Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Divácké hity Rallye Český Krumlov: Svatý Jan prověří brzdy vozů

Václav Pech a Petr Uhel při Rallye Český Krumlov | foto: František Panec MAFRA

2 2014
Na českobudějovickém výstavišti začíná v pátek od 16 hodin 42. ročník Rallye Český Krumlov. Jaká jsou nejzajímavější místa pro diváky na vybraných rychlostních zkouškách.

1.Rallye-aréna na výstavišti v Českých Budějovicích

Na tratích krumlovské rallye nenajdou diváci tak přehledné místo, jako je tomu v areálu českobudějovického výstaviště. "Na své si tady přijdou jak příznivci závodů, tak i rodiny s dětmi. Výstaviště vždycky nabízí krásnou podívanou," uvádí zástupce vedoucího trati a bývalý rallyeový spolujezdec Pavel Kacerovský z Kájova. Přes dva kilometry dlouhou rychlostní zkoušku (RZ), na které si jezdci musí dávat dobrý pozor na vysoké obrubníky, projedou vozy celkem dvakrát. Na diváky tu čeká také prohlídka servisního zázemí týmů či doprovodný program. V pátek se na výstavišti jede od 16 hodin, v sobotu pak od 11.46 hodin.

2.U Bohdalovic auta brzdí z maximální rychlosti do "vracáku"

Kdo má rád vysokou a téměř až maximální rychlost soutěžních speciálů a pak prudké brzdění, pojede na RZ Slavkov, konkrétně na divácké místo u Bohdalovic. Pořadatelé tu připravili na přehledné křižovatce pravý vracák s dobrým výhledem z okolních polí a luk. K místu jde pohodlně přijet či přijít od Větřní po silnici číslo 162. U Bohdalovic se pojede jen v sobotu, a to od 17.29 a 21.13 hodin.

3.Bída se projíždí na ruční brzdu

Další vracák, tentokrát levý. Na RZ Sv. Jan si diváci určitě přijdou na své, jezdci v těžkém místě musí použít pro ideální průjezd ruční brzdu. Lidé k Bídě mohou přijet nejlépe od Besednice. První auto na této zkoušce startuje v sobotu v 18.31 hodin, druhý průjezd pak začíná za tmy ve 22.15 hodin.

4.Rychlé esíčko u Malče. Pozor na hluboké příkopy

Šikana přes hlavní silnici mezi obcemi Kaplice - nádraží a Besednicí. Po rychlém příjezdu se v esíčku piloti musí vyhnout hlubokým příkopům. Divácké místo Malče je na stejné RZ jako Bída, takže se i tady diváci dočkají soutěžních aut v sobotu v 18.31 a 22.15 hodin.

5.Legendární noční průjezdy Svatým Janem

Kultovní divácké místo. Nejlepší atmosféru mají páteční večerní průjezdy, kdy jsou vidět do ruda rozžhavené brzdové kotouče. Diváci vítají i klikatici mezi hospodářskými objekty a následný technický sjezd k pravému odbočení. "Svatý Jan patří k tomu nejlepšímu na Rallye Krumlov," poznamenal Pavel Kacerovský. V Janu se pojede v sobotu od 18.31 a 22.15 hodin a na programu kromě závodů je i večerní diskotéka.

6.V Ličově čeká retardér a prudký výjezd

Další místo na průjezd s ruční brzdou připravili organizátoři na RZ Kohout, která se pojede v sobotu od 8.36 a 10.41 hodin. Diváci se sem dostanou od Kaplice nebo od Benešova nad Černou. Závodníci přijedou na velmi přehlednou náves, pak je zpomalí retardér a následuje táhlé odbočení do prudkého výjezdu.

7.Široká náves v Malontech potěší stovky fanoušků

Obec Malonty a průjezdy vozů po návsi ke krumlovské rallye patří. Každoročně sem zavítají stovky diváků, kteří se mohou těšit na rozevlátý styl posádek. Diváci mohou do Malont přijet z Kaplice, pojede se zde v sobotu od 9.07 a 13.30 hodin.

8.Auta přetnou jednu z lipenských sjezdovek Polokruhová

RZ Lipno nabízí čtyři divácká místa. Závodníci pojedou přímo po sjezdovce a pod lanovkou. Je tu i několik pěkných skoků. RZ Lipno celá rallye končí, startuje se zde v sobotu ve 14.37 a 16.27 hodin.

"Možná jsou diváci dál od pásky, ale je to nutné"

Tomáš Musil má na starosti bezpečnost při Rallye Český Krumlov. Říká, že zdraví posádek a diváků má vždycky absolutní přednost.

Můžeme očekávat v otázce zabezpečení závodů nějaké změny oproti loňsku?
Loňský ročník se nám ohledně této otázky hodně povedl. Nic se také nestalo. Takže nic velkého měnit nebudeme, jen fotografy a novináře pustíme do trochu jiných míst. Po předloňských tragických událostech je nyní pro rallye bezpečnost absolutně prioritní věc.

Jak vypadají divácká místa?
Chceme, aby divák na nich viděl co nejvíce. Místa budou stejná jako loni, což se nám osvědčilo. Také je každý rok vybíráme s jezdci, letos jsme například celou trasu projížděli s navigátorem Petrem Grossem. Samozřejmě nechceme, aby nám lidé chodili do nebezpečných míst, což musíme pečlivě hlídat.

Vnímáte některé negativní reakce diváků, kteří říkají, že stojí už příliš daleko od tratě?
Ano, slyšíme to, ale loňský ročník byl opravdu zlomový. U nás se nestane jako ve světě, že divák bude metr od silnice. Je možná pravda, že jsme dostali lidi dál od pásek, ale je opravdu nutné, aby se nic nestalo.

Jak jsou po tragédiích složitá jednání s obcemi?
Všude je to stejné. Zastupitelé v některých obcích se bojí, to je pravda a je to normální. Také proto například někde startujeme až za vsí, nebo naopak máme cíl postavený před prvními baráky, abychom nejezdili do obce.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze