Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odměna pro děti z pražské školy: Zacvičily si s Dvořákem a Rosolovou

Tomáš Dvořák a Denisa Rosolová navštívili Základní školu v pražských Košířích v rámci olympijské hlídky. | foto: Jan Šibík, ČOV

20 2014
Takovou návštěvu ještě nezažili. Vždyť si s nimi přišli zasportovat olympijský medailista a halová mistryně Evropy! Žáci pražské Základní školy Nepomucká poměřili síly s atlety Tomášem Dvořákem a Denisou Rosolovou a setkání se slavnými sportovci si mohli vážit o to víc, že si ho sami vybojovali.

Hodinu zábavy si vysloužili díky úspěchu v projektu Sazka Olympijský víceboj, jehož prostřednictvím se Český olympijský výbor snaží ukázat dětem sport jako součást zdravého životního stylu.

V rámci víceboje plní školáci osm disciplín, které zároveň testují základní fyzické schopnosti. Nehodnotí se nejlepší výsledky, proto se mohou zapojit i děti, které jinak sportu neholdují, nebo žáci s hendikepem. Čím víc dětí sportuje, tím lépe. 

A jelikož v ZŠ Nepomucká se do víceboje pustili naplno, vybojovali si jako jedna z 29 škol návštěvu Olympijské hlídky. Přitom se do projektu přihlásilo už tisíc škol z celé republiky!

Jak tedy vypadala odměna?

Nejprve školáci absolvovali rozcvičku pod vedením Denisy Rosolové, úspěšné dálkařky, vícebojařky i běžkyně. Pak si s oběma atlety zasoutěžili v disciplínách víceboje. V T-běhu o kousek předčili Rosolovou, v dalších disciplínách už to měli těžší. Tomáš Dvořák skočil 220 centimetrů do dálky z místa, jen o kousíček přelétl Rosolovou. 

Během trojskoku se v něm zase nezapřel trenér. „Co ty ruce?“ opravoval techniku slečně Veronice. A když hodinové soutěžení skončilo, akci si pochvaloval. „Každý impuls pro mladou generaci, aby sportovala, je přínosný,“ říkal.

Školáci se pak atletických medailistů vyptávali během „tiskové konference“. Dvořák vzpomínal třeba na bronzový olympijský závod v Atlantě a na noc mezi dvěma dny soutěžení, když část výpravy, která odjížděla, třikrát vyvolala požární poplach. „To jsem se moc nevyspal,“ vybavil si. 

Rosolová si zase vyprávěla o své první závodní čtvrtce pod širým nebem, kdy v Ostravě porazila i mistryni světa a olympijskou vítězku. „To jsme koukali všichni,“ dodal Dvořák. „Čtvrtka je fakt hrůzná disciplína, nevzpomínám na ni v dobrém. Jděte na stadion, zkuste si oběhnout kolo naplno,“ dodával Dvořák, který s atletikou začínal ve čtvrté třídě.

Možná k ní některé děti přivede i Olympijský víceboj. Pokud školáci splní všechny disciplíny, dozvědí se v pololetí, jaké jsou jejich silné stránky. Na konci školního roku dostanou doporučení na sporty, které by jim mohly jít a tudíž je i bavit. Chybět nebude ani přehled klubů, kde se ve svém okolí mohou věnovat. 

„Děti nadchlo už plnění disciplín v hodinách tělocviku. Věřím, že je to setkání povzbudí,“ uzavřela Daniela Fantová, garantka projektu na košířské škole.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze