuher 44, Lukeš 20, Šimůnek 17.

Autor:


Témata: Petr Dlask
Najdete na iDNES.czmobilní verze