Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Chalco připravil Peruána o čtvrtý triumf

Dramatický závěr plný nervozity a emocí měl letošní 111. ročník Velké pardubické. Prvenství devítiletého hnědáka Chalca v sedle s německý žokejem Peterm Gehmem musela po protestu Dostihového centra Zámrsk potvrdit až dostihová komise. Stáj poraženého trojnásobného vítěze Velké pardubické Peruána totiž nebyla spokojena s tím, jak Chalco vytlačil Peruána v cílové rovince až k okraji pískové cvalové dráhy. Hlasy vítěze a trenéra Váni po závodě

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Milan Vacek

Je konstatování v nadpisu úplně pravdivé ?
I mně je líto, že Peruán nezískal čtvrtý triumf v řadě. Avšak šlo o souboj dvou jezdeckých taktik, ve které zvítězila úspěšnější. Byl to důsledek lepší kondice koně a přílišné spoléhání, na "bezkonkurenční" výkonnost Peruána. Toto spolehání bylo oprávněné a mělo od pravdy jen o cca 3m daleko, o které Chalko předběhl Peruána.
0/0
16.10.2001 13:30

Martin

Morální vítěz je Peruán
Chalko sice připravil Peruána o čtvrtý titul, ale pouze proto, že dostihová komise, ač dobře viděla (a i každý soudný divák, to musel vidět), že CHALKO BYL ZÁMĚRNĚ A ÚMYSLNĚ VEDEN DO DRÁHY PERUÁNA (podstatný je právě ten ZÁMÉR A ÚMYSL pro DISKVALIFIKACI ! ! !), neprojevila dostatek odvahy a nebo to byl také ZÁMĚR A ÚMYSL (pan Bruno to nazval PODRAZEM) a Chalka nediskvalifikovala ! ! Tady opravdu dostihové závody předvedly svou ubohost a neregulérnost. Záměrně jsem nenapsal sport. Protože sportovci dosahují vítězství v čestném, sportovním a fér play duchu. Sportovci nedosahují svých vítězství podvodem. K tomu se sportovci nesnižují. Vzhledem k tomu, že v závodě zahynul kůň, a pan Váňa o tom dobře věděl, a navíc ještě lépe a zcela jasně věděl o tom, že VYHRÁL NEČESTNÝM ZPŮSOBEM, tak vzhledem ke všem těmto okolnostem, si myslím, že důvod k radosti neměl, spíše by se měl stydět. Po shlédnutí letošní VP jsem pro její ZÁKAZ z výše uvedených důvodů. Považuji za krajně nemorální a neetické, aby kvůli takovým UBOŽÁCKÝM PODVODNÍKŮM umírali nevinná, krásná a ušlechtilá zvířata. Když ani navíc nenechají vyhrát nejlepšího koně, tak proč by vlastně ty koně měli umírat ? PROČ ? ?
0/0
15.10.2001 18:32

maffi

Re: Morální vítěz je Peruán
Zakázat VP kvůli nesportovnímu chování? Zrušíme fotbal nebo hokej kvůli faulům? Zrušíme atletiku či cyklistiku kvůli dopingu? Také je výsledek docílen neregulérním způsobem! To že ten souboj ve finiši nebyl příliš košer, je fakt, ale byl na hranici regulérnosti. Faktem je, že jezdec Matysík se sám poškodil manévrem na poslední překážce, když vytáhl koně doprava k písku. A faktem je, že Peruán prodělal zranění, měl v nohách jediných dostih a při veterinarní prohlídce přítomní konstatovali, že lehce kulhá. Taky bych moc přál Peruánovi vítězství, ale Chalco byl prostě lepší a v dostihu lépe vedený. Zakázat dostihy, protože nevyhrál kůň, který se vám nejvíce libil?
0/0
15.10.2001 21:47

Michaela

Re: Morální vítěz je Peruán
Je mi uprimne lito, ze nevyhral Peruan, byl muj favorit a moc jsem mu prala ctvrte vitezstvi a triumfalni odchod do duchodu. Ale presto musim byt objektivni a rici, ze byl porazen poctive. Kone jsou zive bytosti a jako lide maji take ruzne reakce na ruzne situace. Chalko je proste tzpem kone, ktery pro to, aby zabojoval, potrebuje kontakt se souperem, pak ma u zadku vrtuli. Bohuzel Peruan timto typem kone neni. Cely dostih bezel podle sebe, vzadu za polem a utrhl se az 600 metru pred cilem a zase bezel sam. Ma to proste takto radsi. Nechci tvrdit, ze se kontaktu s Chalkem lekl, ale proste mu tento manevr nevyhovoval. A mimochodem, tim ze se Chalko odchylil od primeho smeru do cile a sel do strany spise ztratil neco malo na metrech. Nevidela bych v tom zadne nefer jednani - zokej proste udelal jen to, co povazoval v tu chvili za nejlepsi pro to, aby vyhral - a kdo trochu konim rozumi, tomu nemusim ani rikat, jaky rozdil byl v praci obou jezdcu v cilove rovince!
0/0
15.10.2001 22:47

Gaston

Re: Re: Morální vítěz je Peruán
Děkuji. Napsala jste můj příspěvek za mne. Naprostý souhlas.
0/0
16.10.2001 12:45

Martin

Re: Re: Morální vítěz je Peruán
Michaelo, pořád jsem přemýšlel, proč ten jezdec Gehm udšlal ten manévr v cílové rovince. Máte asi pravdu, z těchto důvodů to mohlo být. Přesto si myslím, že ať již úmyslně a nebo neúmyslně, omezil tímto manévrem Peruána, vytlačil ho z dráhy, možná ho i vylekal a zastrašil. Podle mě překročil hranice regulárnosti, možná snad o pověstný vlásek, ale překročil, a měl být diskvalifikován. Můj názor tedy je (i potom co jste mi napsala, a věřte zamyslel jsem se nad tím, na rozdíl od dostihové komise, které zřejmě vůbec nepřemýšlela): CHALCO s GEHMEM v sedle - DISKVALIFIKACE ! !
0/0
16.10.2001 12:55

Petr

Re: Morální vítěz je Peruán
Ale, ale, Martine!! Chalco (v prvním pádu) se nepíše s "k", ale s "c" (při skloňování jeho jména už ale píšeš správně "k"). Myslím, že ani majitel Peruána se nejmenuje Bruno, ale Bruna. To jsou však pouze drobnosti. Spíše nechápu Tvé závěry o nečestném vítězství pana Gehma. To myslíš skutečně vážně, že Chalco byl úmyslně naveden DO DRÁHY Peruána? Vždyť běžel dobrý metr od něho!! Do háje, přiznej si, že Chalco byl prostě lepší! Nebo Ti vadí, že v jeho sedle byl Němec? A Josefa Váňu nech vážně být. Málokdo má rád koně jako on. Je zvláštní, že ze smrti koně při dostihu se dělá téměř národní tragédie, ale to, že každým dnem zemřou na jatkách třeba stovky krav (a jsou to také živé bytosti, i když možná ne tak ušlechtilé, jako koně) nechává lidi klidně spát. Nechápu Tě (a tvůj návrh na zákaz VP už vůbec ne). Ale ono je Ti to asi stejně jedno, viď?
0/0
16.10.2001 9:34

Jaroslav Hanák

"Žádná zpráva" není totéž jako "více zpráv"
Souhlasím s příspěvky kritizující ta média,která se rozhodla tabuizovat smrtelný úraz Anatola. Pokud se jedná o příspěvek jakési Evy (plný siláckých výrazů, ovšem důstojně nepodepsaný),lze k němu jen poznamenat, jak úžasně dokážou někteří lidé komolit názory jiných ve snaze omluvit evidentní zpravodajské selhání (o novinářské etice ani nemluvím). Tady totiž, milá Evo, nešlo o to, dozvědět se víc o smrti Anatola, nýbrž o to, abychom se o ní vůbec dozvěděli. A to MF Dnes ani ČT neučinily. Nebo si snad myslíte, že toho koně mají spálit, aniž by se jakákoliv živá duše dozvěděla o jeho smrti?
0/0
15.10.2001 16:37

Eliška

Pardubická 2001
Tak opět jsme byli svědky nádherného a tragického závodu.Překrásný,ale nutno říci,že velmi specifický dostih,ve kterém sebelepší zahraniční kůň nepřipravovaný u nás má mnohem menší šance než nadprůměrný kůň českého chovu,se stal kořistí Váňou kvalitně připravovaného Chalca.Nicméně,manévr na Peruána v cílové rovince v podání Petera Gehma byl lehce neregulérní,ovšem pochopitekně ne natolik,aby přesvědčil dostihovou komisi. Což je ovšem podružné ve světle toho,čeho jsme byli svědky na předposlední překážce,pokud se nemýlím,zde padl výborný francouzský Anatole,který jako jediný ze zahraničních koní výrazněji zasáhl do dostihu,který byl smutnou souhrou okolností jeho poslední.To je samozrejme riziko dostihového sportu,zvláště Velké Pardubické, a přestože je mi to sebevíce líto,je nutno s tím předem počítat.Mnoho žokejů a mnoho koní takto zahynulo.Co mne mrzí tím více,že žádné médium,a to dokonce ani bulvární NOVA,nevyhýbající se obyčejně skandálům,o tom nepodalo sebemenší zmínku.Myslím,že jakékoli informační embargo je v tomto případě neopodstatněné a pokrytecké.Vůbec přístup tisku i televize mne letos velmi zklamal. Tedy:Slávu Chalcovi,Gehmovi a Váňovi.Čest a obdiv nestorovi a bojovníku Peruánovi.Vzpomínku a úctu Anatolovi.Uznání všem ostatním.A hanbu českým médiím!!! A ještě jedna glosa.Stalo se zde nepříjemným nešvarem odsuzovat radost Josefa Váni.Proč?Je to téměř padesátiletý nestor českých dostihů,férový člověk a úžasný trenér i jezdec.Ve své kariéře se několikrát tak zranil,že ležel týdny v kómatu blízko smrti a nejspíše viděl zemřít stovky koní. Je to,jako byste chtěli po lékaři,aby ronil slzy nad každým zemřelým-což každému přijde jako nesmysl.Koně jsou šťastni,že mohou běhat a skákat a tyto smutné okamžiky patří k dostihům,zejména k překážkovým.Josef Váňa je profesionál.Snad bychom po něm mohli chtít,aby truchlil nad smrtí svého koníčka a já věřím,že přes léta strávená v dostizích by to udělal,ale chtít po něm,aby truchlil po cizím koni v dostihu,kde jeho kůň zvítězil?Ač já sama jsem Anatola oplakala,nikoho nemohu nutit,aby mé pocity sdílel.Nejméně Josefa Váňu.
0/0
15.10.2001 16:25

MONIKA

Re: Pardubická 2001
I já miluju koně a dostihy, zvláště pak Velkou pardubickou. Za těch několik let co jí pravidelně sleduji mi vždycky stoupne adrenalin a uchvacuje mě víc a víc.Viděla jsem zemřít už několik koní, také je vždy opláču, ale Velká pardubická je nádherný dostih v krásném prostředí. Obdivuji pana Váňu proto co všechno s koňmi dokázal a jak se jim věnuje.I mne letos zarazilo, že v novinách byly oproti minulým ročníkům pouze chudé články a moc mě to mrzí. Blahopřeji vítězi, ale také si přeji, aby měl chuť Peruán startovat i v příštím ročníku a o to čtvrté vítězství se pokusil znovu, určitě to zvládne.Držím palce, hodně zdraví.
0/0
15.10.2001 22:50

BOB

zamyšlení
Je morální, že o smrti (je mi jich taky líto) dvou koní, se začíná diskutovat víc, než o válce v Afgánistánu ??!!
0/0
15.10.2001 16:25

Eva

jste tak trochu hyeny, milí diskutéři
Zdravím všechny, kteří si tu vylévají vztek na Davida Macháčka,protože do reportáže, kterou jste si mohli přečíst pár chvil po skončení dostihu, nezahrnul zprávu o Anatolovi. Já mám jiný názor. Naopak si myslím, že jeho jednání bylo naprosto profesionální. Než dát do rychlé reportáže nepotvrzenou či dobře neozdrojovanou informaci tohoto kalibru, pak radši nic. A odpovězte po pravdě: opravdu vás tolik mrzí, že jste si nikde nepřečetli víc o pádu Anatola? Jestli jo - tak ruku na srdce. Proč? Anatol padl na překážce, která se rozhodně nedá - pro takto natrénované koně - považovat za výrazně těžkou. Není tedy na místě kritizovat pořadatele atd., ani štvát do ulic proti nesmyslnému zabíjení koní... Nepramení tedy vaše zloba náhodou z toho, že v člověku je až nechutná potřeba babrat se v morbidnostech? Vy opravdu chcete číst detailní zprávu o tom, jak si Anatol srazil vaz, jak jezdec slyšel, jak něco křupe, jak plakal v šatně, co budou dělat s "ostatky"...Opravdu tohle chcete? Pak jste prostě hyeny, milí diskutéři.
0/0
15.10.2001 15:59

Petra

Re: jste tak trochu hyeny, milí diskutéři
Promiň, ale co všichni viděli je trapné nezmínit ve zpravodajství o našem nejdůležitějším dostihu. Rozhodně je to lepší, než aby si takzvaní ochránci zvířat řekli: "Toho koně jsme viděli umřít, a neřekli nám o tom, kolik jich tam asi pochcípe, které nevidíme..." A znovu vyrazí pod kopyta... Samozřejmě Blesk si kvůli tomu koupit nepoběžím. A k té obtížnosti, steeplechase překážka po skoro sedmi kilometrech těžkého dostihu je náročností srovnatelná s Taxisem, který se právě pro svou obtížnost skáče na začátku. Anatole tam asi z únavy zachyboval.
0/0
16.10.2001 18:07

Vladimír Ševeček

Česká novinařina...
Česká novinařina se vrací o 15 let nazpět...
0/0
15.10.2001 15:10

Karel Valeš

Zpravodajství o Velké
Nemyslím, že je možné, aby si žádný ze zpravodajů různých médií "nevšiml", že zahynul jeden z největších favoritů a jeden z nejkrásnějších koní, který kdy Velkou běželi. (Nemyslím teď pana Weinëra, ten to asi opravdu nevěděl, protože jinak by se svou otázkou musel být opravdu "tvrďák"). Ovšem, že se o této "koňské" tragédii nikdo nezmínil ani ve večerním zpravodajství a prý ani v denním tisku (ještě jsem nečetl) je opravdu neskutečné. Trochu mi to připomíná BOBO-Tv, které si nevšimly, že na Václaváku bylo 100 000 lidí. O to více si člověk musí považovat Internetu a možnosti získat informace i názory bez přežvýkání redaktory s různými zájmy.
0/0
15.10.2001 15:10

Vladimír Ševeček

Re: Zpravodajství o Velké
Také nechápu...
0/0
15.10.2001 16:00

forward

Anatole
Každého koně, který přijde při dostihu o život, je mi líto, tedy i Anatola. Je to krutá daň tomu, že tak krásní koně mohou existovat, běhat a dělat tak obrovskou radost všem, kteří dostihům a koním vůbec propadli. Vysvětlení p. Macháčka nevěřím. Anatole byl favoritem s kursem 3,5:1 a já prostě nejsem ochoten věřit vysvětlení, že o něm a jeho tragédii profesionální reportér po skončení závodu nevěděl. Vždyť z televizního přenosu byla smrt Anatola když ne zřejmá tak minimálně očekávaná. To, že o ní nikdo /ne jen Vy, pane Macháčku/ neinformoval přikládám na vrub všech reportérů, kteří mají dostihy a koně rádi a kteří nechtěli jitřit atmosféru zveřejněním smrti. A právě mlčením ji zjitřili více, než jsou ochotni si přiznat...
0/0
15.10.2001 14:28

plk

Lidove noviny o tom pisou.
Viz www.lidovky.cz
0/0
15.10.2001 14:01

bára

to je záměr
To nemůže být jen neprofesionalita novinářů, to je prostě záměr. Novinář musí informovat cele - a smrt koně v závodě koní prostě je nezanedbatelná informace. Nemůžu věřit tomu, že v ČT, MFD, ČTK, na IDNESu atd pracují vykulení amatéři, kteří netuší, o čem podat zprávu, jak co komentovat... Spíš bych to viděla na nechutné profíky, kteří si určí, co veřejnosti odsypat a co naopak odmést. 1)V sobotu smrt Galtee: na záběrech ČT je vidět, jak a proč asi kůň padá, ale ani slovo k tomu nezazní, nikdo nekomentuje, co divák vidí, nikdo neinformuje, jak to dopadlo. Filmový záběr se už holt nedal zatemnit, ale aspoň se u mikrofonu mlčí, aby si divák nepotvrdil svou domněnku a co nejdřív znejistěl a zapomněl na to, co viděl. V pondělních novinách o sobotním neštěstí ani zmínka. Většina diváků zapomněla, podařilo se. (Děkuji, že pan Zlámaný o osudu koně tady v příspěvku informoval.) 2)V neděli smrt Anatole - to nemá smysl rozebírat, je v předešlých příspěvcích popsaná. Ne ve veřejnoprávní ČT, ne v nebulvární MFD, ne v seriozním IDNESu atd. - je popsaná v příspěvcích diváků... Neprofesionálně se ještě tak mohl stihnout zachovat hektický těkavec pan Weiner. Ale co ostatní televizní redaktoři, moderátoři, kteří netrávili čas odchytáváním jezdců? A pondělní tisk?! To snad píšící novináři skutečně měli dost času získat veškeré informace. Nevěřím tomu, že se o víkendu zjevila v zemi skrumáž bídně neprofesionálních redaktorů. Myslím, že šlo o bídně profesionální záměr: neinformovat. Zamlčet. To je cenzura. To je tragičtější než smrt dostihového koně.
0/0
15.10.2001 12:48

Zuzana Kaslová, Praha

Re: to je záměr
Cože Galtee umřel, toho koníka mi je opravdu líto stejně jako Anatola, myslela jsem, že si jen zlomil nohu. Je to velká škoda. Také mě strašně štve, že se o tom nemluví, ale pouze o vítězích.
0/0
15.10.2001 14:39

-dam-

Vysvětlení
děkuji všem, kteří si dokáží najít čas a veřejně prezentovat svůj názor. Nevím, zda mé vysvětlení přijmete, či mu uvěříte - to už je věc každého z vás. 1) O Anatolovi jsem nestihl včera napsat jen a jen proto, že ve zmatku v tiskovém středisku (velmi málo tel. linek pro přesilu novinářů, emotivní atmosféra po protestu DC Zámrsk a tlak editorů na dodržení uzávěrky pro tištěné noviny) bylo času zoufale málo. Pokud bych byl lepší novinář, měl bych toto všechno zvládnout a vypořádat se s tím a tragický pád zaznamenat. Přiznávám, nestihl jsem to. 2) ze strany pořadatelů jsem nezaznamenal sebemenší snahu negativní zprávu ututlat a ani v tomto směru jakkoli lobbovat u novinářů (věřit mi to samozřejmě nemusíte) 3) I kdyby se o to někdo pokusil, tak by u mě nepochodil (což mi taky věřit nemusíte). Za vymezený čas jsem nestihl napsat o všem, co se při dostihu událo. Omlouvám se. Dík, David Macháček.
0/0
15.10.2001 12:35

bára

Re: Vysvětlení
Svůj příspěvěk jsem napsala dřív, než jsem četla váš - to jen pro vysvětlení, že můj názor není reakce na vaše vysvětlení. Vždyť nejste sám, kdo neinformoval. A jen tak na okraj - o čem budete psát příště?
0/0
15.10.2001 12:56

J.Zlamany

Re: Vysvětlení
děkuji, že se snažíte čtenářům vysvětlit svou situaci (ne každý by to na fóru udělal). Ad 1) přijímám (protože velmi důvěrně znám), ad 2) souhlasím, ad 3) věřím. Jiří Zlámaný.
0/0
15.10.2001 12:56

Štefan

Re: Vysvětlení
Nesouhlasím s vysvětlením, internetová média jsou přece i o tom, že zprávy se dají průběžně aktualizovat! To je takový problém po odevzdání článku pro tisk doplnit internetovou verzi o další fakta?
0/0
15.10.2001 13:11

Marcela

Paní Jana Benešová
Vzkaz paní Janě Benešové z Blanska! Jste kráva!
0/0
15.10.2001 12:11

plk

Marcele.
Vzkaz Marcele! Jste sprosta krava!
0/0
15.10.2001 12:34

Marcela

Re: Marcele.
Vzkaz plk! To je mozny. Ale ziju s tim pomerne dobre.
0/0
15.10.2001 15:10

Eva Novotná

Peruán
Souhlasím s panem Škopkem, že Chalco vyhrál regulerně a přeji mu to. Matysík si Peruána na okraj dráhy navedl sám dokonce to okomentoval moderátor v televiziním přenosu. Z televizních záběrů bylo také dobře patrné, že mezi Peruánem a Chalcem byla více jak dvoumetrová mezera. Chování všech zástupců Z Dostihového centra zámrsk se mi zdá nechutné potvrzují tím svoji pověst povýšených nafoukaných ješitů.
0/0
15.10.2001 12:09

Leona

Velka pardubicka
Fascinuje me, jak jste vsichni chytri. Cozpak uz to neni jedno? Denne zemre tisice lidi a zvirat - a mnohem horsim zpusobem, a kazdemu je to jedno. Anatole byl krasny a skvely kun, muzeme jen doufat, ze se to vickrat nestane. Ale Galtee byl taky krasny a skvely a proste jenom spatne slapl.... V Anglii na Velke liverpoolske nebo v australskem Melbourne Cupu zemre koni mnohem vice... Je to smutne, ale je to tak. Bez dostihu by nebyly kone. To, ze se najde nekdo, kdo je ochoten, byt s prodelkem, kone trenovat a ukazovat je v jejich krase, je moc fajn. Fandim panu Vanovi, on uz si zazil moc spatneho a jsem rada, ze jeho Chalco vyhral. Jeste lepsi by bylo, kdyby na nem sedel sam. Urcite ma vic slusnosti, nez pan Matysik. Drzim vsem trenerum a priznivcum koni palce. Nenechte se unavit temi nesmyslnymi zvasty. Leona Novotná
0/0
15.10.2001 12:04

Janina

Re: Velka pardubicka
Právě proto, že miluju koně mi to jedno není. Ano, je pravda, že na dostizích se koně zraní - i smrtelně -, ale to přece neznamená, že nad tím jen mávneme rukou a řekneme :"To se stává". Každý život má svou cenu, obrovskou cenu, to bysme si všichni měli uvědomit - i ty!
0/0
16.10.2001 9:06

Marie

Re: Re: Velka pardubicka
Sohlasím s Janinou. A měla by to být výzva především pro "koňáky", aby se zasadili o bezpečnější dostihy.
0/0
16.10.2001 12:22

akubra

Nechápu
V televizi jsem viděl jen samotný dostih, ještě jsem stihnul tu neuvěřitelnou šou tv redaktora jenž s mikrofonem na koni stíhal Gehma a pak musel jít. Do té doby nepadla o mrtvém Anatolovi ani zmínka. Ke zprávám jsem se nedostal a první noviny byly ráno MFD. Nic. Vítěz, protest pro vytlačení Peruána, ztráty zahraničních koní. O tom, že zemřel jeden z největších favoritů ani zmínka! V podstatě první seriozní informace jsem se dozvěděl až z tohoto diskusního fóra a to už je pro veškeré pracovníky médií u nás hrubka jako Brno. Za to, co předvedli lidi v ČT a jinde se v zahraničí letí. Na hodinu. Protože tak velkou míru neprofesionality prostě tolerovat nejde. Obávám se, že k tomu nedojde. Dělám v týdeníku, takže rozhovor o smrti Anatola a o rizicích podobných dostihů vyjde bohužel až za týden. Ale tuhle Pardubickou jste pánové kolegové ze zpravodajství projeli na celé čáře! Jan Dušek, Květy
0/0
15.10.2001 11:42

Jaroslav Škopek

Velká pardubická 2001
Zdravím všechny. Souhlasím s názorem, že o smrti francouzského koně měla být veřejnost informována. Naši píšící novináři se zachovali přinejmenším neprofesionálně (no, spíše pořádně neprofesionálně). Zastal bych se ale redaktorů ČT. Je pravda, že otázka pana Weinera na žokeje Anatola byla necitlivá, ale pochybuji o tom, že pan Weiner věděl o tom, že se kůň zabil. On prostě dělal jen svoji práci. Pak mám ještě jednu poznámku k názoru, že Peruán byl při doběhu poškozen manévrem pana Gehma. Viděl jsem několikrát opakovaný záběr, ale o nějakém tísnění nebo dokonce křižování Peruána nemůže být řeč. Když už se tady kritizuje chování redaktorů ČT, mělo by se rovněž kritizovat chování žokeje Matysíka. Pane Matysíku, taková hvězda zase nejste, abyste se choval tak, jak jste v neděli předvedl. Ostatně, nebylo to poprvé... Nevím, jestli dostihová komise nemá ráda pana doktora Brunu, ale nemohu souhlasit ani s jeho názorem, že Peruán je nejlepší kůň, který na českých drahách kdy běhal (MFD, 15.10, C/10). Železník je Železník... A úplně naposled vzkaz slečně Janě Benešové z Blanska. Nechci se Vás nijak dotknou, jistě máte právo na svůj názor, ale dovolte mi ho komentovat. Vaše poznámka o panu Váňovi coby produktu socialismu byla velmi ubohá. Nevím, kolik je Vám let, ale hodnotíte-li touto logikou všechny, pak je produktem socialismu každý, kdo se narodil po listopadu 1989 (i já, narodil jsem se v roce 1973). Pan Váňa je naprostý profesionál a to, že se radoval z vítězství svého koně, bylo přirozené. Mohu Vás ubezpečit, že Česká republika by mohla být šťastná, kdyby takových "produktů socialismu" měla víc. Držím panu Váňovi a jeho koním palce a pevně doufám, že se slečna Benešová z Blanska alespoň trochu stydí
0/0
15.10.2001 11:31

Marie Nedbalová

Anatole, Váňa,
Docela chápu, že se o zabití Anatole neinformuje, může za to strach z reakce ochranců přírody. Kdyby nebylo patrné na první pohled, že si kůň zlomil vaz a zahynul téměř hned po dopadu na zem, tak by tato diskuze ani nevznikla. Když se před třemi lety po pádu zabil kůň Martiny Růžičkové a Cipísek jen o kousek utekl smrti, téměř nikdo otom nevěděl, stalo se tak totiž "v zákulisí". Myslím, že veřejnost by mněla být o těchto tragédiích informována. Samozřejmně to může rozpoutat boje samozvaných ochránců zvířat. Já sama se mezi koňmi pohybuji řadu let, proto bych se chtěla zastat i Josefa Váni. Takto by se choval který koliv jiný vítěz ať už v pozici jezdce nebo trenéra. Kdyby měl Peruán víc sil určitě byste takto odsuzovali tým z DC Zámrsk. Smrt koně je vždy tragedie, ale v takto těžkém dostihu se to bohužel stává a dá se říci, že jezdci i trenéři jsou s tím smířeni ikdyž i proně je to moc smutná událost. Ale přiznejte si sami, kdyby váš kůň, kterého trénujete třeba několik let, pro tento dostih, příjde do cíle zdravý a navíc splní váš sen a vyhraje. Tak budete šťastni a ostatní věci půjdou kolem vás. Určitě vámi otřese pocit ze smrti koně, ale hlavním pocitem bude veliké štěstí z vaší výhry. Tragédie ke kterým došlo při dostihu si uvědomíte až když odezní euforie z vítězství. Mě je Anatoleho hrozně líto a to, že o jeho smrti nebyla nikde ani věta je hnus vůči němu. Ne proto, že to byl favorit, ale protože to byl kůň, který se zúčastnil našeho nejtěžšího dostihu a v něm zahynul a je jedno jestli jako favorit nebo aucaider. O člověku, který by se zabil při kterém koliv sporu a třeba i v nevíznamném zápase nebo závodu by se popsali celé stránky a koňský život nikomu nestojí ani za řádek. Marie Nedbalová
0/0
15.10.2001 11:20

J.Zlamany

Velka pardubicka - ohlasy
Velkou pardubickou vyhrál kůň s lepším jezdcem, Matysík začal Peruána přibližovat k pomalu jdoucímu poli příliš pozdě a ve finiši měl ještě Chalco, jinak vyložený tempař - ještě dost sil. Sportovní tragédie: Havlíčkův pád s velmi nadějným Belovodskem (po Havlově skoku naporosto fit a v předních koních), Anatolova smrt v rovmněž dost šancové pozici. Pakliže si wopi fázoval záznam, těžko může tvrdit, že koně zabil chybou jezdec (notabene Jiří Kousek. To beru od redaktora Blesku, Superu, apod.) Anatole nemohl začít se zrychlováním po předešlé púřekážce, jelikož se musel nejprve "vypořádat" s volným Belovodskem. Chalco a Peruán vpředu už ale zrychlili a Anatole se vydal za nimi. Před osudnou překážkou se jezdci jinak výborný skokan prostě nezvedl, na překážku viděl. Svou roli nepochybně sehrála i únava, Anatole běhal dostihy do 5500m a zde již byl na počátku sedmého kilometru trati. O info-embargu nevím, kolegy novináře znám velmi dobře a určitě se jich zeptám, proč "taktně" mlčeli. Ono taktně si, prosím, vysvětlete jako NEOPROFESIONÁLNĚ. Minimálně nekomentovaná zmínka o poslendím životním pádu kohikoliv z pole do článků a reportáží patřila. O působení reportérského kulového blesku z ČT v paddocku před a ve vážnici po dostihu si myslím své, nebudu komentovat, nechci být neslušný. Pro Jesterici: Galtee špatně došlápl, zlomil si nohu a musel být utracen. J.Zlámaný, redaktor pražského Dostihového programu, komentátor dostihů.
0/0
15.10.2001 10:22

Zuzana Kaslová, Praha

Re: Velka pardubicka - ohlasy
Pane Zlamany mohu se Vas zeptat, proc kvuli "pouze" zlomene noze musel byt kun utracen? Me to pripada jako hyenismus. Styl, uz by asi nikdy nevyhral, tak proc ho dal zivit a lecit mi pripada krajne odporny. Je mi lito kone, ktery jen kvuli zlomenine musel zemrit. Urcite se cely zivot snazil udelat cloveku radost a co udela clovek v jeho tezkych chvilich? Zbavil se ho, jako hovna na bote. Fuj. Cest jeho a Anatalove pamatce.
0/0
15.10.2001 14:55

J.Zlamany

Re: Re: Velka pardubicka - ohlasy
Paní (slečno) Kaslová, ne kvůli každé zlomenině musí být kůň utracen, je to různé případ od případu. Utracení není první variantou, ale až tou poslední. Záleží na tom, o jak vážný úraz jde, o zlomení jaké kosti se jedná. Zlomí-li se pouze některá z kůstek, lze koně zachránit i pro dostihy (Ray of Light), či alespoň pro další život a třeba chovné působení (třeba polská Džamajka). Je-li však končetina zlomena (příp. doslova ulomena, všimněte si, jak tenké nožky nesou 500-kilové tělo) tak, že se kůň už ani nepostaví, neexistuje jiná cesta. Věřte, že je to pro všechny koňaře ten nejhorší pohled ze všech myslitelných, (Před několika lety jsem například komentoval v K.Varech a toto se stalo dvouletému koni při jeho prvním startu v cílové rovině - taková tragedie přímo před očima zatřese i s těmi "nejotrlejšími"...) a rozhodně se nejdená o nějaké zbavování se nepoužitelných koní. Znám pana Perreiru (majitele Galteeho), je to dirigent vídeňské opery a zrovna tohoto koně měl rád snad ze všech svých nejvíce, sjezdil s ním skoro půl Evropy. I mně je to moc a moc líto, ale nic s tím nenadělám... Zdraví Vás J.Zlámaný.
0/0
15.10.2001 16:27

Jesterice

A co Galtee?
Neda mi to a musim si prisadit: vsichni zde zehraji na informacni embargo na pad a naslednou smrt spolufavorita Anatola. Nikoho ale uz nezajima osud britskeho Galteeho, ktery startoval v sobotu v rovinovem dostihu, pardubickem St. Leger. Kun spatne doslapl a velice osklive upadl... Nikde jsem se nedocetla, jak to s nim vypada. Docela me to stve. Tereza
0/0
15.10.2001 9:57

Jana Frolíková

radost a smutek
Tak mi to také nedá a připojuji se k nechápavým otázkám, proč nikde (a to je doslova) nepadla poznámka o francouzské tragédii. Dostihy jsou moc krásný sport, bohužel i tohle k nim patří, ale je minimálně profesionální (v případě redaktorů ČT a ostatních novinářů) a především lidské a slušné zmínit i tu bolest, patří to k "objektivitě". O panu Weinerovi snad není nutné nic říkat, kdyby mu žokej dal před kamerou facku, asi by se nikdo nedivil.
0/0
15.10.2001 9:11

Janina

.. co říct víc?!
Je bohužel těžké uvěřit, že o tak úžasném koni - jako je Anatole - po dostihu, který byl "tím posledním" není ani zmínka. Nechci to tu znovu opakovat jen chci říct, že je mi to líto, děsně líto. Nebudu a ani nechci spekulovat o tom, čí by to mohla být vina. Lidí, kteří začnou obviňovat se po tragické události najde vždycky spousta. Velká Pardubická je za prvé prestižní dostih, a za druhé hra (tak jako i jiné dostihy).. hra pro koně i jezdce, kteří se na ni připravují a bohužel i při hře se stávají úrazy.. i tak tragické jako v případě Anatola.
0/0
15.10.2001 9:11

Michal Hric

Informace
Dnes jsem si koupil MF Dnes a ve sportovní rubrice si čtu o velké pardubické. O smrti anatola ani slovo! Tak se podívám na iDnes a zase nic. TO JE TEDA SÍLA ! Nepatřím mezi ty co chtějí dostihy zrušit, ale právě proto nechápu, že nikdo neinformuje o plných skutečnostech tohoto závodu - jeto pro mě šokující a zřejmě budu uvažovat o změně deníku, který si každý den kupuji, protože jestli noviny takto informují o Velké jak potom informují o věcech jiných ? TO ŽE VŠICHNI DĚLAJÍ JAKO BY SE NIC NESTALO JE PROSTĚ VÍCE ŠOKUJÍCÍ NEŽ SAMOTNÁ SMRT KONĚ !!!!!!!!!!
0/0
15.10.2001 9:07

kjkjk

Re: Informace
Mam uplne stejny pocit, reportaz a vsechny souvisejici clanky v MF Dnes jsem dnes cetla s tim, ze najdu nejakou tu zminku o tom co se pri Velke take stalo..., ovsem kdyz ani na idnes krome podobne rozhorcenych nechapajicich opet ani slovo to uz je mily zpravodajci vazne vrchol, to nemate srdce???!!!!
0/0
15.10.2001 9:46

Mirek

Velká pardubická
Souhlasím se všemi, kteří, podobně jako já, nechápou, proč ani v přímém přenosu ani v následných zpravodajstvích nepadla žádná zmínka o tom, k čemu vlastně došlo. Myslím, že přístupem "nic se nestalo" jsme se vrátili o pěkných pár let zpátky.
0/0
15.10.2001 8:58

Šárka

Co Havlíček s Belovodskem?
Málo kdo si všimnul, že třetí doběhnuvší kůň byl Belovodsk, bohužel bez pana Havlíčka v sedle. Opět smůla, loni o fous druzí. Já jim moc fandila, pan Havlíček byl si to po tolika letech zasloužil. Doufám, že příště. Anatola je mi líto. Šárka Bundová, Praha
0/0
15.10.2001 8:58

Viki

Re: Co Havlíček s Belovodskem?
Ja si toho vsim, Belovodsk byl muj favorit. Jinak Anatola je mi lito, videl jsem to z tribuny, takze toho moc nevim. Jinak pracuju na pardubickem zavodisti uz 6 let (ne jako funkcionar, jenom prodavam listky a programy) a vim, ze o smrti Anatola se skutecne strasne dlouho nic nevedelo (myslim mezi divakama, kteri treba byli na vzdalenejsich tribunach). V televizi jsem to nevidel, ale to ticho v novinach a televizich je fakt trapne. Viki
0/0
15.10.2001 13:31

Martina Picková

Smrt Anatole
Anatole mi bylo nesmírně líto a musím se připojit k těm, kteří si stěžují na nekvalitní přístup novinářů a médií k této smutné záležitosti. Nechápu, jak mohl V. Weiner položit tak stupidní otázku žokejovi Kouskovi, protože mohl čekat daleko horší odpověď - kterou by si mimo jiné zasloužil. To, že o tom nechtěli informovat organizátoři by se snad dalo pochopit jejich obavou před zvýšením počtu ochránců zvířat a možnými bojkoty dalších dostihů, to že o smrti největšího favorita neinformovali žádné média, je nepochopitelné. Z celého realizačního týmu ČT na dostizích vyzařovala radost, jako by to byl ten nejlepší dostih v historii, nikdo nevyjádřil ani slovem soustrast s mrtvým koňem. Snad pouze pan Vichnar v televizi dvojsmyslně naznačil svým spojením, že to byla Velká pardubická plná radosti i sportovních tragédií, ale to se taky mohlo vztahovat k tomu, že Peruán doběhl druhý, nebo že žokej Havlíček s favorizovaným koněm Belovodskem spadl na předposlední překážce, zkrátka nic konkrétního. Přiznám se, že jsme očekávali alespoň nějaké informace ve večerních zprávách ČT, ale bohužel ani to se nestalo. Za takovou objektivitu jsem tedy v prosinci a lednu nechodila podporovat redaktory na Kavčí hory! PS. Pana Váňu neodsuzujte! Je to fenomén dostihového sportu a to, že měl radost, když vyhrál jím trénovaný kůň je asi logické. Martina Picková
0/0
15.10.2001 8:47

Petra Homolková

Velká a Anatole.
Koně miluju snad nejvíc ve svým životě. Volkou sleduju pravidelně. Nejsem nějakej extra odborník, proto tady můj článek bude působit asi trochu nemotorně. Vítězství jsme příla Peruánovi.Zasloužil by si ho víc než kdo jinej. Pád Anatola jsme viděla všimla jsme si ho hned. Když pak opakovali záběr, sledovala jsme to hodně pozorně.Ten kůň se nezabil hned po pádu, jak tady už někdo tvrdil. S jezdcem spadli, ale Anatole se snažil zvednout. Chtěl se postavit, ale ve chvíli, kdy se nadzvedl, na něj skočil jinej kůň.Pak zůstal nehybně ležet. V tu chvíli, kdy jsme to viděla, mi bylo jedno, jeslti vyhraje ten nebo onen. ik dyž jsme Peruánovi moc fandila. I když jsme Anatola neznala, obrečela jsem ho. Už z toho záběru, jak zůstal nehybně ležet, mi bylo jasný, co se stalo. Pořád jsme dychtivě čekala na nějakou informaci, co se vlastně stalo. Ale pořád nic.Vrcholem bylo to, že televize i Lidovky apod. jakoby bojkotovaly to, co se stalo. Je mi z toho špatně. Já osobně bych z takovýho zážitku měla trauma do konce života. Nedokázala bych se vyrovnat s vědomím, že pode mnou zemřel kůň.Anatolovu žokeji nezávidím. Takovej profík, abych poznala, čí to byla chyba, to nejsem. Každopádně pevně věřím, že Anatole se teď už spokojeně probíhá ¨v koňským ráji a že měl rychlou smrt a netrpěl.To může být alespoň slabá útěcha.
0/0
15.10.2001 0:15

cruela de vil

?
Ne všichni od dostihů jsou necitliví barbaři, keří nelitují smrti Anatola viz http://www.dostihy.fitmin.cz/fitmin.asp?idc=139&start=139 Tohle je adresa serveru s nejobšírnějším dostihovým zpravodajstí v Česku. Tak nás, prosím, neházejte všechny do jednoho pytle :-)
0/0
14.10.2001 23:07

Vladimír Ševeček

Co si myslím o Velké pardubické?
Přesně to, s čím nám při rozhovorech v šatnách (po dostihu) jakýsi člověk zamával do obrazovky.
0/0
14.10.2001 22:51

Lenka

Anatole
Naprosto katastrofální byla reakce zpravodajského týmu České televize. To že koně při dostizích umírají je bohužel fakt. Pokud se to ale stane a milý zpravodajský tým se nenamáhá o neštěstí zmínit ani slůvkem, čtvrt hodiny po skončení pouze povykuje jaký to byl báječný závod s dramatickým koncem a korunuje to dotazem, tuším, pana Weinera, který měl tu drzost ptát se žokeje Kouska: "Tak co říkáte závodu, smutek?" - tak to mi je za ně hanba. Pro ty co to neviděli - konsternovaný žokej pouze odvětil: "No, kůň se zabil." Zajímalo by mě, jestli se tímhle porušováním etiky, slušnosti a lidskosti (byť se jednalo "jen" o jednoho z nejkrásnějších koní závodu) bude zabývat nějaká ta slavná Rada pro vysílání. Ale spíš je to na facku.
0/0
14.10.2001 22:50Najdete na iDNES.czmobilní verze