Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Velkou pardubickou vyhrál Maskul

Vítězem 112. ročníku Velké pardubické steeplechase se stal osmiletý hnědák amerického původu Maskul v sedle s německým žokejem Peterem Gehmem, který se radoval na východočeském závodišti už před rokem na hřbetu Chalka. O vítězi se rozhodlo až v cílové rovince, kdy Maskul odrazil útok Decent Fellowa s žokejem Dušanem Andrésem. Třetí skončil Kedon, vedený pětinásobným vítězem slavného závodu Josefem Váňou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Hovado

Maskul ma sanci i na velke liverpoolske...
Maskul bohuzel nikam nepojede,dnes rano zkolaboval na nasledky tezkeho dostihu a musel byt utracen...
0/0
14.10.2002 18:39

Hovado

Zraneny kun na odstrel
0/0
14.10.2002 18:33

ed

Zraněný kůň na odstřel?
Už dlouho si pokládám otázku, zda jsou zlomeniny u koní tak neléčitelné, že se kůň musí ihned utratit, jako se to stalo v jednom ze závodů nedělního odpoledne. I za předpokladu, že ten kůň už bude maximálně vozit děti je přece lepší se o léčbu pokusit. Ale přijde mi to, že často jsou koně jen prostředkem k vydělávání peněz a kůň, který už nemůže běhat, je nepotřebná věc, která jen stojí peníze. Tak ho radši odprásknou. Snad se mýlím. Může mi to někdo, kdo se vyzná, vysvětlit? Dík.
0/0
14.10.2002 11:19

Pavla

Re: Zraněný kůň na odstřel?
Reaguji na dotaz ohledně zlomenin u koní. Zlomenina nohy u koně je věc problematická. Samozřejmě ne každý kůň, který si zraní končetinu je ihned utracen. V případě klisny Sankt Moritz, která musela být utracena včera v jednom z rámcových dostihů v Pardubicích, nebyla bohužel jiná možnost. Klisna utrpěla otevřenou zlomeninu přední nohy. Otevřené zlomeniny jsou nebezpečné i u lidí. Dojde k nejen ke zlomení kosti, potrhání tkání a šlach, ale zejména ke znečištění rány. Vezmeme-li v potaz hluboké bahno oranice, je infekce stoprocentní. Noha by musela být amputována, zcela jistě by došlo k infekci a hnisání, kůň by neuvěřitelně trpěl a nakonec by bylo utracení stejně nevyhnutelné. Znám koně, které bylo možné po zlomení nohy zachránit. Úraz však nebyl tak komplikovaný a rána nebyla otevřená. Celé léčení je vysoce nákladné a problematické. Léčení a zacházení s nemocným koněm, který nemůže na jednu končetinu stoupnout, je už vzhledem k jeho velikosti a váze složité. Situaci často komplikují další nemoce (nemožnost pohybu - koliky, zápaly plic atd.). Věřte, že není nic horšího pro majitele i trenéra a všechny lidi, kteří koně ošetřují, když o koně takto příjdou. A není nic horšího pro jezdce, když pod ním padne kůň, třebas ho nezná. Zlomeniny se nestávají jen na dostizích, zlomit nohu si kůň může zlomit kdekoliv, třeba ve výběhu, na pastvině, i sám ve svém boxe. Problematika zlomenin, jejich příčin a možnostech léčení je téma na dobu delší, než umožňují tyto stránky a je nutné posuzovat každý případ samostatně.
0/0
14.10.2002 11:57

ed

Re: Re: Zraněný kůň na odstřel?
Pavla: díky moc za odpověď. Jen mě trochu znepokojuje, že třeba Chalko, byl odvezen na nějakou kliniku se zlomeninou, která je podle MFD údajně často důvodem k utracení. Znamená to tedy, že ta stáj má více peněz na léčbu nebo má Chalko větší předpoklady k uzdravení než koně, u kterých "je to často důvodem k utracení"? Jestli je to kvůli penězům, tak je to hodně smutné. U Sankt Moritz to byla otevřená zlomenina, jak jste mi vysvtlila, tam pomoci nebylo, tomu rozumím.
0/0
14.10.2002 12:08

LucieS

Re: Re: Re: Zraněný kůň na odstřel?
Když ono je to těžké. Je spousta lidí, co se kvůli záchraně svého koně (třeba jen na rekreační ježdění) zadluží, jen aby ho zachránili, a jsou lidi, kteří než aby něco řešili, tak koně nechají uspat. Pak jsou případy, kdy na to opravdu nemají peníze. No a taky to někdy prostě nejde.
Jsou koně, kteří jsou klidní, trpěliví a zranění a léčbu snášejí dobře. Tam je možné se o něco pokusit i u lehčí zlomeniny. A pak jsou koně více nervózní, kteří prostě nevydrží dlouhé nucené stání a nečinnost. U těch je snaha o léčbu kolikrát jen zbytečným trápením.
Ohledně peněz - ona ta léčba je vždycky nesmírně drahá, operace stojí deseti tisíce, další desetitisíce stojí pobyt na klinice (ta brněnská je v republice jediná) - celkové výdaje mohou bez problémů přesáhnout sto tisíc. A to ještě s nejistým výsledkem, jestli ten kůň léčbu vůbec zvládne.
 
0/0
16.10.2002 15:29

Marek

Maskul má šance i na velké liverpooolské...
Blahopřeji Maskulovi a celému týmu kolem něj k vítězství. Bylo to strhující, myslím, že s takovou formou by se neztratil ani na britských ostrovech. Pojede tam?
0/0
14.10.2002 10:17

Hovado

Re: Maskul má šance i na velké liverpooolské...
Maskul bohuzel nikam nepojede,dnes odpoledne zkolaboval na nasledky tezkeho dostihu a musel byt utracen...
0/0
14.10.2002 18:37

Tonda

gratulace
Gratuluji vítězi, držím palce pro příští rok Váňovi
0/0
13.10.2002 21:10

Michal

Klobouk dolů!
Gratuluji všem zučastněným, neboť dnešní podmínky byly opravdu dost náročné. Vítězství bylo opravdu zasloužené a bylo vidět že vyhrál nejlepší kůň!
Zároveň smekám před panem Váňou, který má neuvěřitelný dar jako jezdec a i jako trenér ! Gratuluji mu, neboť dělá svoji práci tak jak má a je vidět , že ji dělá se srdcem !
Poznámka k těm výlevům, zřejmělidí , kteří mají inteligenci IQ tykve . Nemáte co na práci , jděte se podívat do zrcadla !
0/0
13.10.2002 19:26

PETR

Co koně, ale tak Kunda dole, TY VOČI!!! Nebo.........
0/0
13.10.2002 18:13

Raduz a Mahulena

Gratulujeme všem
Gratulujeme všem koním a žokejům.Předvedli kvalitní výkony. Jsme na Vás hrdííí. Přejeme Vám mnoho úspěchů a zdraví do další práce. Jen Vydržte. PS: Na závěr: Baldure, ty hovado zvětralý, nechceš si chatovat na nějakým serveru pro puberťáky, když tě tak baví sledovat reakce na tvý připitomělý kecy.
0/0
13.10.2002 18:07

Pavlína

Fandila jsem
Panu Váňovi jsem mooooc fandila.Nakonec Decent Fellow se ukázal a napravil si pád ve čtvrté kvalifikaci.Kedon držel tempo, což asi nebylo moc dobré, ale třetí místo ve Velké Pardubické stojí za to!Docela zklamal Lentini, ale podmínky k dostihu nebyl dobré.Moc gratuluji panu Váňovi!!!Patří mezi naše nejlepší žokeje i když se to dnes možná nevyvinulo podle jeho představ!
0/0
13.10.2002 17:37

Heidi

Re: Fandila jsem
Pan Vàn´a je velika 1!!!!!!!Patri na hrad!Ale on by tam urcite nechtel.Tak statecny a charakteni clovek!Jak uznal porazku ani si nepostezoval,ze mu na posledni chvili pretahli Gema.Meli na to pravo a slava jim, ale porazenym v tomto pripade nekolikanasobna cest!!!!
0/0
15.10.2002 12:12

Baldur

Koně do salámu
Koně do salámu
0/0
13.10.2002 17:27

Buvolec

Re: Koně do salámu
Baldur do salámu!
0/0
13.10.2002 17:34

Klisnička

Re: Koně do salámu
Blbe divnej a pitomej táhni si tam sám MAGORE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0/0
13.10.2002 17:43

Martin

Bravo Váňa.
Myslím, že Josef Váňa musí být spokojen. Sám dojel třetí a to je na 50 letého žokeje výborné a navíc druhý Decent Fellow je jeho kůň, takže 2 a 3 místo je skvělé. Blahopřeji mu a samozřejmě i vítězi.
0/0
13.10.2002 17:25Najdete na iDNES.czmobilní verze