Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskvalifikované Rusky chtějí vysoudit miliony

19 2003
Moskva - Dvě ruské běžkyně na lyžích, Larisa Lazutinová a Olga Danilovová, které kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu přišly dodatečně o olympijské medaile se nevzdávají. Nyní se vytasily s žalobou k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Novináři ruského listu Gazeta uvedli, že právní zástupce závodnic obvinil Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) z podjatosti a chce pro každou ze svých klientek získat odškodnění ve výši jednoho milionu dolarů.

Advokát Anatolij Kučerena v žalobě namítá, že mezinárodní sportovní soud není nezávislý, protože ho financuje MOV. Jeho výroky tak podle ruského právníka nemohou být objektivní. Soud prý poškodil obě běžkyně v Rusku i v zahraničí nejen odebráním medailí, ale také upíráním práva na práci.

Podle Evy Petrové z kanceláře zmocněnce pro zastupování ČR při Evropském soudu však z uvedených informací nelze ani odhadnout, zda by byla taková žaloba pro soud přijatelná. "Nedovedu si představit, který odstavec (Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod) by takové žalobě odpovídal," řekla. "Žaloba musí být podaná také proti státu, nikoli instituci," konstatovala Petrová.

Navzdory rozhodnutí arbitráže, proti němuž se ve sportovním světě už nelze odvolat, chce o své medaile ze Salt Lake City bojovat i Johann Mühlegg. "Toto rozhodnutí poškozuje mou čest," postěžoval si německý lyžař ve španělských barvách.

Případné další právní kroky však Mühlegg neupřesnil. "Zatím hledáme nejlepší řešení. Existuje několik možností," řekl závodník, kterého prý čtvrteční rozhodnutí CAS velmi překvapilo.

Sportovní soud v Lausanne rozhodl, že po vyloučení z her ztratili Mühlegg i Danilovová podle Olympijské charty nárok na všechny získané medaile. Oba měli v poslední den olympijských soutěží pozitivní test na krevní doping darbepoetin a z nejdelších lyžařských závodů byli diskvalifikováni.

Nicméně podle původního rozhodnutí MOV si mohli ponechat medaile, které v Salt Lake City vybojovali v předchozích závodech.

Nové rozhodnutí CAS mimo jiné znamená, že se česká lyžařka Kateřina Neumannová posune v kombinaci na pět kilometrů klasicky a pět kilometrů volně na druhé místo. Mezinárodní olympijský výbor má podle čtvrtečního verdiktu do 15. března upravit pořadí ve všech závodech, v kterých dopingoví provinilci v Salt Lake City startovali.

Lazutinová měla pozitivní výsledek dopingové zkoušky i před olympijskými závody, v prosinci 2001. Z výsledkových listin proto byla vyškrtnuta již dříve.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze