Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diváci platí vstupné 15 liber

6 2003
Cardiff - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Po avizovaných změnách v mistrovství světa v automobilových soutěžích a zejména po rozšíření kalendáře o zámořské podniky v Mexiku a v Japonsku začínají pořadatelé Barum rallye Zlín zvažovat, zda má cenu už příští rok uspořádat kandidátský podnik světového šampionátu. To ale neznamená, že se svých snů vzdávají...

Letošní šampionát se dostal do finiše, vyvrcholí ve velšských lesích. Zkusme tedy srovnat, jako se zlínská soutěží liší nebo v čem se blíží Britské rallye, jednomu z nejkvalitnějších podniků v seriálu. Zázemí nelze srovnat. Oba podniky mají své sídlo v radnicích hostitelských  měst, což je asi jediné pojítko.

Metropole Walesu Cardiff, kdysi největší uhelný přístav na světě, se honosí rozlehlou radnicí z roku 1905. Také ubytovací kapacity jsou v britském městě mnohem vyšší než na východní Moravě, navíc v okolí leží několik dalších větších měst.

Porovnat se nedají ani finanční možnosti obou podniků. Britští pořadatelé získají nemalou část rozpočtu od samotných diváků. Sledování rallye totiž rozhodně nepředstavuje lidovou zábavu. Vstupné na jednu rychlostní zkoušku vyjde na 15 liber (cca 720 korun), což čtyřikrát převyšuje cenu permanentky na celou Barum rallye.

Ve Zlíně se nemusejí stydět za pořadatelské zvládnutí rallye. Ředitel soutěže Miloslav Regner se vždycky snaží vyhovět všem předpisům, které Mezinárodní automobilová federace FIA nařizuje pro mistrovství světa. Na vysoké úrovni je také startovní pole. V soutěži, stojící mimo mistrovství světa, už asi lepší být nemůže.

A co tratě? Těžko srovnávat, protože obě rallye se odehrávají na jiném povrchu. Na britské straně znovu stojí jedna velká výhoda. Nemusejí řešit potíže s nepovoleným tréninkem, který trápí organizátory všech tuzemských podniků. Většina rychlostních zkoušek Wales Rally GB vede po soukromých pozemcích, na které se civilisté mimo vlastní soutěže nedostanou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze