Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diváci na US Open neuvidí loňské vítěze

22 2003
Praha - Bez obhájců titulů ve dvouhrách, Peta Samprase a Sereny Williamsové, odstartuje v pondělí nadvorcích v newyorském areálu Flushing Meadows závěrečný grandslamový turnaj sezony - US Open. O uvolněný ženský trůn budou usilovat hlavně Belgičanky Kim Clijstersová a Justine Heninová-Hardenneová, stejně jako starši ze sester Williamsových Venus. A favorité mezi muži? Domácí Andre Agassi a Andy Roddick spolu s Australanem Lleytonem Hewittem.

Mezi českými zástupci má největší ambice opět Jiří Novák, letos nasazená desítka. Loni skončil před branami čtvrtfinále, když podlehl 0:3 na sety tehdejší světové jedničce Lleytonu Hewittovi.

Stejného výsledku dosáhla mezi ženami také Daniela Bedáňová, která se minulý měsíc rozhodla pro změnu občanství a v budoucnu hodlá hájit barvy Německa. Ta skončila svou pouť na raketě pozdější vítězky Sereny Williamsové.

Novák spolu s Radkem Štěpánkem prošli loni dokonce do finále čtyřhry, v souboji o premiérový grandslamový titul však podlehli zkušeným deblovým specialistům Indovi Maheši Bhúpathímu a Bělorusovi Maxi Mirnému.

Mezinárodní tenisové mistrovství USA má více než stodvacetiletou historii. První americký národní šampionát se uskutečnil v srpnu 1881 v Newportu, tehdejším tenisovém centru země. Ženy se turnaje mohly zúčastnit poprvé v roce 1887. Od roku 1919 se turnaj hraje v New Yorku - zpočátku ve Forest Hills, od roku 1978 až dodnes ve Flushing Meadows.

Specialitou US Open je poloha kurtů ležících mezi letištěm, nádražím, dálnicí a baseballovým stadionem. Centrkurt je tak během dne svědkem zvláštní směsice hluku a chaosu.  Největší legendy turnaje vyhrály soutěž ve dvouhře shodně sedmkrát. Američané Richard Sears, William Larned a William Tilden kralovali ještě v dobách, kdy byla účast zahraničních hráčů na turnaji spíše výjimkou.

Ještě o jeden singlový triumf více nasbírala rodačka z norského Osla Molla Malloryová, absolutní královnou v historii US Open je však domácí  tenistka Margaret Osborneová-du Pontová.  Ta v období let 1941-1960 přidala ke třem singlovým vítězstvím třináct prvenství v dámské čtyřhře a devět ve smíšené.

K nejúspěšnějším patřila také Martina Navrátilová, která vlastní celkem 15 titulů. Nejlépe se jí vedlo v roce 1987, kdy vyhrála singl, debl i mix najednou a vyrovnala rekord Australanky Courtové-Smithové z roku 1970.

V minulosti se dařilo i dalším rodákům z Československa. Třikrát se šampionem stal Ivan Lendl (1985-87) a jednou Hana Mandlíková (1985). V ročníku 1986 se dokonce hrála finále dvouher Lendl - Mečíř a Navrátilová - Suková.

Před deseti lety se Sukové málem podařil stejný husarský kousek jako předtím Navrátilové a Courtové-Smithové. Zatímco v ženské i smíšené čtyřhře se jí s Arantxou Sanchezovou-Vicariovou respektive s Toddem Woodbridgem podařilo zdolat své finálové soupeře, v singlu neměla proti Němce Steffi Grafové příliš šancí a podlehla 3:6, 3:6. Od té doby již žádný český tenista ve finále singlu nehrál.

Soutěže ve čtyřhrách přinášejí úspěchy českým barvám častěji. Za posledních dvacet let se vítězi US Open stali Tomáš Šmíd, Daniel Vacek i Cyril Suk. Mezi ženami se vedle Navrátilové, Mandlíkové a Sukové může pyšnit tituly z Flushing Meadows také Jana Novotná, která v devadesátých letech zvítězila třikrát v ženské čtyřhře, navíc se společně s Jimem Pughem radovala z trofeje v mixu již v roce 1988.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze